Bojove umění ktere je pro mne nejlepší

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Příspěvekod nekdojiny » pát 27. čer, 2008 15:54

Dik, o boxu taky hodně uvažuju a judo nebo JJ se mi jeví jako správný doplněk, ale zajímalo by mě spíš jestli se Vám přímo nevybavuje nějaký styl když si čtete moji výše zmíněnou charakteristiku, jestli zkrátka není něco co ke mě sedne jako refrén do písničky. Chápu že záleží především na mě ale alespoň orientačně by mě zajímal váš názor....
nekdojiny
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 55
Registrován: stř 25. čer, 2008 23:00
Bydliště: Karviná

 

Re: Jaké BU/BS pro člověka jako já?

Příspěvekod skiorh » pát 27. čer, 2008 16:31

2nekdo_jiny: tak jeste jednou ... :)

skiorh píše:
nekdojiny píše:Ahoj, měl bych podobný dotaz jako byl v úvodu: mám 184cm,71kg,20let. Nikdy jsem aktivně nesportoval a mel jsem dost zdravotních problémů, teď stojí za zmínku jen fakt že nemůžu kopat chodidlem levé nohy. Moje priority jsou-1.)Obrana
2.)Sport
3.)Duchovní rozvoj
Takže :?:


Zkus taijiquan - pokryva to vsechny 3 body. Kdyz budes poradne makat, budes cvicit skvele BU a jeste se zbavis neduhu. Velikan Chen Fake byl taky chabrus, pak se kousl, makal a kam to dotahl :wink:
skiorh
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 89
Registrován: stř 10. kvě, 2006 23:00

Příspěvekod pavela » sob 28. čer, 2008 19:24

Nejlepší bojové umění je jakékoliv bojové umění. protože není rozdílu mezi bojovými uměními pro toho, kdo ví...
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod migli » sob 28. čer, 2008 19:42

jezismarja, pavela, tebe taky dostali?

:lol: :twisted: :lol:

tohle bych cekal od littlear(t)se, ale od TEBE????
migli
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 479
Registrován: stř 21. pro, 2005 0:00

Příspěvekod scout » sob 28. čer, 2008 20:10

nekdojiny píše:Dik, o boxu taky hodně uvažuju a judo nebo JJ se mi jeví jako správný doplněk, ale zajímalo by mě spíš jestli se Vám přímo nevybavuje nějaký styl když si čtete moji výše zmíněnou charakteristiku, jestli zkrátka není něco co ke mě sedne jako refrén do písničky. Chápu že záleží především na mě ale alespoň orientačně by mě zajímal váš názor....
...jo jo vidim to tak ze bys urcite nemel hledat zadnou akrobaciia prehrsli vysokych kopu ve vyskoku.... :wink: ...navhuju toho obejit co nejvic.....otazka je fakt ...co je v tvem okoli ...moznosti dojezdu...a jak kvalitne se to vyucije.....jinak boxikem nic nezkazis... :lol: :wink: ...je to dobrej zaklad okolo nehoz muzes nabalit ledacos jineho...a v nouzi se k nemu vratit.....nesklame..... :lol: :wink: ......
scout
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 464
Registrován: pát 17. srp, 2007 23:00

Příspěvekod scout » sob 28. čer, 2008 20:21

jeste zasadni vec.....bud se budes poradne venovat jedne ...dvoum vecem ...nebo budes vykradat(jako proradny bojovy turista scout vsechno mozny a kazdyho... :lol: :lol: -aby zustal nazivu) .....a nikam to nedotahnes.... :lol: :wink: ...kazdopadne doporucuju variantu 1 + naucit se nejake poulicni svinarny a zasparovat si...zacvicit si s kamaradama od jinych BU a BS ...pak je nejaka sance abys tu sebeobranu myslel vazne..... :wink: ....
scout
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 464
Registrován: pát 17. srp, 2007 23:00

Re: Jaké BU/BS pro člověka jako já?

Příspěvekod TongPo » ned 29. čer, 2008 10:01

nekdojiny píše:Ahoj, měl bych podobný dotaz jako byl v úvodu: mám 184cm,71kg,20let. Nikdy jsem aktivně nesportoval a mel jsem dost zdravotních problémů, teď stojí za zmínku jen fakt že nemůžu kopat chodidlem levé nohy. Moje priority jsou-1.)Obrana
2.)Sport
3.)Duchovní rozvoj
Takže :?:

Pokud máš problémy s nohama, bude ve tvém případě asi nejoptimálnějším řešením klasický box. Tvojí prioritu č. 1, tedy obranu, box v podstatě splňuje, protože ruce jsou pro sebeobranu naprostý základ, takže absence technik nohama není až tak zásadní handicap. Pro sebeobranu stačí přidat tak akorát kop do koulí a je to... :twisted: Paradoxně na tom v praxi jako "pouhý" boxer budeš se sebeobranou díky skladbě boxérského tréninku (sparring, fyzička...) nesrovnatelně lépe, než mnohé oddíly BU, kde mají plnou hubu "smrtících" technik a přitom neumí naprostý základ - pořádně praštit se správným načasováním. Na fyzičku se na boxu klade velký důraz a v případě zájmu máš i možnost se realizovat ve sportovních zápasech. Tím je tvá priorita č. 2, tedy sport, plněn bezezbytku. Co se týče duchovního rozvoje (priorita č. 3) - ve spoustě oddílů BU je to přidaná omáčka, která tam původně nepatří a dnes se na ní často ulétává... :roll: Box ti dá duchovního rozvoje až až... Naučí tě veřit sám sobě a svým schopnostem, čelit silnějšímu soupeři a občas i přijmout porážku, když narazíš na někoho lepšího. Navíc lidi okolo boxu bývají narozdíl od poměrů v dnešní společnosti hodně přímočaří a upřímní, takže takový trénink je pro například pro člověka, který v práci žije v prostředí plném přetvářky, intrik a podrazů, hotový balzám na nervy... :D Jinak na rady typu že máš dělat víc BU / BS najednou (box + judo + ...) se vykašli, jako začátečník musíš nejprve dostatečně zvládnout jeden styl, než se eventuelně má smysl podívat po něčem dalším. S tvojí vytáhlou hubenou postavou se na zápasnické styly stejně moc nehodíš, to spíš svědčí silovějším jedincům, navíc tam nohy dostávají taky pořádně zabrat, hlavně klouby. A co se týče konkrétně tebe - například v Judu se nejčastěji aplikované techniky podmetů vždy provádí chodidlem, takže... :? Tak seber odhodlání, najdi si ve tvém okolí nějaké oddíly boxu http://www.czboxing.cz/oddily , zajdi se tam podívat a kde se ti to bude nejvíc zamlouvat, tam začni cvičit. A nemusíš mít z boxu strach - spousta neznalých začátečníků si totiž myslí, že tě hned na prvním tréninku hodí do ringu a stlučou do bezvědomí... :lol: Ale tak to nefunguje... Trenér tě nejdříve bude učit potřebné techniky (pohyb, údery, kryty...), později k tomu přidá drily ve dvojici a teprve až to budeš mít zvládnutý, přijde lehký sparring se začátečníky na tvé úrovni a tak dále... :wink:
Uživatelský avatar
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 705
Registrován: pát 18. led, 2008 0:00

Příspěvekod scout » ned 29. čer, 2008 14:40

tong po...moc pekne napsane.... :wink: ..kazdopadne v tom ma kolega pravdu pokud si jeste v BU a BS pole neorane budes mit plnou hlavu zvladnout jednu zalezitost... :wink: ...kazdopadne aby te neodradil po nejakem mesici prvni sparing se skusenejsim doporucuju koupit helmu....a co mas s tou patou achilovka ?? kazdopane na trenink nejaka dobra bandaz...
scout
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 464
Registrován: pát 17. srp, 2007 23:00

Příspěvekod scout » ned 29. čer, 2008 14:44

a napis odkud jsi...setkavaji se tady lidi z ruznych koutu...tak ti snad nekdo dohodi dobry gym v tvem okoli...cus bus.... :wink: ...
scout
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 464
Registrován: pát 17. srp, 2007 23:00

Příspěvekod Trian » ned 29. čer, 2008 20:30

4nekdojiny:

Súhlas, TongPo.

Tvoje priority od 1 - 3 splňuje asi najmä box. S tým duševným rozvojom sú to väčšinou báchorky. Všetci hovoria to isté - neprovokovať, byť umiernený, trpezlivý... blbosti z filmov. Keby to tak fungovalo naozaj, tak v minulosti armáda čaká na to, kým na nich narazí vlna napriateľov a nezačnú do nich sekať, aby sa oni konečne rozhodli brániť. Balady v čínskych filmoch sa tak trošku líšia od skutočnosti...
Najlepšia obrana je agresívna obrana (útok).

K tomu zraneniu: Klasické sebaobranné systémy nesľubujú takmer žiadnu šporotvú kariéru (okrem uznania, keby si to dotiahol na nejakého medzinárodného inštruktora), ale sú vhodné najmä pre boj na ulici - teda tvoju prvú podmienku - sebaobranu. Ak máš problémy s nohou, kľudne sa o tom zmieň trénerovi a on určite nebude vyžadovať, aby si ju nejako zbesile používal, ale pri rôzdnych technikách navrhne vhodnú alternáciu (koleno do rozkroku...).
Ale povedzme si na rovinu - ak máš vážnejšie zranenie (dlhodobého charakteru), tak aj vidina čo by profesionálneho športovca je trochu naivná (ale samozrejme pri určitých nárokoch a vynaloženom úsilí hmlisto reálna).


4all:
Riešit využiteľnosť sebaobrany pri taiji je v prípade laika trochu neadekvátne (laik pod pojmom sebaobrana zväčša rozumie, že ho niekto naučí bániť sa v reálnom čase(horizon niekoľkých mesiacov, roka), a nie v priebehu nasledujúcich desaťročí...
Čínsky majstri sú makači, to sa nedá poprieť, ale majú tréningy na trochu inej úrovni, ako poskytujú tuzemský inštruktori (ktorý taiji berú v 99% ako určitý druh meditácie...) a cvičia od útleho detstva.
Trian
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 196
Registrován: pát 08. čer, 2007 23:00
Bydliště: ©amorín, Slovensko

Příspěvekod skiorh » pon 30. čer, 2008 10:32

Trian:

Podle me mas pravdu ohledne 'pohadkovosti' vetsiny kungfu filmu. To ovsem vidi snad kazdy, kdo se na to diva a podle toho to i bere (jako legendu). Treba k filmu Hero a spouste jinych podobnych jsem tak pristupoval a proto jsem si je bajecne uzil :)

Na druhou stranu si ale myslim, ze nemuzes srovnavat boj 1 na 1 s s tim kdyz se rezou armady ;) Proto si myslim, ze princip pouziti taiji - tj. kdyz na tebe jde nekdo tvrdou silou, 'ustupujes', kdyz naopak citis slabe misto nebo ustup, jdes do nej tvrde (tak to aspon chapu ja) - ma neco docineni s trpelivosti a ne agresivnim utokem.

Jinac taky nevim, jak to myslis s tema treninkama cinskych mistru - kazdy ma trenink prece jaky si ho udela nebo nauci od sveho ucitele. A posledni vec, nekteri opravdu dobri bojovnici necvicili od utleho detstvi (viz Chen Fake nebo Hong Junsheng) 8)
skiorh
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 89
Registrován: stř 10. kvě, 2006 23:00

Re: Jaké BU/BS pro člověka jako já?

Příspěvekod farmer » pon 30. čer, 2008 11:06

TongPo píše: Paradoxně na tom v praxi jako "pouhý" boxer budeš se sebeobranou díky skladbě boxérského tréninku (sparring, fyzička...) nesrovnatelně lépe, než mnohé oddíly BU, kde mají plnou hubu "smrtících" technik a přitom neumí naprostý základ - pořádně praštit se správným načasováním. Na fyzičku se na boxu klade velký důraz a v případě zájmu máš i možnost se realizovat ve sportovních zápasech. Tím je tvá priorita č. 2, tedy sport, plněn bezezbytku. Co se týče duchovního rozvoje (priorita č. 3) - ve spoustě oddílů BU je to přidaná omáčka, která tam původně nepatří a dnes se na ní často ulétává... :roll: Box ti dá duchovního rozvoje až až... Naučí tě veřit sám sobě a svým schopnostem, čelit silnějšímu soupeři a občas i přijmout porážku, když narazíš na někoho lepšího. Navíc lidi okolo boxu bývají narozdíl od poměrů v dnešní společnosti hodně přímočaří a upřímní, takže takový trénink je pro například pro člověka, který v práci žije v prostředí plném přetvářky, intrik a podrazů, hotový balzám na nervy... :D


TongPo, moc se mi líbí, jak jsi to napsal, naprosto souhlasím.
farmer
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 132
Registrován: stř 26. zář, 2007 23:00

Příspěvekod theoretik » pon 30. čer, 2008 13:59

Díky všem, přesně tahle slova jsem potřeboval. A k některým otázkám: Neblíže to mám v ostravě.
Achylovka to není, ale mám tam přerušené nervy a zakrnělý sval který zvedá chodidlo nahoru-zní to strašlivě ale kromě kopů chodidlem a několika málo technik které na tom závisejí můžu všelicos.
A někdo taky zmínil film Hero-jeden z pěti nejlepších co jsem viděl!
(Pohádky to povetšinou jsou ale když se zamyslíte nad pointou toho filmu, že nejvyšším uměním boje je umění nebojovat-zní mi to logicky-aspoň při reálné sebeobraně je většinou nejlepším řešením konfliktní situace se jí vyhnout-ALE to neznamená nechat si slát na hlavu....)
theoretik
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned 04. kvě, 2008 23:00

Příspěvekod theoretik » pon 30. čer, 2008 14:24

Ha! Tak ted jsem se prozradil! 8O Jsem to ale debil :? -a ještě k tomu se nesoustředím pod jakým jménem jsem přihlášen! :oops: Ano Theoretik a nekdojiny je tatáž osoba! Nicméně vše ostatní je pravda a ptáte li se proč, to tak komplikuju tak je to prostě mou přehršlou opatrností po absolutní anonimitě a paranojou-to by jste mě hold museli znát.No, do září se hodlám přihlásit na ten box do Ostravy, takže s některými naviděnou.....
theoretik
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned 04. kvě, 2008 23:00

Příspěvekod Trian » pon 30. čer, 2008 21:06

Myslím, že sme povedali svoje k pôvodnej otázke - poradiť chalanovi pri výbere BU s jeho "hendikepom" (prajem skoré uzdravenie).

Takže len na záver:
Nemá zmysel hádať sa o využiteľnosti taiji na ulici. Fakt je, že väčšina laikov s ktorými som mal kedy do činenia (99,99%) vníma sebaobranu tak ako som ju popísal. Chcú sa naučiť brániť v reálnom čase a za reálnych okolností, pričom ich cieľom je zvýšiť šancu na svoju obranu teraz, nie o 20 rokov. Tým neodsudzujem taiji ako BU bez sebaobranného faktora.
Akurát nedávno som čítal, že nejaký uznávaný čínsky majster niekde vyučuje zostavu taiji s priamo obrannými mechanizmami a ich aplikáciou na stret.

Ide o to, že ak ku konfliktu dôjde, zaplaví ťa vlna adrenalínu na ktorú nie si pri bežnom tréningu zvyknutý a... buď ujdeš, alebo nebudeš schopný sa brániť (česť výnimkám). Pri kontaktných BU, BS a sebaobrane si naopak neustále vystavený "bojovému stresu" takže podobná situácia nepôsobí tak šokujúco.
Nezáleží na tom, koľko techník ovládaš, záleží na tom, ktoré z nich vieš použiť a v kritickej situácii ich si schopný použiť.
Či pri pasívnej obrane, agresívnej, alebo hocijakej inej.

Howgh

PS: keď chcete rozvinúť túto tematiku, navrhujem nadviazať na iný už vytvorený topic venujúci sa tejto tematike kôli prehľadnosti stránok.
Trian
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 196
Registrován: pát 08. čer, 2007 23:00
Bydliště: ©amorín, Slovensko

Příspěvekod Lauda » pon 04. srp, 2008 18:38

ahoj,
chtěla bych začít s bojovým uměním, ale protože se v tom nevyznám, dovolila jsem si vložit sem svůj dotaz. Jaké BU by bylo pro mě vhodné? Je mi 28 let, jsem z Prahy a nikdy jsem nic takového nedělalala. Po přečtení pár článků mě oslovuje Ju-Jitsu a Aikido. Mohli byste mi poradit? Případně poradit nějaký klub v Praze pro začátečníky? Děkuji za odpovědi
Lauda
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 31. črc, 2008 23:00

Příspěvekod Franz » pon 04. srp, 2008 18:55

nekdojiny píše:Dik, o boxu taky hodně uvažuju a judo nebo JJ se mi jeví jako správný doplněk, ale zajímalo by mě spíš jestli se Vám přímo nevybavuje nějaký styl když si čtete moji výše zmíněnou charakteristiku, jestli zkrátka není něco co ke mě sedne jako refrén do písničky. Chápu že záleží především na mě ale alespoň orientačně by mě zajímal váš názor....


ty si zvol svou cestu, koukni se na google podívej se na nějaké bojové umění tam je i většinou u těch neamaterských popis, jak vzniklo to uměni, z čeho to pochází, co rozvijí a najdi se v tom co by tě bavilo. I ty se můžeš stát ovečkou boží :twisted:
takhle jsem to udělal já, ted dělám gung fu a jsem spokojenej... taiji je na prd na ulici
Franz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 342
Registrován: stř 20. úno, 2008 0:00

Příspěvekod Franz » pon 04. srp, 2008 18:58

Lauda píše:ahoj,
chtěla bych začít s bojovým uměním, ale protože se v tom nevyznám, dovolila jsem si vložit sem svůj dotaz. Jaké BU by bylo pro mě vhodné? Je mi 28 let, jsem z Prahy a nikdy jsem nic takového nedělalala. Po přečtení pár článků mě oslovuje Ju-Jitsu a Aikido. Mohli byste mi poradit? Případně poradit nějaký klub v Praze pro začátečníky? Děkuji za odpovědi


Aikido ne... Aikido vymyslel japonec, kterej už měl zkušenosti z nějakeho jiného BU, k tomu aby vám to k něčemu bylo by jste měla mít základ...
Franz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 342
Registrován: stř 20. úno, 2008 0:00

Příspěvekod Genesis » pon 04. srp, 2008 19:02

Lauda píše:ahoj,
chtěla bych začít s bojovým uměním, ale protože se v tom nevyznám, dovolila jsem si vložit sem svůj dotaz. Jaké BU by bylo pro mě vhodné? Je mi 28 let, jsem z Prahy a nikdy jsem nic takového nedělalala. Po přečtení pár článků mě oslovuje Ju-Jitsu a Aikido. Mohli byste mi poradit? Případně poradit nějaký klub v Praze pro začátečníky? Děkuji za odpovědi


měla by sis ujasnit pár věcí a napsat je do dotazu, aby se dalo dobře poradit:

1) co od toho očekáváš (sebeobrana, fyzička, duchovno)
2) co jsi ochotná tomu obětovat (čas, peníze)
3) jestli máš nějaký zdravotní problémy, co by tě mohly omezit
Genesis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 566
Registrován: ned 14. led, 2007 0:00
Bydliště: Dobruška

Příspěvekod luen » pon 04. srp, 2008 19:24

skiorh píše:
Proto si myslim, ze princip pouziti taiji - tj. kdyz na tebe jde nekdo tvrdou silou, 'ustupujes', kdyz naopak citis slabe misto nebo ustup, jdes do nej tvrde (tak to aspon chapu ja) ...


Souhlasim, problem je ale v tom, ze z toho nekdo dela modlu, tohle delaji i na zminovanem boxu, thai boxu, wing chunu, judu ... to tak ma vetsina dalsich BS/BU ... jen nekdo o tom zasvecene pise tak ... ze z toho pak vychazi to, ze oni jsou ti jedini kdo tak trenuje a ze je to uzasne originalni a atd ... coz je ta nepravda ;) Nema to vlastne nic spolecneho s tui sao/ chi sao je to mnohem prostejsi ... bojovat s rozvahou a nejit do toho jak debo :wink: a to je snad vlastni vsem systemum ... aspon doufam :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

PředchozíDalší

Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků