kung fu a klouby

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

kung fu a klouby

Příspěvekod angeline » pon 14. črc, 2008 13:50

Chtěla bych začít s bojovým uměním, ale mám náběh na artrózu a mírně vybočenou kyčel. Bylo mi doporučeno kung fu, případně aikido. Taiji jsem zkoušela, ale neoslovilo mě. Mohli byste někdo poradit, doporučit? I konkrétně nějakou školu, styl.
dík
angeline
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 13. črc, 2008 23:00

 

Příspěvekod Jendis » pon 14. črc, 2008 14:01

Artróza kde???Co je náběh????Bolí to při pohybu,nebo je "jen" změněn tvar kloubu??? Jak dlouho už to máš...



rozepiš se.......z toho,cos napsala,se nedá vůbec nic určit.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Jabberwocky » pon 14. črc, 2008 14:05

®e Tě neoslovilo taiji, může být taky školou/učitelem. Do kung fu patří. Nicméně zde linky spřátelených škol školy, do které chodím já (www.taijiclub.cz):
www.wing-chun.cz
www.lghk.org
Jabberwocky
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 218
Registrován: čtv 13. bře, 2008 0:00

Příspěvekod luen » pon 14. črc, 2008 14:29

Jabberwocky píše:®e Tě neoslovilo taiji, může být taky školou/učitelem. Do kung fu patří. Nicméně zde linky spřátelených škol školy, do které chodím já (www.taijiclub.cz):
www.wing-chun.cz
www.lghk.org


JJ ja bych byt tebou to tai ji jeste zkusil na adrese jenz uvedl Jabberwocky :wink: www.taijiclub.cz
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod angeline » stř 16. črc, 2008 20:02

Artróza všude, tvar kloubu je standartní, jiné je jen jeho postavení vůči pánvi - má omezenou pohyblivost do strany. Mám od narození.
Bolí při dlouhodobější zátěži.
Co znamená pákové bojové umění?
Díky za odkazy, kouknu na to :)
Tai ji, co jsem zažila já, mi nepřišlo příliš jako bojové umění, ale pravda, že jinde může být jinak.
angeline
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 13. črc, 2008 23:00

Příspěvekod Jabberwocky » stř 16. črc, 2008 21:33

angeline píše:Tai ji, co jsem zažila já, mi nepřišlo příliš jako bojové umění, ale pravda, že jinde může být jinak.

No, na tohle téma už tu pár threadů je. Vykuchané "tajči", jak ho zná většina veřejnosti, BU opravdu není. Taiji se vším všudy BU bylo a je. Já se dneska třeba vlekl z tréninku jak spráskaný (podotýkám, že opravdu zatím jenom "jak", jelikož jsem na začátku a zatím ještě nesparujeme) a bolí mě úplně celej člověk. Jestli se na nás chceš přijít podívat, ozvi se Pavlovi (www.taijiclub.cz) - časy tréninků sice na webovkách sedí, ale teď v létě cvičíme jinde. A taky doporučuji obejít si těch škol víc a různých stylů, abys měla srovnání a mohla se rozhodnout podle toho, co jsi viděla.
Edit: Jak tak na ty naše webovky teď koukám, vypadá to podle titulní stránky, že cvičíme v Brně. Tak to ne, v Brně Pavel jenom vede semináře, škola je v Praze. To jen aby nevznikla mýlka hned na začátku :-)
Jabberwocky
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 218
Registrován: čtv 13. bře, 2008 0:00

Příspěvekod skyth » čtv 17. črc, 2008 8:14

a co od toho čekáš?Lepší kondičku,být zdravější,fyzicky otužilejší,umět se ubránit,nebo to dělat čistě pro radost z pohybu.Různé druhy BU kladou větší nebo menší důraz na určité aspekty boje a je potřeba,aby sis uvědomila proč se chceš BU věnovat!.Najít styl pak nebude tak těžký.Vzhledem k tomu,co jsi zatím napsala bych ti doporučil spíš něco z vnitřních stylů jako právě Tai ji nebo Pa Kua,klidně Wing Chun,aikida,ale asi ne třeba Capoeiru,Wu-shu,kde to je hodně o fyzičce,rychlosti a náročnýmu strečingu.
PS:Tím Tai-ji se fakt nenech tak rychle odradit.Jde hodně do hloubky a mohlo by ti pomoc,ale vyvaruj se instruktorů,kteří kladou hlavní důraz na zdravotní účinky cvičení,protože Tai-ji plně nepochopili.
skyth
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 12. led, 2006 0:00

Příspěvekod Marty » čtv 17. črc, 2008 9:09

angeline píše:Artróza všude, tvar kloubu je standartní, jiné je jen jeho postavení vůči pánvi - má omezenou pohyblivost do strany. Mám od narození.
Bolí při dlouhodobější zátěži.
Co znamená pákové bojové umění?
Díky za odkazy, kouknu na to :)
Tai ji, co jsem zažila já, mi nepřišlo příliš jako bojové umění, ale pravda, že jinde může být jinak.


Vzhledem k zdravotním obtížím, které tady popisuješ, bych opravdu raději doporučil něco méně "bojového". Zdraví máš jen jedno a když nakonec najdeš něco, kde Tě budou chtít naučit bojovat, budeš zákonitě vystavena zátěžím.
Martin Císař
Marty
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte 29. dub, 2003 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jendis » čtv 17. črc, 2008 9:12

No.....tak popojedeme.

Zajímá mne,které klouby jsou postižené(odpověď "artróza všude" mne neuspokojí).....sám mám psoriatickou artritidu s degenerativním postižením kloubů,poměrně dlouho(a poměrně dlouho jsem s tím naplno fungoval),takže o tom něco vím. Jsou postižené hlavní,velké klouby(kyčel,kolena,lokty?).....??
Je potřeba,aby ses více a podrobněji rozepsala o svém zdravotním stavu.

Cvičit můžeš cokoliv chceš.....něco s omezením(ale to není důvod necvičit----kdo chce,hledá způsob,kdo ne,hledá důvod).

Docela důležité je i vyjádření doktora.....jasně,že by nejraději,aby člověk klouby nezatěžoval-pokud je problém-ale nech si dopodrobna vysvětlit,co a jak můžeš,co vadí atd.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Jendis » čtv 17. črc, 2008 9:16

Marty píše:
angeline píše:Artróza všude, tvar kloubu je standartní, jiné je jen jeho postavení vůči pánvi - má omezenou pohyblivost do strany. Mám od narození.
Bolí při dlouhodobější zátěži.
Co znamená pákové bojové umění?
Díky za odkazy, kouknu na to :)
Tai ji, co jsem zažila já, mi nepřišlo příliš jako bojové umění, ale pravda, že jinde může být jinak.


Vzhledem k zdravotním obtížím, které tady popisuješ, bych opravdu raději doporučil něco méně "bojového". Zdraví máš jen jedno a když nakonec najdeš něco, kde Tě budou chtít naučit bojovat, budeš zákonitě vystavena zátěžím.


Ne-e...jde o to,jak se k tomu postaví.Sám jsem s tím cvičil SCARS + šerm(kde klouby opravdu zatěžované jsou) a nehoním si triko,když napíšu,že i se svou nemocí jsem soupeřem(a spoustu zdravých lidí si dám jak na talíři) pro ostatní. Lidi tady mé klouby viděli......problém to je,ale aby člověk ležel a brečel nad sebou,to ne.
Jen holt musí člověk opravdu poctivě(pokud se to dělá správně,klouby nebolí---na špatný pohyb naopak bolest okamžitě upozorní-to je,v jistém smyslu-i výhoda)..... :wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

 

Příspěvekod pm » čtv 17. črc, 2008 9:31

v Cine se o progresivnim treninku rika: "nejdriv mit zdrave telo, pak se ucit branit telo"; o spatne spatne (degenerativni) zase "nez ma clovek zdrave telo, uz si ho nici". imho s takovymi zdravotnimi obtizemi by clovek mel na nejaky bojovani zapomenout a dat se trochu do kupy, tj. zamerit se na zdravotne-kondicni aspekt. taijiquan, qigong etc. = idealni cviceni. osobne bych zdravi za byt supermanske dovednosti nevymenil.
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Jabberwocky » čtv 17. črc, 2008 9:35

Pokud člověk zná svá omezení a chce cvičit, tak si nakonec určitě vybere. Třeba já mám v háji krční páteř (zužující se meziobratlové prostory kvůli mizejícím ploténkám - obratle pak tlačí na nervy a míchu). Tzn. že určitě nebudu dělat třeba box a po jistém uvažování, konsultacích s lidmi tady na fóru a se svou neuroložkou jsem s těžkým srdcem zavrhl i jujutsu. Ale pořád toho zbývalo docela dost a nakonec mě chytlo právě taiji. A od té doby, co cvičím, tak se mi kořenové syndromy krční páteře dokonce zlepšily (opovažte se tu teď někdo vykřikovat něco o hřebících a rakvích, já Vás znám :-) Pohyb v rozumné míře a přizpůsobený zdravotnímu stavu je k nezaplacení. A když to člověka ještě ke všemu baví...
Jabberwocky
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 218
Registrován: čtv 13. bře, 2008 0:00

Příspěvekod Jendis » čtv 17. črc, 2008 9:35

4pm -
no jo...jenže co když prognoza nevypadá gut.....když vyhlídka na uzdravení není???Netvrdím,že se dá,s tímhle postižením,cvičit na profi úrovni,ale nějakým způsobem to jde.....a když člověk dělá,co ho baví...je pozitivně naladěn a to jeho zdraví prospívá.Pokud sám nad sebou roní slzy,škodí si více,než nějakým cvičením.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Jabberwocky » čtv 17. črc, 2008 9:56

pm píše:imho s takovymi zdravotnimi obtizemi by clovek mel na nejaky bojovani zapomenout a dat se trochu do kupy, tj. zamerit se na zdravotne-kondicni aspekt. taijiquan, qigong etc. = idealni cviceni.

V zásadě máš určitě pravdu, ale zase se to nesmí přehnat druhým směrem. Aby pak Angeline pro samé hledání zdravotních účinků neupadla do spárů nějakého "profesionálního energetika". Jakmile má člověk nějaké omezení, musí vždycky hledat kompromis - oběma směry. Proto si myslím, že by měla obejít i takové školy, kde se klade důraz i na boj - aby viděla, co to BU jsou, jaké mohou mít podoby, a podle svého uvážení pak zvolila kompromis mezi svým zdravotním stavem a zátěží. Jasně že zátěž musí odpovídat zdravotnímu stavu, ale nemá smysl házet flintu do žita hned na začátku, když ještě pořádně nic neviděla a ani nezkusila, co s ní cvičení bude dělat.
Jabberwocky
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 218
Registrován: čtv 13. bře, 2008 0:00

Příspěvekod pm » čtv 17. črc, 2008 10:15

jasne, psychicka pohoda je jedna vec, ale fakticky stav tela vec druha. stale je lepsi venovat se cviceni, ktere cloveku prospiva nebo minimalne nezhorsuje zdravotni problemy, kterymi trpi, nez porad resit, zda se umim poprat, kdyz mam problem vstat z postele. vim ze to budou nepopularni nazory (budu hrat dablova advokata, ok? :-) ), ale

- b.u./b.s. proste nejsou pro vsechny, osobne nemam nic proti tomu, kdyz se napr. taijiquan cvici jako yang shen fa, tj. umeni pestovnai zivota, zivotospravy, zdravotne kondicni cviceni; jen je potreba byt fer a nazyvat veci spravnymi jmeny!

- v treninku je vzdycky neco za neco - kdyz se kaci les, litaj trisky, coz pri plouzeni se v pyzamu nehrozi; plouzeni v pyzamu nema ovsem s b.u. pramalo spolecneho

- snazit se byt mistr sveta amoleta v necem co dneska v zasade nepotrebujeme (prat se), na ukor toho, co potrebujeme kazdy den (zdravi), at uz kvuli komplexum z destvi, macho mindrakum nebo "zabave", mi pripada proste hloupy

proto je napr. v cinskych b.u. rada cviceni, ktere jsou z pohledu velkej bojovniku uplne k nicemu, proto byla naprosta ucitelu zaroven i praktiky cinske mediciny (specialniho odvetvi, lecici vnejsi i vnitrni zraneni, problemy pohyboveho aparatu atd.).

obcas me jednostrane zamereni lidi zde na serveru s prominutim pekne sere, extrem tam ci onam - na jednu stranu zakomplexovany sektari - dejchaci, na druhou stranu velky macho fighteri, ani jedno ani druhy neni my cup of tea a moje idea b.u./b.s. pro zivot, ale to jen na okraj. pomateny dejchaci za par let zjisti, ze vlastne preslapuji v bludnem kruhu a nikam se nepohnuli (bojove, zdravotne, duchovne), velky fighteri budou mit problem vstat z postele nebo se ohnout, aby si zavazali tkanicky.
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod pm » čtv 17. črc, 2008 10:26

V zásadě máš určitě pravdu, ale zase se to nesmí přehnat druhým směrem. Aby pak Angeline pro samé hledání zdravotních účinků neupadla do spárů nějakého "profesionálního energetika". Jakmile má člověk nějaké omezení, musí vždycky hledat kompromis - oběma směry. Proto si myslím, že by měla obejít i takové školy, kde se klade důraz i na boj - aby viděla, co to BU jsou, jaké mohou mít podoby, a podle svého uvážení pak zvolila kompromis mezi svým zdravotním stavem a zátěží. Jasně že zátěž musí odpovídat zdravotnímu stavu, ale nemá smysl házet flintu do žita hned na začátku, když ještě pořádně nic neviděla a ani nezkusila, co s ní cvičení bude dělat.


nemam na mysli dejchace/energetiky, o tom preci qigong neni.

to co mam na mysli je to, ze kdyz me boli zuby, nepujdu do cukrarny, ale k zubari.

volba je samorejme na kazdem, ale jednou z klicovych veci je serioznost a ferovost ucitele - aby umel rict: "clovece, tohle neni pro Tebe" anebo "ok, prijd cvicit, ale trenink Ti usiju na miru, az se das trochu do kupy, uvidime co dal", "cvicime jen pro zdravi a pohodu", "ucime se tu kousat hlavy a lamat ruce" etc.
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Jendis » čtv 17. črc, 2008 10:33

pm píše:jasne, psychicka pohoda je jedna vec, ale fakticky stav tela vec druha. stale je lepsi venovat se cviceni, ktere cloveku prospiva nebo minimalne nezhorsuje zdravotni problemy, kterymi trpi, nez porad resit, zda se umim poprat, kdyz mam problem vstat z postele. vim ze to budou nepopularni nazory (budu hrat dablova advokata, ok? :-) ), ale

- b.u./b.s. proste nejsou pro vsechny, osobne nemam nic proti tomu, kdyz se napr. taijiquan cvici jako yang shen fa, tj. umeni pestovnai zivota, zivotospravy, zdravotne kondicni cviceni; jen je potreba byt fer a nazyvat veci spravnymi jmeny!

- v treninku je vzdycky neco za neco - kdyz se kaci les, litaj trisky, coz pri plouzeni se v pyzamu nehrozi; plouzeni v pyzamu nema ovsem s b.u. pramalo spolecneho

- snazit se byt mistr sveta amoleta v necem co dneska v zasade nepotrebujeme (prat se), na ukor toho, co potrebujeme kazdy den (zdravi), at uz kvuli komplexum z destvi, macho mindrakum nebo "zabave", mi pripada proste hloupy

proto je napr. v cinskych b.u. rada cviceni, ktere jsou z pohledu velkej bojovniku uplne k nicemu, proto byla naprosta ucitelu zaroven i praktiky cinske mediciny (specialniho odvetvi, lecici vnejsi i vnitrni zraneni, problemy pohyboveho aparatu atd.).

obcas me jednostrane zamereni lidi zde na serveru s prominutim pekne sere, extrem tam ci onam - na jednu stranu zakomplexovany sektari - dejchaci, na druhou stranu velky macho fighteri, ani jedno ani druhy neni my cup of tea a moje idea b.u./b.s. pro zivot, ale to jen na okraj. pomateny dejchaci za par let zjisti, ze vlastne preslapuji v bludnem kruhu a nikam se nepohnuli (bojove, zdravotne, duchovne), velky fighteri budou mit problem vstat z postele nebo se ohnout, aby si zavazali tkanicky.


Naprostej souhlas.Jen jsem chtěl podotknout,že to,že je člověk omezenej,neznamená,že je vyřízenej.........když někdo chce a nemůže...to je sakra,sakra blbej pocit. O to horší,když si potom na tréninku,i se svým omezením,"dává" lidi,kteří žádné omezení nemají.......
Ďáblova advokáta klidně hraj....tady máš prostě pravdu. :idea:

Taky kvůli svému zdraví už neblbnu,ale cvičím hodně s rozumem. A když to nejde,tak holt vynechám. Taky mám už rodinu a musím myslet na to,že tu nejsem sám.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Jabberwocky » čtv 17. črc, 2008 10:43

pm: No, takže to vlastně vidíme oba stejně :-) Já se tady bojového aspektu zastával hlavně proto, že mi pro úplného nováčka jako Angeline (sám si pamatuji svou bezradnost před pár měsíci) některé příspěvky přišly jako demotivující. Aby si to nevyložila tak, že z BU pro ni jsou jen zdravotní aspekty, a pak neskončila u dejchače. S férovostí učitelova přístupu naprosto souhlasím a totéž jsem měl i na mysli. Ostatně, sám jsem to tak i zažil, když mi Makoto a Kamiwaza nezávisle na sobě řekli, že s mým krkem pro mne hody a strhy prostě nejsou. Tentýž názor měla i má doktorka, jejíž muž dělal dlouhá léta judo. A tak jsem se posunul jinam, ale zase jsem nechtěl skončit u hippies a popíjení čaje (jako že ho popíjím rád :-) , chtěl jsem, abych z tréninku chodil utahanej, abych si dal do těla. Teď jsem spokojenej.
Jabberwocky
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 218
Registrován: čtv 13. bře, 2008 0:00

Příspěvekod luen » čtv 17. črc, 2008 12:31

Ono je to do znacne miry i o tom, jestli je clovek smiren se svym zdravotnim stavem ... pak se na vec muze podivat rozumne a netlacit to nekam do extremu! A nemusi to byt vzdy vrozene vady, nebo pourazove stavy ... nekdy staci jen vek ...

A jak uz tady padlo, nekdo hleda zpusob a nekdo duvod :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod daitenshi » sob 19. črc, 2008 18:41

ukropcany píše:Na nejaké veľké rozumovanie je trošku málo informácií... pred pár rokmi mi strašne praskalo v bedrách, dnes po x rokoch kopania nič :D mal som zlomenú nohu v členku, vyzeralo to dosť vážne, skoro rok som nevedel prebehnúť ani 5m, dnes dám v pohode 10 km a idem ešte na tréning, doktorka mi po spirometrii povedala, že mám maximum 171, pričom keď bežím hore Snežienkou, tak mám 12 min. priemer 175. Doktori sú kokoti (s prepáčením) a človek by mal počúvať hlavne svoje telo a doktorov až na asi 10. mieste... narodil som sa hodne chorý a keby moji rodičia počúvali doktorov, tak som Boh vie kde... :roll: Napr. poznám min. 3 ľudí, ktorí mali vozíčkovú (!!!) mozgovú obrnu a dnes chodia po svojich a bez barlí... :idea: Takže s tým "šetrením sa" by som bol zase aj trošku opatrný, aby nebol u niekoho problém hlavne v atrofii a až následne v doktorom stanovenej diagnóze... :idea:
No máš naozaj zázračnú zdravotnú kartu, ale s tými lekármi by sme to predsa mali uviesť na správnu mieru - ak máš zdravotné problémy jednoznačne sa s tým na nich obráť - inak zvolený postup môže byť obrovskou chybou a môže ťa stáť priveľa. Pravidlo dôveruj ale preveruj si radšej nechávaj iba v zálohe :wink:
daitenshi
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: sob 03. kvě, 2008 23:00

Další

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků