Postoj z kickbou vs. ulice

krev, pot, slzy a adrenalin - na ulici neplatí fair play!

Postoj z kickbou vs. ulice

Příspěvekod ekonym » sob 08. lis, 2008 19:14

Před nějakou dobou jsem začal dělat kickbox, od té doby jsem ještě nic v reálu neměl (nějaký konflikt), ale mám celkem obavy z toho, jak uplatnit nějaký prvky z kickboxu v reálu...

1) Nevím co z rukama, kokrétně základní sbalený postoj a kryt proti direktům, zvedákům, kolenům atd. Prostě všechno co na mě míří zapředu. V boxu s rukavicema na rukách nemám problém. Rukavice (zaťaté pěsti) mám přilepený na čele a když jde direkt, dám ruce k sobě na čelo... PRoblém je v ž reálu s tímhle asi moc nezmůžu, protože pak mě uder bolí snad stejně jako bych ho dostal přímo (tlačím se strašně zatětými pěstmi do čela. Jak má vypadat takový blok v reálu? Napadlo mě jen posunout ruce výš a vnitřní stranu zaťaté pesti nedat na celo, ale až skoro na temeno hlavy, popřípadě otevřít pěst a dlaněmi si chytit oblast čela až temena hlavy. Co je správně

2) Základní postoj na ulici má vypadat jak, ruce nahoře u hlavy, jasný, ale jak? V boxu je mám připláclé na čele jak jsem psal, ale to není asi ideální a často vidím borce jak je mají volně před hlavou, jenže pak do ruky dostanu direkt a praštím se sám...

Prostě by mě zajímala aplikace těchhle dvou prvků boxu do reálu,.

Předem říkám že nejsem bůhvíjak rváč a od té doby co dělám kick jsem ještě konflikt neměl jak píšu, takže mě hned nemusíte všichni vyfakovat :-).
ekonym
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 37
Registrován: sob 08. lis, 2008 0:00

 

Příspěvekod defendu » sob 08. lis, 2008 19:45

Poslal jsem ti SZ
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod waterman » sob 08. lis, 2008 20:04

No tohle by zajímalo aji mě, takže jestli by byl defendu tak hodný a postnul odpověď sem pro všechny..? :)
waterman
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod ekonym » sob 08. lis, 2008 20:13

Napsal mi tohle :-):

Najdi si na youtube všechny videa Crazy monkey defence a Rodneyho Kinga Mrkající


http://www.urbancombatives.com/crazymonkey.htm


http://www.youtube.com/watch?v=vIhnPkPeAdE

Snad to můžu zvěřejnit?

Nj, ale nemůžete mi tu stejně někdo napsat prostě odpověd na tyhle 2 moje otázky?

+Jsem si ještě vzpoměl na 3. a to sice co s kopem do koulí, respektive jak ho inkasovat... v boxu je docela otevřenej širokej postoj a prostor na to, abych chytil jednu do koulí tam je vždycky, jak se tedy na ulici bránit kopům do koulí...? (v boxerským postoji)
ekonym
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 37
Registrován: sob 08. lis, 2008 0:00

Re: Postoj z kickbou vs. ulice

Příspěvekod TongPo » sob 08. lis, 2008 22:25

ekonym píše:Před nějakou dobou jsem začal dělat kickbox, od té doby jsem ještě nic v reálu neměl (nějaký konflikt), ale mám celkem obavy z toho, jak uplatnit nějaký prvky z kickboxu v reálu...

1) Nevím co z rukama, kokrétně základní sbalený postoj a kryt proti direktům, zvedákům, kolenům atd. Prostě všechno co na mě míří zapředu. V boxu s rukavicema na rukách nemám problém. Rukavice (zaťaté pěsti) mám přilepený na čele a když jde direkt, dám ruce k sobě na čelo... PRoblém je v ž reálu s tímhle asi moc nezmůžu, protože pak mě uder bolí snad stejně jako bych ho dostal přímo (tlačím se strašně zatětými pěstmi do čela. Jak má vypadat takový blok v reálu? Napadlo mě jen posunout ruce výš a vnitřní stranu zaťaté pesti nedat na celo, ale až skoro na temeno hlavy, popřípadě otevřít pěst a dlaněmi si chytit oblast čela až temena hlavy. Co je správně

2) Základní postoj na ulici má vypadat jak, ruce nahoře u hlavy, jasný, ale jak? V boxu je mám připláclé na čele jak jsem psal, ale to není asi ideální a často vidím borce jak je mají volně před hlavou, jenže pak do ruky dostanu direkt a praštím se sám...

Prostě by mě zajímala aplikace těchhle dvou prvků boxu do reálu,.

Předem říkám že nejsem bůhvíjak rváč a od té doby co dělám kick jsem ještě konflikt neměl jak píšu, takže mě hned nemusíte všichni vyfakovat :-).

Na ulici fungujou bez rukavic jak boxérský údery, tak i kryty. Akorát u dvojáku to musíš trošku víc utáhnout, myslím tím ruce víc k sobě, protože pěst bez 10oz rukavice je výrazně menší a mohla by projít. O čelo se neopírej kloubama prstů, ale až spodkem dlaní, tak je to úplně v pohodě. Výhoda tohoto způsobu krytí spočívá v tom, že je prakticky identická s tím, co pravidelně trénuješ v box. rukavicích. Způsob, na který tě odkazoval defendu, je podle mého názoru pro ulici lepší, neboť se ke krytům zásadně používají lokty, o který si soupeř rozbíjí ruce. Nevýhodou je, že se tento způsob krytí pro sportovní klání v ringu moc nehodí a musí se extra natrénovat. Co se týče kopů - na ulici si ohledně kopů vystačíš s přímým do koulí, případně lowkickem na kolena. Taky podmet není od věci, ale málokterý oddíl kicku ho trénuje, přestože patří k povoleným technikám. Postoj používej stejnej, na jakej seš zvyklej. Ohledně protivníkova kopu na tvý koule - to se normálně kryje přední nohou z venku dovnitř, něco takovýho, jako bys tou přední nohou vykrejval lowkick vedený na ní zevnitř. I když to třeba nestačíš úplně, nebo se ti ten kryt prostě nepovede, už v začátku pohybu si stehnem tý přední nohy schováš koule a to je to hlavní... :wink:
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :twisted:
Uživatelský avatar
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 705
Registrován: pát 18. led, 2008 0:00

Re: Postoj z kickbou vs. ulice

Příspěvekod player » ned 09. lis, 2008 0:12

ekonym : a proc ruce zakonite jen krcit, tebe ani v nejmensim nenapadlo, ze muze byt obrana rovnez s rukama temer natazenyma?;)

Jinak fajn dotaz, prilepene ruce na ksichtu jsou mimo jine presne to, proc ja xboxy nepovazuju za vhodny nastroj pro efektivni sebeobranu, ale to uz tu(i na setkani) bylo probirano nekolikrat.
player
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1656
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00

Re: Postoj z kickbou vs. ulice

Příspěvekod RBR » ned 09. lis, 2008 0:13

ekonym píše:2) Základní postoj na ulici má vypadat jak, ruce nahoře u hlavy, jasný, ale jak?


No a co zbytek těla? Když dáš obě ruce k hlavě tak nějak zbývá docela nepokrytá část těla zhruba od pasu dolů. Řešíš problém kopu do rozkroku, ale na oblast podbřišku si nějak pozapoměl.

Ale nahodil si zajímavou otázku:
Jak má vypadat správný základní postoj na ulici?

Jsem zvědav jaký bude případný závěr této diskuze.

Napadlo mě jen posunout ruce výš a vnitřní stranu zaťaté pesti nedat na celo, ale až skoro na temeno hlavy, popřípadě otevřít pěst a dlaněmi si chytit oblast čela až temena hlavy. Co je správně


To by se dalo použít v situaci když budeš sedět a a útočník nad tebou bude stát. Ale pokud budete stát oba tak nevím, zda-li je to dobrý nápad.
Odkryješ ještě více zbytek těla.


For TongPo
Akorát u dvojáku to musíš trošku víc utáhnout, myslím tím ruce víc k sobě, protože pěst bez 10oz rukavice je výrazně menší a mohla by projít. O čelo se neopírej kloubama prstů, ale až spodkem dlaní, tak je to úplně v pohodě.


No trochu jsem to zkoušel, ale asi blbě. Když jsem zkusil dle tvého postupu (víc ruce k sobě), tak jsem si přes ruce dokonale zavřel výhled a kolem ruky z boku se v pohodě může do mě trefit, když jsem je povolil tak jsem sice viděl, ale zase mám obavu, že by přímý úder přes ně prošel. Mohl by si to lépe popsat?

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod ekonym » ned 09. lis, 2008 1:16

Ty jo, RBR a co mám asi tak jako dělat...:-D Já dělám jen kick a žádný jiný kryty neznám a na segala si hrát nehodlám, podle mě jsou ty box kryty celkem účiný... Ty děláš nějaký to kungfu zas ne...?

Jinak TongPo díky za reakci, přesně něco takovýho jsem chtěl, všechno jsem z toho krásně pochopil :). Jen teda si nejsem jistý tím blokem při kopu na koule, protože já umím jen block na lowkick zvenku a když mě borci kopali zevnitř při sparingu tak jsem celkem čuměl a nevěděl co s tím :-)... Může mi to ještě někdo objasnit?

Jinak to rozbití pěstí o lokty vypadá celkem fajn ale je přesně pravda co tu někdo říkal a to sice že to vůbec neznám a nidky jsem nedělal a speciálně to asi cvičit taky nebudu, takže dávám spíš přednost tomu boxu.

Ještě mě taky zajímají ti borci (i v boxu) co nemaj ruce přilepený na čele ale celkem dost daleko od těla... Tam se potom předpokládám kryju tak, že udery ani nenechávám dopadnout ale hned je vychyluju ne? Ale co nebezpečí že mě někdo vrazí do ruky a já si zpětným rázem dám solidnější ránu sám...?

Ale jestli je tu nějakej vyloženěj pouliční rváč, tak at mě klidně poučí o správných krytech, já se ničemu nebráním...
ekonym
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 37
Registrován: sob 08. lis, 2008 0:00

Příspěvekod pucmaz » ned 09. lis, 2008 4:32

.
Naposledy upravil pucmaz dne ned 22. úno, 2015 20:04, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod TongPo » ned 09. lis, 2008 9:52

ekonym píše:...Jen teda si nejsem jistý tím blokem při kopu na koule, protože já umím jen block na lowkick zvenku a když mě borci kopali zevnitř při sparingu tak jsem celkem čuměl a nevěděl co s tím :-)... Může mi to ještě někdo objasnit?...

Úplně obecně - vždy když narazíš na tréninku na něco, co neumíš řešit, zeptej se prostě trenéra, ten ti určitě poradí, od toho tam přece je... :wink: Jinak ten kryt lowkicku vedeného na vnitřek tvé přední nohy fakt není nic složitýho... :D Například v tomhle videu se to párkrát objeví, poprvé tuším v čase 0:57.
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :twisted:
Uživatelský avatar
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 705
Registrován: pát 18. led, 2008 0:00

 

Re: Postoj z kickbou vs. ulice

Příspěvekod TongPo » ned 09. lis, 2008 10:29

RBR píše:For TongPo
Akorát u dvojáku to musíš trošku víc utáhnout, myslím tím ruce víc k sobě, protože pěst bez 10oz rukavice je výrazně menší a mohla by projít. O čelo se neopírej kloubama prstů, ale až spodkem dlaní, tak je to úplně v pohodě.


No trochu jsem to zkoušel, ale asi blbě. Když jsem zkusil dle tvého postupu (víc ruce k sobě), tak jsem si přes ruce dokonale zavřel výhled a kolem ruky z boku se v pohodě může do mě trefit, když jsem je povolil tak jsem sice viděl, ale zase mám obavu, že by přímý úder přes ně prošel. Mohl by si to lépe popsat?

Tsss, ty karatisti... :roll: :lol: :twisted:

Ty ruce jsou v tom dvojáku mírně do V. Dole jsou lokty u sebe, ale nahoře před očima máš mezi rukama malou mezeru, přes kterou pěst neprojde, ale na dostatečnej výhled bohatě stačí. Není od věci, když si tu mezeru člověk o pár cm posune tak, aby jí měl před svým vůdčím okem. A pokud seš správně nahrbenej s bradou přimáčklou na hrudník, máš tímto dvojákem krytou bradu i ze stran, protože jí chrání ramenní klouby. Každopádně úder vedený ze strany (hák) z tohoto dvojáku vykryješ jednoduše tím, že rukou na straně onoho úderu sklouzneš o nějakých 10 cm dozadu za ucho a máš vyřešeno. Rychlý, univerzální a jednoduchý. Jinak řešit tady krytí celýho těla ve stylu "všechno a nic" je podle mého názoru k hov*u, ochrana hlavy je "na ulici" priorita č.1, střed je sekundární záležitost, protože zlomený žebra ve rvačce zastaví jen sračičku, ale pořádná pecka do brady prakticky každýho.
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :twisted:
Uživatelský avatar
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 705
Registrován: pát 18. led, 2008 0:00

Příspěvekod TongPo » ned 09. lis, 2008 11:46

Pro playera a pucmaze:

Každýmu to jeho klucí... :twisted: Všechno má svý klady i zápory. Například já s rukama u hlavy můžu kdykoliv udeřit přední i zadní rukou s maximální razancí. S rukama nataženýma dopředu, přesněji ve variantě, kterou používá player, přední rukou nemůžete bouchnout vůbec a zadní v nejlepším pošťuchovat, jestli vůbec. Účinně lze z tohoto střehu jen kopat. Když už střeh s nataženýma rukama, tak nechat "pracovat" vepředu a držet distanc jen přední ruku, zadní by měla být vzadu u brady použitelná k razantnímu úderu. V podobném stylu funguje amatérský box a myslím že například i WCH. (Ale to by spíš věděl luen.) Jinak mít možnost omrknout techniku boxu v dobách bez rukavic či v začátcích jejich používání by bylo jistě zajímavé a v mnohém přínosné. Ale nikdo nemůže 100% tvrdit, že to bylo pro dnešní sebeobranu nejlepší řešení. Například tehdejší absence háků se v dnešní době jeví jako jednoznačný handicap. Vše se vyvíjí, nejen boj beze zbraně, ale i se střelnými zbraněmi a podobně. Vemte si například pistole - stejně jako pěst má dnení člověk +/- stejnou, jako před 100 lety, tak ozněkteří "bojovníci" dodnes používají klony samonabíjecí pistole Colt 1911, akorát že technika a způsob jejího použití je dnes na o několik řádů vyšší úrovni, než byla tehdy ve dvacátých letech. A přitom je účel použití stále stejný -> eliminovat nepřítele.
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :twisted:
Uživatelský avatar
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 705
Registrován: pát 18. led, 2008 0:00

Příspěvekod Dalt » ned 09. lis, 2008 11:53

ja bych se asi primy udery pokousel srazet, vyhejbat se tzn zkratka pracovat se vzdalenosti - kryt az jako posledni varianta (preci jen proc se nechat mlatit)

jinak ty ruce daleko od hlavy - je to pro box vyhodny v tom, ze mas pak kratsi drahu ruky k souperovi, navic muzes rychlej reagovat srazenim - nakonec do krytu se muzes kdykoliv bleskove stahnout - zkratka neni prilis vyhodny boxovat z vychoziho postaveni dvojaku...
Jiří Vávra

"Dosáhl jsem všeho. Mám doma televizi i ženu. A obojí funguje."
Willie Pep
Uživatelský avatar
Dalt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: stř 25. říj, 2006 23:00
Bydliště: Litomyšl

Příspěvekod ekonym » ned 09. lis, 2008 12:19

ze mas pak kratsi drahu ruky k souperovi-- Nj, jenže pak nedáš snad pecku ne...?

Na ty srazy to je asi dobrý, jenže já dělám kick a sraz neumím ani jeden, takže :-)...
ekonym
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 37
Registrován: sob 08. lis, 2008 0:00

Příspěvekod TongPo » ned 09. lis, 2008 12:40

Dalt píše:ja bych se asi primy udery pokousel srazet, vyhejbat se tzn zkratka pracovat se vzdalenosti - kryt az jako posledni varianta (preci jen proc se nechat mlatit)

jinak ty ruce daleko od hlavy - je to pro box vyhodny v tom, ze mas pak kratsi drahu ruky k souperovi, navic muzes rychlej reagovat srazenim - nakonec do krytu se muzes kdykoliv bleskove stahnout - zkratka neni prilis vyhodny boxovat z vychoziho postaveni dvojaku...

Ale jo, takzvaný amatérský styl v boxu má přední ruku vepředu a hodně pracuje s úhyby a srážením. Ale tou přední nikdy nedáš pořádnou ránu, je to spíš takový otravování soupeře. Pro box v přilbách "na body" je to výhodnější, než onen profi styl, kde se primárně usiluje o K.O. Pro sebeobranu to určitě použitelný je, nikdo netvrdí že není. A protože zadní ruku máš pěkně vzadu u brady, tak se s ní do toho už pořádně opřít dokážeš, že? Jinak stejně bude každej na ulici bojovat tak, jak to má nadrilovaný z tréninků a zažitý při sparringu a je skoro jedno, zda jde o profi nebo amatérský styl, obojí funguje.
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :twisted:
Uživatelský avatar
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 705
Registrován: pát 18. led, 2008 0:00

Příspěvekod player » ned 09. lis, 2008 16:30

TongPo : tady se krasne ukazuje, jak je xbox ryze ofenzivni zalezitost, MT pak tuplem.Jestli sis nevsiml, pak se tazatel bavil o sebeobrane, nikoli o tom, jak nekoho co nejlip slozit, obrazne receno.Opravdu me nemusis poucovat o tom, ze ruka temer natazena je "vybita", narozdil od ruky stazene, pokrcene.
Zakladni poucka sebeobrany je drzet si soupere co nejdal od tela, s tim by si snad mohl souhlasit, co rikas?Protoze nikdy nevis, co ti nablizko muze dotycny provest, at uz to je zachyceni, nebo nedej boze nejaky zelezny nastroj.Nu a pokud se covek hodla branit dvojakem, pak si pripousti "dobrovolne" soupere velmi blizko k telo.Pokud ruce proti souperi vystrelim natazene,nebo je budu drzet pred sebou s tim, ze je budu behem ustupu(uhybu) stridat, aby se nedaly zachytit nebo srazit, pak je tu mnohem vetsi sance se ubranit do te doby, nez usi udelam prostor bud pro utek, nebo na protiutok, v ten moment uz klidne i s uderem z pokrcene ruky.
player
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1656
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00

Příspěvekod ekonym » ned 09. lis, 2008 19:18

Ty jo, proč pořád používáte x-box to jste takový herná fandové nebo co :-P
ekonym
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 37
Registrován: sob 08. lis, 2008 0:00

Příspěvekod TongPo » ned 09. lis, 2008 19:32

Ukrop -> V podstatě máš pravdu, ale já mám tenhle víkend nějakej záchvat diskutérie :oops: , takže jsem si trochu zaobhajoval použitelnost x- boxu na ulici, ačkoliv je to vzhledem k jeho výsledkům v takových případech naprosto zbytečný počin... :twisted: A ekonym bude alespoň klidnej, že stačí poctivě trénovat a je to... :wink:

ekonym -> Výraz x - box se tady používá ve smyslu "něco - box", jde tedy o souhrnné označení klasického boxu, kickboxu a thaiboxu... :wink:
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :twisted:
Uživatelský avatar
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 705
Registrován: pát 18. led, 2008 0:00

Příspěvekod TongPo » ned 09. lis, 2008 19:40

player -> Tak nějak nevím, co ti na tvůj příspěvek mám vlastně odpovědět... :? Seš prostě neústupnej antiboxérskej světec... :D

PS: Tenhle pátek jsem byl služebně v Praze a odpoledne někdy po 14. hodině mě v davu poblíž Staromáku minul kdosi v obleku, kdo ti byl velmi podobnej... Nebyls to ty? :wink:
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :twisted:
Uživatelský avatar
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 705
Registrován: pát 18. led, 2008 0:00

Příspěvekod RUNAR » ned 09. lis, 2008 20:03

To nemohl být player ten by tě jen tak neminul ale rovnou by začal diskuzi :D nebo by ti alespoň jednu přátelskou z legrace plesknul 8)
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Další

Zpět na sebeobrana, streetfighting a reálný boj...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron