(kendó) nebo něco jiného??

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod Hosobiki » pon 07. črc, 2008 18:20

Jendis píše:Mimochodem,k úplnému přerušení přenosu evropského šermu nikdy nedošlo......ve ©panělsku,Anglii a Francii stále existují školy,kde se vyučuje šerm bez přerušení.Stejně,jako v Japonsku. :wink:


Jo už to čtu - sry.. no tak to jsem nevěděla.. každopádně zajímavý poznatek..
Hosobiki
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 204
Registrován: pon 20. lis, 2006 0:00
Bydliště: Ostrava

 

Příspěvekod Hosobiki » pon 07. črc, 2008 18:26

Můžeme se aspoň shodnout na tom, že dělení na japonský a evropský šerm není zase tak úplně od věci??:) ona je podle mě spíš otázka jestli by to nemělo být: evropský, japonský a čínský; nebo: španělský, italský a asijský... (jenom příklady - to než mě někdo začne chytat za slovo)
Hosobiki
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 204
Registrován: pon 20. lis, 2006 0:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Jendis » pon 07. črc, 2008 18:46

Hosobiki píše:(ale ať to nikdo nevydává za něco, co to není...)



Tak znovu.....tohle si mám vysvětlit jak????Všude najdeš nějakého toho ukecaného nešiku.....o tom žádná.Ale jinak je to šerm....a já osobně jsem ochoten to kdykoliv dokázat....v přátelském poměření.A to jistě nejsem jedinej :wink:
...ono totiž takhle.....aby člověk mohl šermovat KVALITNĚ scénicky,musí mít šerm opravdu nadřenej.....je to,zjednodušeně,jako když cvičíš katu.Netvrdím,že to takhle umí všici,to rozhodně ne(stejně,jako ne každý japonský šermíř je hvězdou).....divák není blbec a když se něco nepovede,je to okamžitě vidět.To samé s nelogickejma akcema,sekáním na čepel(místo na chlapa) a spoustu a spoustu dalších.
Třeba lidi,kteří byli na tom setkání(Mac,Borek Belfín,Hark a další,jejichž jména si nepamatuji)...to jsou lidi,kteří šermujou pro lidi....a třeba Picard může popsat,jací jsou v boji...jasně,chybí tam ten : "boj o život".......ale rozhodně to nejsou neumětelové.

Peter Koza z Magisteria říká-Je jen jeden šerm,ale mnohé cesty k němu vedou ....zjednodušeně,prostě se máchá železem a výsledkem je vrazit svou čepel do druhého,aniž by on totéž udělal mně.Ať si o tom myslíte cokoliv,zabalíte to do filozofických řečí a různé jiné.....o tomto šerm je.

Dělit se šerm může taktéž všelijak.....Japonský na spoustu stylů,Evropský na několik škol(a ještě dle mistrů-třeba italka dle Fabrise je jiná,než italka dle třeba Marozza).....o Čínském nevím ani prd.....


add nepřerušené linie- To ©panělsko a Francii zkusím dohledat(o škole ve ©panělsku měl nějaké info,tuším,Fireball),o škole ve Francii mi říkal Libor Olšan a v Anglii je to,mám ten pocit,přímo královská vojenská akademie.
Písnu p.Vytopilovi,ten je studnicí informací,určitě nějaké info bude.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Jendis » pon 07. črc, 2008 18:48

Hosobiki píše:
Nejsem si jistá, že jsem schopná svoje "schopnosti" presentovat na veřejnosti - za prvé jsem nešika a za druhé strašná stýďa :lol:


Teď Tě možná naštvu a dotknu se Tě,ale není Ti trochu hloupé se nejdříve tak nějak navézt do scénických šermířů a vzápětí o sobě napsat tohle????? 8O
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Hosobiki » pon 07. črc, 2008 19:11

Jendis píše:
Hosobiki píše:
Nejsem si jistá, že jsem schopná svoje "schopnosti" presentovat na veřejnosti - za prvé jsem nešika a za druhé strašná stýďa :lol:


Teď Tě možná naštvu a dotknu se Tě,ale není Ti trochu hloupé se nejdříve tak nějak navézt do scénických šermířů a vzápětí o sobě napsat tohle????? 8O


Počkej, ale já se do scéniských šermířů nenavážela... navážela jsem se do těch, co o sobě zarytě tvrdí, že scéniku necvičí... že cvičí historický šerm, protože si myslím, že "pravý" (v uvozovkách, protože se mi nechce začít rozebírat to, jak moc pravé to může v dnešní době být...) historický šerm můžeš cvičit jenom pod vedením někoho, kdo to cvičil pod vedením někoho........ kdo to cvičil pod vedením někoho, kdo to používal. A lidi, o kterých mluvím, ani neví, že ta nepřerušená linie existuje, natož aby podle někoho, kdo "umí" cvičili (ty linie kvůli mě hledat nemusíš - já ti věřím a ty bližší infa mi stejně při mé nezasvěcenosti budou k ničemu)
Hosobiki
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 204
Registrován: pon 20. lis, 2006 0:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Hosobiki » pon 07. črc, 2008 19:16

Jo teď to čtu... no když si to přečteš znova i ty (ten můj první příspěvek), tak to není do scénických obecně, ale do těch, co osobě tvrdí, bůhví co nedělaj (jakože takových patlalů, co si to tahají z paty znám docela dost...) a ryjou do jap. bu, protože si mylsí, že když si koupí železný meč a týden s ním mávají, tak sežrali všechnu moudrost světa... proti scénickým šermýřům, kteří o tom "něco" ví a neprohlašujou se za něco, co nejsou, žádná...
Hosobiki
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 204
Registrován: pon 20. lis, 2006 0:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Jendis » pon 07. črc, 2008 19:26

Hosobiki píše:



Počkej, ale já se do scéniských šermířů nenavážela...



Já reagoval na tohle-----

Hosobiki píše: není totiž nic "lepšího", než když nějakéj "evropák" - nejlíp ještě scénický - který ovšem bude vždy zaritě tvrdit, že cvičí "reálně" - začne kafrat do něčeho, co se např. v japonsku dědí už pěknou řádku let....




....ono je to vážně spíše na debatu face to face....+ případné ukázky.......

Ono se lehce řekne,že se někdo učil z knih......už zmiňovanej p.Koza se tím netají.Ale on tomu obětoval svůj život,cvičí a dává to "do kupy" přes 50 let.....lidi se k němu jezděj učit,i ze světa....od filmu za ním choděj,jestli to dělají správně.......co on zapoměl,to já se třeba ještě učím.Řekni takovýmu člověku,že pokud se to neučil od někoho,komu to zachraňovalo život,že je to na hovno....kór,když u něj jde ruku v ruce teorie s praxí.


Potom si vem sportovní šermíře......nemám je moc rád,závody o rychlejší bodnutí(prakticky bez jakéhokoliv krytí-opět,velmi zjednodušeně).....ale je fakt,že jsou namakaný(feeling,timing aj),rychlý....prostě masakroidi.


Ony se ty školy vážně hodně liší....
Německá...to je středověk,meče,tesáky....více síla,než technika.
©panělská...to je věda v boji,geometrie,matematika a tanec....
Italská....to je afektovaná,technická rvačka
Francouzská...to je smrtící hra....už se nesnažíme soka zabít,chceme si boj užít......hračičky,sračičky..ale pozor,velmi smrtící.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Jendis » pon 07. črc, 2008 19:29

Hosobiki píše:Jo teď to čtu... no když si to přečteš znova i ty (ten můj první příspěvek), tak to není do scénických obecně, ale do těch, co osobě tvrdí, bůhví co nedělaj (jakože takových patlalů, co si to tahají z paty znám docela dost...) a ryjou do jap. bu, protože si mylsí, že když si koupí železný meč a týden s ním mávají, tak sežrali všechnu moudrost světa... proti scénickým šermýřům, kteří o tom "něco" ví a neprohlašujou se za něco, co nejsou, žádná...


A tak s takovejma snad nemá smysl něco řešit,ne???Já potkávám na conech lidi od japonského šermu(blázny do mangy)...chodí tam v gi,bokeny a shinaie za pasem....skučí,vychvalují,haní.......to je přece spíše pro pousmání,ne?!
To nejde hodit do jednoho pytle.....bavíme se o šermířích,ne o bláznech a dětech.... :wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Hosobiki » pon 07. črc, 2008 19:53

Jendis píše:
Hosobiki píše:Ono se lehce řekne,že se někdo učil z knih......už zmiňovanej p.Koza se tím netají.Ale on tomu obětoval svůj život,cvičí a dává to "do kupy" přes 50 let.....lidi se k němu jezděj učit,i ze světa....od filmu za ním choděj,jestli to dělají správně.......co on zapoměl,to já se třeba ještě učím.Řekni takovýmu člověku,že pokud se to neučil od někoho,komu to zachraňovalo život,že je to na hovno....kór,když u něj jde ruku v ruce teorie s praxí.


jo, jenže pochybuju, že tenhle pán bude zpochybňovat nějaké (sry, že furt otravuju s těma jap. školama.. ale když už to cvičím :) ) "léty a používáním prověřené" jap. bu... přijde mi, že čím víc se v těhle věcech lidi vyznají, tím víc mají k ostatním školám/směrům/liniím respekt - aspoň, když o nich nic neví (lidi, co tenhle respekt nemají a jsou velkými borci i když sami nic neumí, je spoooousta... a protože jsme se tady bavili o šermu a já mám v tomhle směru negativní zkušenost hlavně s těmi šermýři, kteří tvrdí, že cvičí evropu, mnohdy ne ani podle knih, většinou ne dýl než dva roky, a většinou jim není ani dvacet - a mají furt plnou hubu keců... nadhodila jsem je. Upřímě si nemyslím, že ten příspěvek mohl vyznít jako že hážu všechny do jednoho pytle, jestli se stalo stalo se - ale přikládala bych to tak max. atmosféře všech těhle disk.fór...)

face to face? beer to beer? :D
Hosobiki
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 204
Registrován: pon 20. lis, 2006 0:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Hosobiki » pon 07. črc, 2008 19:57

Jendis píše:A tak s takovejma snad nemá smysl něco řešit,ne???Já potkávám na conech lidi od japonského šermu(blázny do mangy)...chodí tam v gi,bokeny a shinaie za pasem....skučí,vychvalují,haní.......to je přece spíše pro pousmání,ne?!
To nejde hodit do jednoho pytle.....bavíme se o šermířích,ne o bláznech a dětech.... :wink:


to je sranda, jak si odpovídáme o ten jeden příspěvek zpátky... :)
(o tom "jednom pytli" - viz příspěvek víš:) )

Jo jasne, takoví lidi jsou všude...
Hosobiki
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 204
Registrován: pon 20. lis, 2006 0:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Jendis » pon 07. črc, 2008 20:03

Jak píšu...myslel jsem,že se bavíme o šermířích,ne o zapráskaných parchantech :wink: Takové vůbec neřeším,nebo,když už hodně pruděj,tož je pozvu na přátelské zablbnutí si......ať již s "ostrým mečem",nebo cvičným....v tomhle případě je mi to šumák......tací nemají dovednosti ani zkušenost.

Lidi,kteří se něčemu věnují naplno a navážno,Ti mají respekt ke každému,kdo něco cvičí taktéž naplno....mně osobně je vždy jen líto,když talentovaní lidé cvičí pod špatným učitelem,lhářem a snílkem.....mrhají svýma možnostma......to vždycky nadávám.A nejde jen o šerm.

Face to face bych raději nejprvá někde v tělocvičně a teprvá potom kdyžtak beer.Zásadně neberu zbraň do "teplejch".pokud jsem požil byť jen jedno pivko(tady u mne děsivě klesl Picard,když jsem četl jeho reort ze semináře s japonskýma mástrama,kdy šel cvičit s těžkou kocovinou....jsi hovado,Tome :lol: :lol: )....jde o bezpečnost mou i ostatních.A jen mluvit....to nemá smysl.Ale vzít do ruky náčiní,zkusit,jak kdo co s čím a proč......a potom pivínko,to yo.... :wink: :twisted:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Hosobiki » pon 07. črc, 2008 20:19

No vždyť mi se vlastně docela hezky shodnem :lol: já bych jenom vynechala tu konfrontaci.. klidně si myslete, že se tomu chci vyhnout - protože to taky chci :lol: mám problém cvičit před lidma i ve vlastním dojo a zaběhlé kata, natož s nějakýma "evropskýma cizákama" a ne-kata :lol: jestli mě chcete vidět cvičit, tak musíte přijet na seminář 8)

(pro jistotu - to v úvozovkách - jenom joke - aby se tu zase netřískalo klávesnicema:P)
Hosobiki
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 204
Registrován: pon 20. lis, 2006 0:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod ingwe » úte 08. črc, 2008 9:30

p.s. já bych to učení se z historických manuálů vůbec nepodceňoval verčo. absence přímé linie mistrů je sice určitě v mnohém nevýhodou, ale zase na druhou stranu, když dvacet generací byť jen trochu pozmění to, co cvičí, je to ještě stále tatáž škola? ve smyslu původních technik, stylu výuky atd. navíc když tu školu mění i generace, které nemají osobní zkušenost s bojem atd? není tu docela reálná šance že se do učení dostane i nějaká ta "blbost"? jako historik vím, že při přísné kritice historických pramenů lze dosáhnout podivuhodných výsledků při rekonstrukci minulosti. je možné, že pokud tohle mistři evropského šermu ví, a dodržují to, bude "znovuzrozený" evropský středověký šerm blíž skutečnému boji než naše "zmutované" japonské styly.

vysvětlivka k mému vtípku: nějakou dobu jsem se mezi historickými šermíři pohyboval a vím co je pálí. lidí, kteří tvrdí, že dělají bojový šerm, a používají běžně tvrdé kryty, je stále hodně.
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod Jendis » úte 08. črc, 2008 9:36

Tvrdý kryt...???...ehm...co to je?????
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Hosobiki » úte 08. črc, 2008 10:47

ukropcany píše:
Hosobiki píše:mám problém cvičit před lidma i ve vlastním dojo
:roll: Tréning BU by Ti mal sebavedomie dvíhať... ak Ti ho nedvíha, tak je niečo zle... sorry...


a kdo říká, že nezvedá? :wink: taky za tím byl smail, takže to asi nebude tak doslovné, že :idea: (proboha jsme tam, kde jsme byli - ale mě je to už fuk.. vykládej si ty příspěvky jak chceš... slovíčkař si - a užívej si to :wink: )
Hosobiki
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 204
Registrován: pon 20. lis, 2006 0:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Hosobiki » úte 08. črc, 2008 10:58

to ondřej: moje přijmení a adresu sem napsat nehceš? :roll:

cvičení podle knih - do knihy nikdy nedostaneš všechno - sám víš, jaký je problém sepsat kata tak, aby ji zacvičil někdo, kdo ji nikdy necvičil - a zacvičil ji bez chyby... sám si to zkoušel... ona je pak otázka nakolik přesně lze cvičit podle učitelů, kteří si "přidávají svoje" (neříkám, že je to dobře - ani špatně - to nemůže říct nikdo...) a nakolik podle knihy, která je bůhví jak dlouho stará, a kterou i při nejlepší snaze a znalostech nejsi schopen dešifrovat do posledního detailu... (toho by si byl schopen jen kdyby si byl autor sám a to navíc ještě v krátkém časovém rozmezí od napsání)... ale ono je taky pravda, že v historickém evropském šermu "kata" nejsou, nebo ano? popsat "pouze" postoje je podstatně jednoduší - ale i tak...
Hosobiki
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 204
Registrován: pon 20. lis, 2006 0:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Jendis » úte 08. črc, 2008 11:28

Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Hosobiki » úte 08. črc, 2008 12:11

ukropcany píše:4hosobiky - no sorry, ale ten smajl si mala za "ne-kata"... keď si chceš robiť zo seba srandu, musíš veľmi dávať pozor ako to robíš, pretože keď píšeš o vyhýbaní sa konfrontácii, o videní len na seminári a len kata bez dostatočne veľkého množstva smajlov a evidentnej sebairónie, tak potom ťažko môžeš chcieť aby «a bral niekto vážne, resp. aby to pochopil ako vtip... robenie si srandy zo seba musíš ešte domakať, lebo takto sa to nerobí... :twisted: Na svojom písomnom prejave ešte musíš pomakať... :twisted:


já si myslím, že je můj písemný projev v pořádku - možná je chyba v čtenáři, který se raduje za každou možnost najít v tom něco jiného, než v tom doopravdy je... (udělala bych na konci příspěvku smajla, ale nejsem si jistá, jestli by byl spávně umístěn :D )
Hosobiki
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 204
Registrován: pon 20. lis, 2006 0:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Hosobiki » úte 08. črc, 2008 12:31

sakra.. budeme dělat, že tam není, jo? 8) ani tenhle...
Hosobiki
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 204
Registrován: pon 20. lis, 2006 0:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod RBR » úte 08. črc, 2008 13:41

Jendis píše:http://jentak.sandbox.cz/books/plch/


Zajímavá knížka. Chvilku jsem mrkal na dvojruční meč. Respektu hodná zbraň. Moc si nedokáži představit jeho použití po delší časový úsek. Naši předci co jej používali nemohli být žádné máčky.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron