Bojove umění ktere je pro mne nejlepší

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Příspěvekod skiorh » čtv 26. čer, 2008 22:07

ghekon píše:skiorh: Jses si jisty bodem 1? ( bez urazky )


Jasne! Kdyz zili a zijou borci, kteri s tim umi zachazet (ja to zatim jeste nejsem), proc by to nebylo mozne? Jen ten pristup musi neco jineho nez si jit 3 tydne na hodinku zacvicit ...
skiorh
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 89
Registrován: stř 10. kvě, 2006 23:00

 

Re: Jaké BU/BS pro člověka jako já?

Příspěvekod jox » pát 27. čer, 2008 9:03

skiorh píše:Zkus taijiquan - pokryva to vsechny 3 body. Kdyz budes poradne makat, budes cvicit skvele BU a jeste se zbavis neduhu. Velikan Chen Fake byl taky chabrus, pak se kousl, makal a kam to dotahl :wink:
Pokrývá, ale v jiném pořadí, přinejmenším tak jak je dostupný. Viděl bych to spíš nějak takhle:
1.)Zdravotní prevence a kondice, což se dá chápat jako sport. Sportovní soutěže existují.
2.)Duševní rozvoj (o duchovním rozvoji kecat nebudu, stejně nikdo neví co to ve skutečnosti je a jak se to jako rozvoj měří :lol: )
3.)Obrana
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod skiorh » pát 27. čer, 2008 11:49

jox:

Myslis tim poradi jak to co cloveku dava, cim delsi dobu to cvici, nebo poradi v jakym jsou u nas skoly na co zamerene? :)

Jinak ad 1)zdravi: myslim, ze taiji neni vyraznou vyjimkou proti jakekoliv aktivite u ktere se clovek pohybuje, zalezi jen na casu ktery tomu venujes, a jestli si pritom neco neruinujes (klouby napr.)

ad2)dusevno: souhlasim, myslim, ze jde zpocatku hlavne o zmenu mysleni, kterou maji vsichni z BU/BS ale vlastne vsech kumstu (muzikanti,sportovci,remeslnici, vedci apod.) - tj. pristup, nasazeni, pocit, ze neco budujes..ze musis makat atd. Taiji ma urcite i svou 'filosofii', ale tam jsem zatim vubec nezabrousil a myslim, ze to je zatim to posledni co by me melo zajimat :wink:

ad3)obrana ... no, to uz se tu mockrat probiralo, ze :) proste..nekdo umi .. nekdo ne ... spousta nechce umet a proto se uci u tech co neumi ...
skiorh
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 89
Registrován: stř 10. kvě, 2006 23:00

Příspěvekod luen » pát 27. čer, 2008 12:00

skiorh píše:jox:

Myslis tim poradi jak to co cloveku dava, cim delsi dobu to cvici, nebo poradi v jakym jsou u nas skoly na co zamerene? :)

Jinak ad 1)zdravi: myslim, ze taiji neni vyraznou vyjimkou proti jakekoliv aktivite u ktere se clovek pohybuje, zalezi jen na casu ktery tomu venujes, a jestli si pritom neco neruinujes (klouby napr.)

ad2)dusevno: souhlasim, myslim, ze jde zpocatku hlavne o zmenu mysleni, kterou maji vsichni z BU/BS ale vlastne vsech kumstu (muzikanti,sportovci,remeslnici, vedci apod.) - tj. pristup, nasazeni, pocit, ze neco budujes..ze musis makat atd. Taiji ma urcite i svou 'filosofii', ale tam jsem zatim vubec nezabrousil a myslim, ze to je zatim to posledni co by me melo zajimat :wink:

ad3)obrana ... no, to uz se tu mockrat probiralo, ze :) proste..nekdo umi .. nekdo ne ... spousta nechce umet a proto se uci u tech co neumi ...


Hezky napsany :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod skiorh » pát 27. čer, 2008 12:08

luen: kuju :oops:
skiorh
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 89
Registrován: stř 10. kvě, 2006 23:00

Příspěvekod jox » pát 27. čer, 2008 12:17

skiorh: Myslím pořadí co to člověku dává v čase.

Ad 1) Asi to tak je, s tím, že i ostatní aktivity nejsou úplně stejné. Nesmrtelnosti se jistě nedosáhne. :D

Ad 2) V taijiquanu je, pokud vím, využito spolu několik čínských filosofií/náhledů najednou :D
Pokud je člověk chce důkladně seznámit, taijiquan mu stačit nebude. Podobně jako k důkladnému seznámení se s křesťanstvím by mu nestačil evropský šerm nebo rytířské "BU", kdyby se dochovalo víc než jen v podobě historického šermu. Koneckonců jde spíš o to mlácení, zachování duševní rovnováhy i při něm, a posílení zdraví (bojeschopnosti), než o nějaké filosofování, i když to má velký vliv na strategii.

Ale kromě toho co píšeš, vcelku rychle se člověk potká s aplikací konceptu jin a jang , protože podle těhle základních principů se vlastně jede každý pohyb. koncept pa-kua je tam spíš na popis, a je prý tam strčenej trochu nepřirozeně, nerozumím tomu.
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod luen » pát 27. čer, 2008 12:26

jox píše:Ad 2) V taijiquanu je, pokud vím, využito spolu několik čínských filosofií/náhledů najednou :D
Pokud je člověk chce důkladně seznámit, taijiquan mu stačit nebude. Podobně jako k důkladnému seznámení se s křesťanstvím by mu nestačil evropský šerm nebo rytířské "BU", kdyby se dochovalo víc než jen v podobě historického šermu. Koneckonců jde spíš o to mlácení, zachování duševní rovnováhy i při něm, a posílení zdraví (bojeschopnosti), než o nějaké filosofování, i když to má velký vliv na strategii.

Ale kromě toho co píšeš, vcelku rychle se člověk potká s aplikací konceptu jin a jang , protože podle těhle základních principů se vlastně jede každý pohyb. koncept pa-kua je tam spíš na popis, a je prý tam strčenej trochu nepřirozeně, nerozumím tomu.


1) Kung fu se "nejede" podle zadnych principu jin a jang
2) Filozofie a nabozenstvi nemaji s BU/BS nic spolecne, ale zato par sekt ano :wink: Nebo chces tvrdit, ze sermir musi byt krestan? A co muslimove, Judaisti, ateisti??? Pro ne jako bu neni? :lol: :lol: :lol: I ty ftipalku :roll:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod skiorh » pát 27. čer, 2008 12:29

jox:

jj, souhlas... Jak to myslis s tim vlivem na strategii ?

PS: jin-jang princip jsem si schopen svym selskym rozumem do taiji vprojektovat, ale bagua se mi snazil vysvetlit jeden kolega Chinese a nejak jsem to nepobral ... :(

luen: mam dojem, ze jste se s jox nepochopili 8)
skiorh
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 89
Registrován: stř 10. kvě, 2006 23:00

Příspěvekod PC » pát 27. čer, 2008 12:34

skiorh píše:jox:

Myslis tim poradi jak to co cloveku dava, cim delsi dobu to cvici, nebo poradi v jakym jsou u nas skoly na co zamerene? :)

Jinak ad 1)zdravi: myslim, ze taiji neni vyraznou vyjimkou proti jakekoliv aktivite u ktere se clovek pohybuje, zalezi jen na casu ktery tomu venujes, a jestli si pritom neco neruinujes (klouby napr.)

ad2)dusevno: souhlasim, myslim, ze jde zpocatku hlavne o zmenu mysleni, kterou maji vsichni z BU/BS ale vlastne vsech kumstu (muzikanti,sportovci,remeslnici, vedci apod.) - tj. pristup, nasazeni, pocit, ze neco budujes..ze musis makat atd. Taiji ma urcite i svou 'filosofii', ale tam jsem zatim vubec nezabrousil a myslim, ze to je zatim to posledni co by me melo zajimat :wink:

ad3)obrana ... no, to uz se tu mockrat probiralo, ze :) proste..nekdo umi .. nekdo ne ... spousta nechce umet a proto se uci u tech co neumi ...


Super, podepisuju!
:wink: :)
PC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 569
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00

Příspěvekod graver » pát 27. čer, 2008 12:34

luen píše:Nebo chces tvrdit, ze sermir musi byt krestan?

Ano, je nezbytné aplikovat tzv. princip flexibilní reverzibilní konverze. ©ermuješ kordem, jsi křesťan (Maury a jiné minority lze pro zjednodušení zanedbat). ©ermuješ šavlí - pokud je polská, zůstáváš u křesťanství, když turecká, konvertuješ k islámu. Sáhneš na wakizaši - ehm, co je majorita v JPN - buddhismus? Vezmeš sekeru a běžíš si koupit sebrané spisy A. S. LaVeye. A tak furt dokola. Proto není vhodné střídat zbraně v rámci jednoho tréninku - spousta času padne na režii, spojenou se změnou náboženského vyznání a ani si pořádně nezacvičíš...
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod luen » pát 27. čer, 2008 12:38

graver píše:
luen píše:Nebo chces tvrdit, ze sermir musi byt krestan?

Ano, je nezbytné aplikovat tzv. princip flexibilní reverzibilní konverze. ©ermuješ kordem, jsi křesťan (Maury a jiné minority lze pro zjednodušení zanedbat). ©ermuješ šavlí - pokud je polská, zůstáváš u křesťanství, když turecká, konvertuješ k islámu. Sáhneš na wakizaši - ehm, co je majorita v JPN - buddhismus? Vezmeš sekeru a běžíš si koupit sebrané spisy A. S. LaVeye. A tak furt dokola. Proto není vhodné střídat zbraně v rámci jednoho tréninku - spousta času padne na režii, spojenou se změnou náboženského vyznání a ani si pořádně nezacvičíš...


:lol: Jo a na konec pak skoncis u New Age a nebo v blazinci - i kdyz spousty lidi z rad tradicnaku by si dlouhodobejsi pobyt v lecebne zaslouzili :lol: :lol: :lol: aspon na pokusy 8)

for PC: Pavle priznej se, ze je skiorh tvuj druhej nick :lol: :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod skiorh » pát 27. čer, 2008 12:46

PC píše:Super, podepisuju!
:wink: :)


Diky Pavle .. tak snad se potkame v te Praze :wink: (Matej)
skiorh
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 89
Registrován: stř 10. kvě, 2006 23:00

Příspěvekod luen » pát 27. čer, 2008 12:48

skiorh píše:
PC píše:Super, podepisuju!
:wink: :)


Diky Pavle .. tak snad se potkame v te Praze :wink: (Matej)


Aha, tak sorry :lol:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod skiorh » pát 27. čer, 2008 12:53

luen: 8)
skiorh
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 89
Registrován: stř 10. kvě, 2006 23:00

Příspěvekod jox » pát 27. čer, 2008 13:15

skiorh píše:jj, souhlas... Jak to myslis s tim vlivem na strategii ?

No nemyslím to nijak hluboce, ale prostě to nebude ten styl se na někoho vrhnout, za extrémního výdaje vší energie ho zmasit, a když se to nestihne, tak umřít :D (Takhle nějak se občas prezentuje karate, ale beru to spíš za takový folklór...) Ale zachovávat si pořád přiměřenost reakce, vstupovat tam, kde on ustupuje a naopak, a spíš si najít jeho přehnaný jin nebo jang v jakékoli formě (náklon, hybnost, pozice...) a postarat se, aby na něj doplatil. Ale zvnějšku to asi nemusí být ani poznat, že se myslí v těhle užitečných pojmech. No a vysvětluje se ve stylu "tahle ruka je jin, tahle jang, nemůžeš jít na obě strany najednou. Teď je důraz támhle, pak se to vymění."

skiorh píše: ale bagua se mi snazil vysvetlit jeden kolega Chinese a nejak jsem to nepobral ... :(

No, já o tom taky moc nevím, ale zřejmě je to tam v různých školách stejnak vsazené odlišně.

skiorh píše:luen: mam dojem, ze jste se s jox nepochopili 8)

Souhlasím, s tím znuděným vtipálkem je to vždycky tak. Je to od něj taková oblíbená hra, kdy já říkám že i když je hodně znát, že se různé styly BU vyvinuly v prostředí různých filosofií a náboženství, není to pro ně to nutné, a není potřeba to přebírat.
A on vždycky odpoví něco ve stylu "©ílíš??????????? Vždyť to není potřeba přebírat!!!!!!!!!!!"
Už jsem si zvykl. Sice mě to na rozdíl od něj moc nebaví, ale beru to s křesťansko-buddhisticko-muslimsko-taoistickým nadhledem :lol:
Naposledy upravil jox dne pát 27. čer, 2008 13:20, celkově upraveno 2
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod jox » pát 27. čer, 2008 13:18

4graver: :lol: :lol:
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod luen » pát 27. čer, 2008 13:37

for jox: jen doufam, ze prijdes na setkani bu volume 3 :wink: tesim se na tve teorie v praxi a pak na poradnej pokec :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod jox » pát 27. čer, 2008 14:00

luen píše:for jox: jen doufam, ze prijdes na setkani bu volume 3 :wink: tesim se na tve teorie v praxi a pak na poradnej pokec :wink:

Díky za pozvání. :) Ale jak bys jistě řekl, o čumily tam nikdo nestojí, a na nějaký sparring to u mě asi nebude, a na ringového hostesáka asi nemám ty správné proporce a orientaci. :wink: Leda byste mi někdo třeba pučil bambulky a nechal okusit pocit z lapování nebo tak něco, to bych přišel rád. Jinak bych to viděl spíš na nějaké vol 6 nebo tak něco.

Mimochodem, já tu rozvinul nějaký teorie, kromě toho, že ze cvičení taijiquanu nesmrtelnost nekouká? Ani jsem si nevšimnul. :D
Víceméně opakování běžných frází jako
Ale zachovávat si pořád přiměřenost reakce, vstupovat tam, kde on ustupuje a naopak, a spíš si najít jeho přehnaný jin nebo jang v jakékoli formě (náklon, hybnost, pozice...) a postarat se, aby na něj doplatil.
s přípodotkem
Ale zvnějšku to asi nemusí být ani poznat, že se myslí v těhle užitečných pojmech.
snad za teorii nepovažuješ. Nebo jo? :D
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod luen » pát 27. čer, 2008 14:20

Proc? Muzeme dat i tuisau, chisau :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod jox » pát 27. čer, 2008 14:23

luen píše:Proc? Muzeme dat i tuisau, chisau :wink:
No ... ale vlastně ... nebude tě to asi moc bavit, ale vlastně proč ne. Bude sranda. :twisted:
Mám dojem, že datum je zatím "nějaká podzimní sobota", žejo?
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

PředchozíDalší

Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků

cron