tradiční karate na ulici

knihy, časopisy, TV, film a internet...

tradiční karate na ulici

Příspěvekod Tribute » pon 01. pro, 2008 18:28

zajímalo by mě hlavně vy co mají nějaké zkušenosti . Cvičiím tradiční karate asi 2 roky mám 8 kyu a zajímalo by mě jak moc se dá ubránit v pouliční rvačce s tradičním karate. Jistě že záleží hlavně na člověku ale poskytuje karate dostatek reálných technik pro sebeobranu ne ulici. Například nukite mě příjde celkem k ničemu pro reálný boj.
Tribute
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 67
Registrován: pon 03. zář, 2007 23:00

 

Příspěvekod RUNAR » pon 01. pro, 2008 18:47

No tak přijuchej na vol.4 a testnem to :) , nikdo ti neodpoví jestli TY se ubráníš, styl se za tebe rvát nebude.
Karate, rozuměj ve špičkovým provedení, je hódně účinný.
Ale záleží k jakýmu karate a trenérovi se dostaneš a hlavně jak budeš TY cvičit.
Znám týpky ze Shotokanu co mě sejmou JEDNOU kombinací, prostě bych tu rychlost a průraznost v tom fofru neustál. 8)


Ale furt to nic neřiká o tom jestli se ubráníš ty, pokud to nemáš dobře zmáknutý a nejsi fest namakanej tak radši uteč, natrénuj rychlý 2km běhu a máš většinou vyhráno :)

Hlavně by si měl správně znát svojí sílu a možnosti, když se přeceníš tak tě odveze houkačka s úrazem nebo rovnou černý havrani na pitevnu a pak na kremaci.


P.S: Nevím proč jsme v bu a média ale to asi neva no :)
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Re: tradiční karate na ulici

Příspěvekod RBR » pon 01. pro, 2008 20:32

Tribute píše:zajímalo by mě hlavně vy co mají nějaké zkušenosti . Cvičiím tradiční karate asi 2 roky mám 8 kyu a zajímalo by mě jak moc se dá ubránit v pouliční rvačce s tradičním karate. Jistě že záleží hlavně na člověku ale poskytuje karate dostatek reálných technik pro sebeobranu ne ulici. Například nukite mě příjde celkem k ničemu pro reálný boj.


Dostatek realných technik poskytuje, neměj strach, mimo boje na zemi tam najdeš vše co potřebuješ.
Nukite-kopí ruky, (str.76 Nakajama, Dynamické karate) je úderová plocha nikoli technika, chce to kapku studovat. Nukite potřebuje jen více otužování než třeba jiné hrany než se bude dát použít.:wink:, jinak nevidím žádný důvod pro jeho perzekuci. Je jasné, že jej nepoužiješ třeba zepředu na bradu(i když zespodu proč ne), ale taková podpažní jamka, krk a jiné měkké části těla co ti brání.
Tys měl na mysli, nejspíš kombinaci technik z katy (hean nidan) Osae uke s chudan-nukite-tate-tsuki. Zrovna tato kombinace praktická je, pokud vyměníš úderovou plochu nukite za seiken tak ti nic nebrání v jejím používání :wink: Zjednodušeně řečeno sražení soupeřovi ruky-osae uke a a úder třeba tsuki, hák je myslím poměrně běžná věc i jiných BU a BS. Bude se to lišit provedením, ale princip je stejný.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod NOKT » pon 01. pro, 2008 21:24

Nukite je fajn... Sice nedělám Shotokan, zjistil jsem, že se tím dá solidně "škrtit/dávit" když se člověk rve na zemi.
NOKT
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 656
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod pucmaz » úte 02. pro, 2008 3:05

.
Naposledy upravil pucmaz dne ned 22. úno, 2015 19:56, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod RBR » úte 02. pro, 2008 8:43

A jedna informace za vsechny: nukite neni zadne kopi! Nuku (tsuranuku) je v tomhle pripade proste propichnout/probodnout, takze nazev techniky by cesky mohl byt treba "bodajici ruka". Vystizny a prozaicky nazev techniky, kopi (yari) se v nem nikde nevyskytuje


Ha vidím, že překlad Nakajamy byl mírně nepřesný. No to jsem si dal včera práci a schválně do knížky mrknul. :lol:

oblbovat se pouckama jako, ze kdyz budu hodne otuzovat prsty, ze budu jednou schopen nekoho bodnout prstama na solar, nebo do podpazni jamky (coz si v boji nejak nedovedu predstavit). Sorry RBR, tohle nemyslim jako utok na tvoji osobu... ale schvalne, znas nekoho (kohokoliv), kdo je schopen timhle zpusobem pouzit nukite?


Nijak to osobně neberu, sám se rád poučím. Zrovna úder na podpažní jamku Nakajama ve své knize má jaksi nafocený (spíš naznačený jak si to představuje). Nechce se mi nad tím moc spekulovat, ale možnost útoku na podpažní jamku máš, když bude mít soupeř bo a zvedne ho do nápřahu nad hlavu, pak se ti podpaží slušně odkryje.
Nakajama v textu uvádí další místa jako solar (no dejme tomu, za určitých podmínek možná) a bodnutí mezi oči (tomu už se ani mě nechce věřit), spíš bych viděl reálněji útok na krk.
Nakolik jde nebo nejde otužit tuto hranu netuším, sám jsem to nezkoušel a bez nějakého odborného vedení to zkoušet nebudu, na to mám své prsty příliš rád. Jisté je, že bez určitého otužování to na použití této plochy moc nevidím. Do otužování beru i naučení se vůbec nastavení této plochy (srovnání všech tří prstů).

estlize mas v kata napriklad dvkrat oizuki v zenkutsudachi a potreti v rade je ve stejnym postoji nukite, muzes si byt temer jisty, ze je tam neco zamlceno a ze ve skutecnosti by to vypadalo trochu jinak...


Nějak si nepamatuji na žádnou naši katu kde máš 2x oitsuki zenkutsudachi a končíš nukite-tate-tsuki. Co si pamatuji jsem už výše popsal, ale tam předchází vždy 2x shuto uči v kokutsudachi. Ale nejsem vševědoucí, sám jsem zvědav kam míří tvůj myšlenkový tok. :?:

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod RUNAR » úte 02. pro, 2008 9:40

Je opravdu zásadní vědět co se jak používá, no a podívejte se na bouchače Saddaharu Fujimota jak přeráží s nukite dřevěný desky.
Ovšem já bych svoje nukite použil akurát tak jako podání ruky se soupeřem. :D
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod pucmaz » úte 02. pro, 2008 9:54

.
Naposledy upravil pucmaz dne ned 22. úno, 2015 19:55, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod RBR » úte 02. pro, 2008 9:58

RUNAR píše:Je opravdu zásadní vědět co se jak používá, no a podívejte se na bouchače Saddaharu Fujimota jak přeráží s nukite dřevěný desky.
Ovšem já bych svoje nukite použil akurát tak jako podání ruky se soupeřem. :D


Nemohl by si nahodit nějaký link na to přerážení? To nukite v akci bych rád viděl. Dík

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod RBR » úte 02. pro, 2008 11:02

pucmaz píše:No vzdyt ja si ty vase kata taky prd pamatuju... ale to je jedno, muze to byt treba uchiuke. Jde o to, ze takovou techniku bys na ulici (jmenuje se tak tohle vlakno :D ) nepouzil a neni ani nikdo jiny, kdo by to dovedl. Smysl a pouziti tehle techniky je skryte a v praxi vypada jinak, nez jak se cvici v kata (a takovych prikladu jsou kvanta)... Necvicim vase shotokan kata a tak muzu mluvit jen obecne, ale myslim, ze treba tenhle pripad uplne bije do oci. Ta technika jak je v kata je uplne nepouzitelna a kazdy normalni clovek by (nota bene ve stresove situaci) dal misto nukite normalni tsuki. Stejne jako kdyz jsi psal o nukite zespoda na bradu. Pokud bys byl v takovem postaveni, kdybys mohl dat nukite na bradu, nevidim jediny duvod proc misto nej nedat normalni zvedak a neriskovat tak mozne zraneni prstu, o vetsi razanci ani nemluve...2


U nás shotokanu je tate-nukite-tsuki použito na konci jako finální technika jedné pasáže, dokonce s výkřikem (hean sandan). Takže jaký význam to nukite tam má? Proč by se nám tato úderová plocha v systému zachovala, když nená žádný smysl?
Nic ve zlém, zatím si neuvedl konkrétně ten jiný význam úderové plochy nukite.

Nikde jsem netvrdil, že se pod bradu musí cpát nukite, pouze jsem uvedl, že by tam mohlo být použito, protože je tam dost měkké tkáně. :lol: :wink: Bylo to myšleno jen jako příklad možných míst kam by se s tím dalo jít, nikoli rozkaz.

Než potáhneme za diskuzi dál, rad bych počkal na nějaké linky z přerážení pomocí nukite od Runnara. Pokud tam něco přerazí pak otužené prsty nebudou tak citlivé na úder. l :wink:

RBR

PS: řešíme tady nukite jako příliš riskantní úderovou plochu, ale co takový iponken
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

 

Příspěvekod RUNAR » úte 02. pro, 2008 11:32

Tady pan Fujimoto předvádí přerážečky, mně se mnohem víc než nukite líbí, přeražení DVOU DESEK KTERÝ VOLNĚ STOJÍ.
http://www.shoubukai.com/


4Pucmaz:
Zajímal by mě význam těch nukite v goju, abych si rozšířil obzor i do Naha 8) , jestli to teda tady můžeš vypisovat.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod Gino » úte 02. pro, 2008 13:12

Pan Fujimoto je i v JPN hodne znamy... dokonce pucmaz o nem uz nekolikrat mluvil i tady.

http://www.youtube.com/watch?v=X_BHcG5I12I

Myslim, ze pucmaz najde na jpn strankach lepsi odkazy.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod patrik » úte 02. pro, 2008 13:17

Gino píše:Pan Fujimoto je i v JPN hodne znamy... dokonce pucmaz o nem uz nekolikrat mluvil i tady.

http://www.youtube.com/watch?v=X_BHcG5I12I

Myslim, ze pucmaz najde na jpn strankach lepsi odkazy.


zkusil bych spíš tohle ;)
tady od cca 08:20
http://www.youtube.com/watch?v=zlO2_8oPBGk
a tady pokračování
http://www.youtube.com/watch?v=Q9kYqCzFIGs

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Gino » úte 02. pro, 2008 13:27

Patrik... to jsem hledal :)

Tam kluci muzou videt u to nukite. A urcop treba okopavani lokomotivy :)
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod Gino » úte 02. pro, 2008 14:13

ukropcany píše:Kurňa... a tá lokomotíva nie a nie sa pohnúť... :twisted: Mlátenie do stromu je určite nepríjemné, ale mlátenie do lokomotívy mi príde už trošku teatrálne... :wink:


Ucrope... vic k tomu mozna rekne pucmaz, ale osobne se domnivam, ze kopat do lokomotivy pan Fujimoto rozhodne nepotrebuje a ani to nema v treninkove naplni, ale precejenom se toci film, dokument, a tak je potreba ukazat neco, co zaujme. Kdyby kopal jenom do makiwary, tak te to bude nudit, ne? :lol:

Koneckoncu i do te makiwary kope pekne.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod RBR » úte 02. pro, 2008 14:21

No nemůžu si pomoci, ale ty ukázky spíše potvrzují, že po určitém otužení lze s nukite hranou něco podnikat. Když to bodnutí přijde do uvolněného těla a správného místa, tak to nemusí skončit jen frakturou prstů, kjak nám naznačuje Pucmaz.

RBR

PS: I když bych chtěl vidět rentgen těch jeho ruk a provést nějaký test jemné motoriky prstů, abych se dozvěděl, zda to otužování se projevilo na jeho tělesné schránce
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod pucmaz » stř 03. pro, 2008 6:15

-
Naposledy upravil pucmaz dne ned 22. úno, 2015 19:53, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod RBR » stř 03. pro, 2008 8:45

pucmaz píše:RBR: nenapsal jsem to skutecne vyuziti nukite, ani jsem nenapsal jaky vyznam ma nukite v Shisochin v goju a ani to neudelam. Rozhodne to neni neco, co by se melo psat na verejne forum a navic kdybych to sem vsechno napsal, nemel bych uz pak treba co ucit v dojo :lol: :lol:


I když má jiné technické provedení nukite-tsuki pořád je tam to bodnutí prsty. Myslím, že předmětem diskuze není technické provedení úderu, ale použitelnost nukite jako úderové plochy.

Jak tě znám, tak mi skutečné použití nukite nenapíšeš ani do SZ (není potřeba tady to více vířit). Nedá se nic dělat, nejspíš budu muset počkat až se objevíš v ČR.
Neberu náš profesní "spor" nijak osobně pouze se chci ve svém poznání posunout dál.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod RUNAR » stř 03. pro, 2008 9:33

Tohle tvrdí o nukite pan Funakoshi:
"Někdo neznalý tento úder by mohl předpokládat, že se prsty mohou vážně zranit při nárazu na protivníka, ale skutečnost je taková, že po dostatečném cvičení je nukite užitečnou zbraní jak proti obličeji, tak i proti solárnímu plexu."

Pan Nakayama byl jeden z nejlepších žáků Funakoshiho, nebyl jen trenér nebo znalec ale sám byl špičkovej karatista, bouchač o jakým se většině může jen velmi ale fest velmi vzdáleně zdát.
To co píše Nakayama se s Funakoshiho výkladem shoduje.

Ovšem je třeba pochopit co znamená "PO DOSTATEČNÉM CVIČENÍ", to znamená asi tolik že my můžeme nukite použít na potřesení ruky soupeři.
®e v některém stylu něco neumí nebo neznají neznamená že to nelze a že taková technika nemá svoje znatelný výhody.

Ale jak píšu pro lidi co to nemaj fest našlapaný platí že nukite NEPOU®ÍVAT.

Podobná technika je tuším v Uechi-ryu, kop špičkama prstů, který na noze zas o tolik silnější nejsou v poměru k tomu jakou sílu má noha, nejsem tak povrchní abych znalecky tvrdil že je to nesmysl a že to špatně používaj.Má to svoje výhody ale je těžší to našlapat aby to fungovalo ale nejsem znalec Uechi a nevim jak přesně to používaj.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod RUNAR » stř 03. pro, 2008 9:39

No a mnohokrát se stalo že si někdo údery pěstí o soupře rozlámal ruce a neznamená to že se pěst nemá používat :D , znamená to jen to že když to někdo neumí ať to nepoužívá.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Další

Zpět na bojová umění a média...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků