Pokročilé techniky

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Pokročilé techniky

Příspěvekod Boris68 » pát 14. lis, 2008 19:09

Pánové co téma pokročilé techniky? Existuje něco takového nebo jde jen o to pořádně praštit. Kdy začne být člověk pokročilý?
www.wingchunpraha.org

Jednoduchost, přímočarost, ekonomie pohybu, minimální využití fyzické síly, praktičnost.
Boris68
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 26. kvě, 2005 23:00

 

Příspěvekod roza » pát 14. lis, 2008 19:50

Boris68
a nemůže být "pokročilost" v tom "pořádně"?
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Re: Pokročilé techniky

Příspěvekod luen » pát 14. lis, 2008 20:32

Boris68 píše:Pánové co téma pokročilé techniky? Existuje něco takového nebo jde jen o to pořádně praštit. Kdy začne být člověk pokročilý?


Z meho pohledu pokrocila technika neexistuje, jelikoz neni nijak stanoveno cim ma byt jako pokrocila. Clovek zacne byt pokrocilej ve chvili kdy mu zacinaji chodit zakladni veci ... dokud je ve fazi nacviku pohybu (ve smyslu ucit se hybat), tak je zacatecnik. Spojeni rukou s bokama, nohama, nacasovani, distanc ... zacina byt pokrocilej :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod graver » pát 14. lis, 2008 20:38

Jo, to je dobrá definice - pokročilý jsi, když ti to funguje.
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod RUNAR » pát 14. lis, 2008 20:49

No pokročilá technika může bejt třeba lítací né? :D
Nemyslím to nijak ošklivě 8) , třeba naskočená technika :)

No a pro tebe je pokročilá technika high kick Ukrope :) že jo.
Naposledy upravil RUNAR dne pát 14. lis, 2008 20:50, celkově upraveno 1
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod graver » pát 14. lis, 2008 20:50

ukropcany píše:To sú aké, pokročilé? :roll:

Nejsem si jistý, jestli "pokročilé" je správný výraz pro techniku. Technika může být jednoduchá nebo složitá, funkční při správném provedení nebo genericky na hovno, obtížná na provedení nebo naučení, ale pokročilý asi může být jen ten, kdo techniku používá.
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod severin » sob 15. lis, 2008 0:10

Pokročilý je ten,který toho "teď" umí/zná víc než před "teď" ! :wink:
Pokud neexistuje výukový systém,neexistují ani pokročilé techniky.Pokud existuje výukový systém,pokročilé techniky jsou vždy o krok před naším umem/znalostí. Můžou být závislé na různých faktorech nebo jiných technikách bez kterých by nedávaly smysl.Proto musíme nejdříve zvládnout různé pokročilé techniky,aby jsme se dostali k těm nejpokročilejším ! :D
Já jsem se zatím moc daleko nedostal,protože pořádně praštit je pro mě stále ta nejpokročilejší technika. :oops:
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Boris68 » sob 15. lis, 2008 0:54

Pokročílé jsou proto protože začátečníkovi nic neříkají. To je moje definice, ale čekal jsem že se podělíte o něco praktického jako třeba:

Včera jsme na hodine jogy dostali za úkol: sednout si tak abychom se cítili pohodlně, s rovnou páteří a se zavřenýma očima provedli jednoduchý pohyb, otáčeli hlavou na jednu stranu do maxima a na druhou taky do maxima, ale fígl je v tom, že nám to musí trvat třeba 10 minut z prava do leva. Zkuste to, je to náhul. :)

jasně co to má společného s tím dát někomu přes hubu? :)
Naposledy upravil Boris68 dne sob 15. lis, 2008 20:10, celkově upraveno 2
www.wingchunpraha.org

Jednoduchost, přímočarost, ekonomie pohybu, minimální využití fyzické síly, praktičnost.
Boris68
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 26. kvě, 2005 23:00

Příspěvekod pavela » sob 15. lis, 2008 2:01

Pokročilé techniky(tajné,zázračné, blablabla....) ve smyslu pohybů jsou blábol z filmu.Protože ty nejtěžší pohybové věci cvičí nejčastěji děti. Existuje pouze pokročilé "kungfu" ve smyslu vybroušeného umění, případně se dá ještě mluvit o pokročilých technikách vnitřního cvičení ve smyslu toho,že se mají a dají cvičit až po zvládnutí "základních".Nic víc :wink:
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod Moto » sob 15. lis, 2008 8:50

Ono je to jenom slovickareni, ale treba ja osobne bych neucil slozitou "pokrocilou" kata nebo techniku zacatecnika s bilym nebo zlutym pasem...Proc? No zkratka protoze nejdriv si clovek musi vybudovat pevne zaklady a pak muze jit jisteji dal...
Je to jako ve skole...V prvni tride nikdo neuci deti odmocniny, zlomky atd, ale nejdriv zacina od absolutnich zakladu...pak muze prijit na radu slozitejsi "pokrocilejsi" matika...
Ale netvrdim, ze vyraz pokrocila technika je uplne spravny...je to jen slovo...
Urcite ale nebudu "belasky-zlutasky-oranzanasky" ucit neco, co jim jeste neprislusi... :wink:
Dite taky nejdriv nebeha, ale batoli se a ziskava jistotu...
Tim nemyslim, abychom umele neco zdrzovali a odpirali nasim zacinajicim a mirne pokrocilym "budo a wushu" spoluobcanum akci... :D
Jen ma vsechno svuj cas...Nikdo o nic neprijde, kdyz ma dobreho ucitele...

Moto
Moto
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 191
Registrován: ned 23. pro, 2007 0:00
Bydliště: Opět Česko

 

Příspěvekod pavela » sob 15. lis, 2008 11:44

U nas ve wušu je kata" =sestava jenom kniha,zápis stylu. protože 1.na papír to zapsat nejde 2.většina mistrů v historii stejně neuměla psát :lol:
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod tekki » sob 15. lis, 2008 13:45

U nas v capoeire je to pekne rozdelene. Martello je pre zaciatocnikov, Au batido pre pokrocilych... A tak dalej. Ak je podrobne rozpisana zostava technik a cvikov, je to metodicky dane. Pokial nie, tak su vsetky techniky sebe rovne... Ide o teoriu...
Severin to popisal dobre...
tekki
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 108
Registrován: úte 21. zář, 2004 23:00
Bydliště: Nitra

Příspěvekod graver » sob 15. lis, 2008 15:38

pavela píše:kata" =sestava jenom kniha,zápis stylu.

Zajímavé. Sestava jako záznam technik, po namemorování sloužící k přenosu zkušeností (je jasné, že jiná forma záznamu byla a stále je dost obtížná a neproduktivní). Tzn. jakýsi manuál technik, spolu s bunkai (nevím, jak se to jmenuje ve wushu) určený pro řešení standardních situací jako v hokeji nebo ve fotbale... Přinejmenším to nezní nelogicky, ačkoliv v karate nás učí úplně jiný význam kata :wink:
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Boris68 » sob 15. lis, 2008 20:06

takže je to spíše "pokročilé zvládnutí techniky" skvěle :)

Jak tedy pokročilé může zvládnutí techniky být?
www.wingchunpraha.org

Jednoduchost, přímočarost, ekonomie pohybu, minimální využití fyzické síly, praktičnost.
Boris68
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 26. kvě, 2005 23:00

Příspěvekod Boris68 » sob 15. lis, 2008 20:11

pavela píše:Pokročilé techniky(tajné,zázračné, blablabla....) ve smyslu pohybů jsou blábol z filmu.Protože ty nejtěžší pohybové věci cvičí nejčastěji děti. Existuje pouze pokročilé "kungfu" ve smyslu vybroušeného umění, případně se dá ještě mluvit o pokročilých technikách vnitřního cvičení ve smyslu toho,že se mají a dají cvičit až po zvládnutí "základních".Nic víc :wink:

Respekt

toto si Ukrope znovu přečti
www.wingchunpraha.org

Jednoduchost, přímočarost, ekonomie pohybu, minimální využití fyzické síly, praktičnost.
Boris68
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 26. kvě, 2005 23:00

Příspěvekod pucmaz » ned 16. lis, 2008 1:41

.
Naposledy upravil pucmaz dne ned 22. úno, 2015 20:01, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod pavela » ned 16. lis, 2008 1:53

pucmaz píše:
graver píše: karate nás učí úplně jiný význam kata :wink:


Pockej, a jaky? (snad ne "boj proti neviditelnemu protivnikovi" :cry: )
To by mě taky zajímalo,jak to je u karátistů, rozepiš se o tom trochu.
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod pavela » ned 16. lis, 2008 9:57

boris68 & ukropcany jsem asi pomalejší ale tak nějak nechápu,vo čem se hádáte a vůbec už nechápu, co s tim má společnýho ten můj příspěvek? Píchnul jsem snad nevědomky do něčeho?
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod graver » ned 16. lis, 2008 11:49

pavela píše:
pucmaz píše:
graver píše: karate nás učí úplně jiný význam kata :wink:


Pockej, a jaky? (snad ne "boj proti neviditelnemu protivnikovi" :cry: )
To by mě taky zajímalo,jak to je u karátistů, rozepiš se o tom trochu.

1. Psal jsem "*v* karate nás učí...", tzn. že to tak někdo učí přinejmenším mě. Při tom quotování to *v* jaksi vypadlo, čímž se poněkud posunul význam (jakože já tvrdím, co nás karate učí).
2. No, a *mě* učí, že kata jsou nedílnou součástí karate - možná spíš prostředkem, jak se techniky, kombinace a sekvence naučit, než jak si je *pouze zapamatovat* - tzn. asi to není jen jakýsi relikt referenčního manuálu z dob, kdy to možná ještě jinak nešlo, protože video nebylo a textový popis je ku hovnu i dnes.
A "boj proti neviditelnemu protivnikovi" - možná spíš proti stínovému.

Rád si vyslechnu jiné názory (hlavně od karatistů :lol: ).
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod RUNAR » ned 16. lis, 2008 13:24

Souhlasil bych s graverem a líbí se mi že si za svým názorem stojí..... nevím o tom jak a proč se cvičí katy v jiných stylech karate nebo bu.
Ale řekl bych že pokud se někde cvičí kata jen aby si zapamatovali techniky a jejich kombinace pak je mohou úplně vynechat.
Nebyl by důvod mít v různých katách stejné techniky nebo dokonce několikrát stejnou techniku v jedný katě, když jde jen o zápis.
Abecedu se taky nikdo neučí takhle:ABCCCCDCCCAYYZYABBBBB :wink: :) ale ABCDE..... Píšu jen z pohledu Shotokanu potažmo Shorin, takže zdroj pan Funakoshi a jeho trenéři. 8)
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Další

Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků

cron