BOX - pro a proti...co s nim a co proti nemu...

boj nožem, box, řecko-římský zápas, historický a sportovní šerm, sambo, le savate...

Moderátor: Makoto

Příspěvekod lukaskon » ned 23. lis, 2003 19:48

To: Jamamba
V pohodě, vždyť já nereagoval nijak naštvaně :-)
lukaskon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 13. lis, 2003 0:00
Bydliště: Ústí nad Labem

 

Příspěvekod Anonymní » pát 05. pro, 2003 9:57

F4ust píše:PM: ad "zdraví v kung-fu" - samozřejmě jsem nemluvil obecně (konkrétně jsem si zničil kolena na "zlém moderním závodním wushu" u Qin Mingtanga, který si je velmi pravděpodobně zničil sám kdysi stejným způsobem jako já, takže o tom, že bych něco dělal z jeho pohledu "špatně", nemůže být řeč:D), generalizuješ tu ty:lol: Brát si za vzorek boxerů špičku profesionálních bijců, kteří mají deset let v kuse čtyři pět profesionálních zápasů do měsíce mi nepřijde jako argument, jistě, inkasovat rány do hlavy je asi proti přírodě, ale je to zhruba tak stejně nezdravé, jako skákat v kliku na kloubech v karate nebo hrát profesionálně házenou. Kdo boxuje sám pro sebe si určitě svou míru najde, posilování, vytrvalostní trénink, sparring... nemyslím, že by cokoliv z toho bylo prokazatelně na škodu:)



Ty jsi tak chytrej člověk. a můžu použít tvůj ksicht abys věděl co je pořádná bomba?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Marx » čtv 01. črc, 2004 22:43

Problem soucasnyho boxu v Cechach neni ani tak v technice nebo ve stylu ale spise v boxerech samotnych .. tedy lepe receno v lidech jenz se pohybuji na okraji spolecnosti. (taxikari, diskoteky, kurvy, smelina, ukrajinci apod) Samozrejme se to netyka jen boxeru ale take zapasniku, thajskych boxeru apod.... Alespon z toho co vidim kolem sebe za lidi ja!

Smutne na tom je ale to, ze driv tady byl box ktery se netykal jenom okraje spolecnosti...meli jsme takove MISTRY kteri delali vsechno proto aby byli nejlepsi. Jako Frantisek Nekolny ktery ve 30 letech boxoval v Americe a kazdy den trenoval...nikdy nepil alkohol, nikdy nechodil na zabavy!!!!
Nebo Jiri Torma jenz mel za sebou pres 900 boxerskych klani (ano vidite dobre pres 900). A styl jenz pozdeji proslavil Muhamada Aliho, ale vsichni vime ze tohle uz delal Torma!!
Kdy neslo jen o penize a mezi tehdejsi boxery chodili i herci ... jako napriklad Josef Bek. Kdy trener prazskych boxeru byl natolik kulturne vzdelany clovek ze za nim chodili dokonce i herci z narodniho divadla a nejednou si dokonce i Ladislav Pesek nasadil rukavice aby si s nim zaboxoval!

Ale podivej me se i do sveta kde nesmime zapomenout na vynikajiciho Rocky Marciana ... ktery mozna nemel styl ale neskutecny srdce (Jediny boxer jenz neprohral jediny zapas)!!!
Nebo Sugar Ray Robinson ktery mel na konte pres 200 zapasu v profi ringu z toho jen 18 prohral! ...atd

Jak prohlasi v jednom rozhovoru stary trener americkych boxeru z 40 tych let AL Certo "Boxeri kteri za mych casu meli za sebou 100zapasu by dneska byly snadno sampiony. Treba takovej Buddy. Mel 80 zapasu. Kdo ma dneska sakra za sebou 80 zapasu? Nikdo! Giardello jich mel 130.
Pep 240."

Ale i tak jsou i dneska svetle vyjimky...
Jako je Oscar De La Hoya nebo Roy Jones Jr....tyhle lidi vraci boxu zpatky jeho jmeno ...a nakonec Arturo Gatti a Micky Ward o kterch vyse zmineny AL Certo prohlasil:
"Otazka: Jaky nejlepsi zapas jste v posledni dobe videl?
Odpoved:Pred lety jich byl hodne, ale v soucasnosti uz jich tolik neni. Ale muzu rict, ze to byl Gatti-Ward protoze mi pripomneli zapasy z dob meho mladi!!!"

A nam vsem nezbyva nez jen smutne zavidet?! :cry:
Marx
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 61
Registrován: ned 27. čer, 2004 23:00

Příspěvekod Anonymní » ned 01. srp, 2004 8:27

Marx píše:Problem soucasnyho boxu v Cechach neni ani tak v technice nebo ve stylu ale spise v boxerech samotnych .. tedy lepe receno v lidech jenz se pohybuji na okraji spolecnosti. (taxikari, diskoteky, kurvy, smelina, ukrajinci apod) Samozrejme se to netyka jen boxeru ale take zapasniku, thajskych boxeru apod.... Alespon z toho co vidim kolem sebe za lidi ja!

Smutne na tom je ale to, ze driv tady byl box ktery se netykal jenom okraje spolecnosti...meli jsme takove MISTRY kteri delali vsechno proto aby byli nejlepsi. Jako Frantisek Nekolny ktery ve 30 letech boxoval v Americe a kazdy den trenoval...nikdy nepil alkohol, nikdy nechodil na zabavy!!!!
Nebo Jiri Torma jenz mel za sebou pres 900 boxerskych klani (ano vidite dobre pres 900). A styl jenz pozdeji proslavil Muhamada Aliho, ale vsichni vime ze tohle uz delal Torma!!
Kdy neslo jen o penize a mezi tehdejsi boxery chodili i herci ... jako napriklad Josef Bek. Kdy trener prazskych boxeru byl natolik kulturne vzdelany clovek ze za nim chodili dokonce i herci z narodniho divadla a nejednou si dokonce i Ladislav Pesek nasadil rukavice aby si s nim zaboxoval!

Ale podivej me se i do sveta kde nesmime zapomenout na vynikajiciho Rocky Marciana ... ktery mozna nemel styl ale neskutecny srdce (Jediny boxer jenz neprohral jediny zapas)!!!
Nebo Sugar Ray Robinson ktery mel na konte pres 200 zapasu v profi ringu z toho jen 18 prohral! ...atd

Jak prohlasi v jednom rozhovoru stary trener americkych boxeru z 40 tych let AL Certo "Boxeri kteri za mych casu meli za sebou 100zapasu by dneska byly snadno sampiony. Treba takovej Buddy. Mel 80 zapasu. Kdo ma dneska sakra za sebou 80 zapasu? Nikdo! Giardello jich mel 130.
Pep 240."

Ale i tak jsou i dneska svetle vyjimky...
Jako je Oscar De La Hoya nebo Roy Jones Jr....tyhle lidi vraci boxu zpatky jeho jmeno ...a nakonec Arturo Gatti a Micky Ward o kterch vyse zmineny AL Certo prohlasil:
"Otazka: Jaky nejlepsi zapas jste v posledni dobe videl?
Odpoved:Pred lety jich byl hodne, ale v soucasnosti uz jich tolik neni. Ale muzu rict, ze to byl Gatti-Ward protoze mi pripomneli zapasy z dob meho mladi!!!"

A nam vsem nezbyva nez jen smutne zavidet?! :cry:


No souhlasim s tvym uvodem, dnes je to uz o necem jinym a je to kvuli lidem, kteri se kolem boxu pohybuji a casto i kvuli boxerum. Jenze uz to tak je, casy se totiz meni, ale jiste je to, ze je to skoda. Box je krasny sport a neni nutne delat box jen kvuli zapasum, mnoho lidi by ho mohlo delat jen treninkove a zapasy zkouset jen neoficialne na treninku. Jenze tady se to zastavuje na trenerech na financich a podobne. To samy pleti i o zenskejch, proc by treninkove nemohli delat tohle zensky? Ale zapasy oficielne jim nedoporucuju, skoro ani treninkovy. Ale nesouhlasim s tebou v pohledu na Gattiho a na de La Hoyu, oni sice popularizuji box, ale nemyslim, ze by byli zase az tak skvely boxeri, naopak vidim za nimy mnoho intrik a podobne. Holt je to sport plny penez. Gatti Ward je podle me opravdu skvely a cisty box. Taky nesouhlasim plne s tvrzenim, ze je spravne odboxovat tolik zapasu. Drive byl sport cisty, dnes je to neco jineho a hlavne kdyz chce byt nekdo dobry musi opravdu velmi tvrde trenovat a brzo se sportem zacinat, to drive nebylo a proto si myslim, ze v dnesnim boxu a sportu obecne jiz nejde a neni zdrave tak casto jako drive zapasit.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Gino » ned 01. srp, 2004 12:44

Joo... ten úder, jak tu někdo psal, že s oblibou používají v aikidó a jujutsu, tak ano - je to uraken uchi a používáme to často - já osobně rád (Ju jitsu).

Jinak... úder sám o sobě... vždy žákům říkám - "tělo berte jako zdroj energie, v těle je úder... ruka je jen prostředek jak tu energii zrovna přenést na protivníka".
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod Anonymní » čtv 12. srp, 2004 19:23

Ještě se vrátím k tomu proč lidi dělají BU a proč pěstovat japonské a čínské tradice.
Začnu u sebe a připojím svůj subjektivní názor: Již nějakou dobu se učím šermu těžkou zbraní po evropském způsobu ( :roll: historický šerm) u mistra, který klade důraz na to, abychom věděli proč a jak se ten který prvek(šermířský) provádí, jaký má význam, jaký má důsledky, kdy ho nejlépe použít a co se stane když v něm uděláme tu kterou chybu(když ji uděláme), prostě veškerá teorie(ale to neznamená, že zanedbáváme praxi!). Prostě jsem tím chtěl říci, že trénink je z mého pohledu velice kvalitní (jsme jenom 4 žáci) takže si k tomu mohu pěstovat vztah.
Již před začátkem mého učení jsem si pořídil meč (proč, to nebudu rozebírat). Pak mě napadlo, že když jen tak visí na stěně je ho škoda. ®e bych se ho mohl naučit používat. Pak jsem se kontaktoval s mistrem a těšil se na to, že se budu učit bojovat s mečem. Výcvik probíhal v jedné tělocvičně kterou jsme si dělili i s jinými spolky BU (box, kikbox,karate,Viet-vo-dao,Muai thai, atd). Ze začátku bylo všechno v pohodě, normálu. Těšil jsem se z pocitu, že se učím šermovat. Ale! Po nějaké době jsem si začínal všímat i ostatních. Teď nemyslím kikboxerů, boxerů, ale těch co pěstují asijské bojové sporty... A najednou, snad bych to sám do sebe neřek, jsem si postupně začínal uvědomovat co jsem a odkud jsem (ale pořádně uvědomovat!). ®e pocházím z Evropy, z českých zemí kde žili moji otcové a dědové, za kterou(a za nás!!(děti)) prolévali mnohokrát svoji krev!! ®e máme vlastní (Evropská BU,šerm) který, je také starobylý a na vysoké úrovni, za který se nemusím a nechci stydět! Který když praktikuji tak cítím že, pokračuji ve starobylé tradici a uctívám památku svých předků! (a teď tímto pls. opravdu nechci někoho urazit . nehledejte v tom objektivitu, ale prosím jenom a pouze subjektivitu) Jako na ně (naše tradice,předkové) někteří zapomínají a další, řekl bych, doslova plivou!! :evil: Mám na mysli takové(Evropany, Čechy) co nastupují na asijská BU aniž by si uvědomili, že mají vlastní BU, spjaté se svou vlastní kulturou!! A tím za každého z nich toto umění-a ti co je vytvářeli(vlastní předkové!!) upadá v zapomnění. Zatímco to BU co sem bylo importováno zde na úkor našich tradičních BU parazituje.(zoufalství). Ale nejvíc mě dokážou nasrat ti co mě připadají jako číňaňi/japonci s ,,pouze" evropským původem. Skoro mě připadá, že ignorují svoje kořeny a obdivují pouze asijskou kulturu(jako že na ní co obdivovat je :) ). Kdyby si ale aspoň asijaty brali za příklad v tom, že oni uctívají asijské tradice-které jsou ale jejich vlastní!! Myslím si že naše BU zasluhují více úcty!(zoufalství). Stavy zuřivosti :evil: u mě nastávají když je vidím producírovat se v těch(promiňte mi ten výraz) asijských pyžamech!! :evil: !! Jenom se ptám co se jim v tu chvíli honí hlavou. V tomto a v obdivování asiatu, kteří si váži !!vlastních!! (asijských) BU a s pílí se v nich cvičí, nacházím svoji motivaci k tréninku. Při veliké neschopnosti trénuji alespoň 1 hodinu denně(s těžkým 2kg jednoručním vikingským mečem) a při maximální motivaci(často po tom když cosi zhlednu v telce :!: , nebo když něco kolem sebe vidím) mě energie stačí od 18:00 až do půlnoci.
Uff... Tak tě´d jsem to konečně všechno ze sebe dostal.. :)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » čtv 12. srp, 2004 19:52

Tak k tomu nemám co dodat. Podle mýho moudrej postřeh, kterej je absolutně na místě. Bohužel se taky producíruju v "asijským pyžamu", ale pod tohle se 100% podepíšu. A.

Gnaag píše:Ještě se vrátím k tomu proč lidi dělají BU a proč pěstovat japonské a čínské tradice.
Začnu u sebe a připojím svůj subjektivní názor: Již nějakou dobu se učím šermu těžkou zbraní po evropském způsobu ( :roll: historický šerm) u mistra, který klade důraz na to, abychom věděli proč a jak se ten který prvek(šermířský) provádí, jaký má význam, jaký má důsledky, kdy ho nejlépe použít a co se stane když v něm uděláme tu kterou chybu(když ji uděláme), prostě veškerá teorie(ale to neznamená, že zanedbáváme praxi!). Prostě jsem tím chtěl říci, že trénink je z mého pohledu velice kvalitní (jsme jenom 4 žáci) takže si k tomu mohu pěstovat vztah.
Již před začátkem mého učení jsem si pořídil meč (proč, to nebudu rozebírat). Pak mě napadlo, že když jen tak visí na stěně je ho škoda. ®e bych se ho mohl naučit používat. Pak jsem se kontaktoval s mistrem a těšil se na to, že se budu učit bojovat s mečem. Výcvik probíhal v jedné tělocvičně kterou jsme si dělili i s jinými spolky BU (box, kikbox,karate,Viet-vo-dao,Muai thai, atd). Ze začátku bylo všechno v pohodě, normálu. Těšil jsem se z pocitu, že se učím šermovat. Ale! Po nějaké době jsem si začínal všímat i ostatních. Teď nemyslím kikboxerů, boxerů, ale těch co pěstují asijské bojové sporty... A najednou, snad bych to sám do sebe neřek, jsem si postupně začínal uvědomovat co jsem a odkud jsem (ale pořádně uvědomovat!). ®e pocházím z Evropy, z českých zemí kde žili moji otcové a dědové, za kterou(a za nás!!(děti)) prolévali mnohokrát svoji krev!! ®e máme vlastní (Evropská BU,šerm) který, je také starobylý a na vysoké úrovni, za který se nemusím a nechci stydět! Který když praktikuji tak cítím že, pokračuji ve starobylé tradici a uctívám památku svých předků! (a teď tímto pls. opravdu nechci někoho urazit . nehledejte v tom objektivitu, ale prosím jenom a pouze subjektivitu) Jako na ně (naše tradice,předkové) někteří zapomínají a další, řekl bych, doslova plivou!! :evil: Mám na mysli takové(Evropany, Čechy) co nastupují na asijská BU aniž by si uvědomili, že mají vlastní BU, spjaté se svou vlastní kulturou!! A tím za každého z nich toto umění-a ti co je vytvářeli(vlastní předkové!!) upadá v zapomnění. Zatímco to BU co sem bylo importováno zde na úkor našich tradičních BU parazituje.(zoufalství). Ale nejvíc mě dokážou nasrat ti co mě připadají jako číňaňi/japonci s ,,pouze" evropským původem. Skoro mě připadá, že ignorují svoje kořeny a obdivují pouze asijskou kulturu(jako že na ní co obdivovat je :) ). Kdyby si ale aspoň asijaty brali za příklad v tom, že oni uctívají asijské tradice-které jsou ale jejich vlastní!! Myslím si že naše BU zasluhují více úcty!(zoufalství). Stavy zuřivosti :evil: u mě nastávají když je vidím producírovat se v těch(promiňte mi ten výraz) asijských pyžamech!! :evil: !! Jenom se ptám co se jim v tu chvíli honí hlavou. V tomto a v obdivování asiatu, kteří si váži !!vlastních!! (asijských) BU a s pílí se v nich cvičí, nacházím svoji motivaci k tréninku. Při veliké neschopnosti trénuji alespoň 1 hodinu denně(s těžkým 2kg jednoručním vikingským mečem) a při maximální motivaci(často po tom když cosi zhlednu v telce :!: , nebo když něco kolem sebe vidím) mě energie stačí od 18:00 až do půlnoci.
Uff... Tak tě´d jsem to konečně všechno ze sebe dostal.. :)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

tradicni CZ BU

Příspěvekod Anonymní » čtv 12. srp, 2004 19:59

No napsal si to sice pomerne smysluplne,ale jestli se mohu opitat,tak proc bych mel prosim te cvicit neco,co me jak fyzicky,tak moralne neuspokojuje?
Kdyz bych pouzil prirovnani,tak proc si kupovat napr. TV znacky Tesla,kdyz je na trhu daleko vetsi vyber mezi mnohem kvalitnejsimi televizory?
Nebo si mam snad koupit radeji Fabii,misto jine zahranicni znacky i presto,ze ta zahranicni znacka za dejme tomu stejnou cenu nabizi daleko lepsi vybavu?A co z toho,ze je to made in Japan;)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » pát 13. srp, 2004 8:59

Když už tak
a) co je na vikingskym meči středoevropského? To přece taky není tvoje tradice
b) spousta číňanů kašle na svoje tradice a mají radši evropské tak proč ne naopak.
c) vše se navzájem ovlivňuje už hezkou řádku tisíců let tak o co jde?????
d) ať si každej chodí třeba v bederní roušce když ho to baví a ať tvrdí, že je co je. Mně se zas nelíbí, že jako evropan jsem součástí kultury co provedla genocidu na amerických (severo i jho) indiánech. I díky skvělým evropským bojovým uměním. Díky....... :idea:
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod MaJ » pát 13. srp, 2004 9:16

..
Naposledy upravil MaJ dne pát 10. srp, 2007 17:15, celkově upraveno 1
MaJ
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 69
Registrován: ned 30. bře, 2003 23:00

Re:

Příspěvekod Anonymní » pát 13. srp, 2004 21:40

Vidím, že můj příspěvek vyvolal spoustu reakcí (což mě potěšilo). Proto se cítím na ně co nejlépe odpovědět a vyjasnit nejasnosti. Nejdříve chci, ale ke všem námitkám připomenout, že sem svůj příspěvek napsal velice subjektivně, proto v tom nehledejte pls. logiku. :idea:

player: Za řemeslem boje (BU) morálku nehledej. Na to je tu filozofie jak bylo napsáno výše (nejspíš jiná stránka).
A pokuď jde o značku TV Tesla, tak v našem případě (srovnávání BU) je minimálně na stejné úrovni jako ty zahraniční ne-li větší! Ano, větší!! Nebo´t náš šerm se vyznačuje bohatou a rozsáhlou paletou technik,zbraní a je vysoce komplexní,logický (zachoval se velký počet šermířských příruček na vysoké úrovni. hlavně z renesance) . Není důvod se domnívat ,že v jiné části světa než jihovýchodní asii se nechtěli lidé naučit bránit a tím přežívat v bezpočtu soubojích z kterých tyto zkušenosti bezesporu plynuli.
Něco si o tom přečti (pokud umíš anglicky) na:asi budeš velmi překvapený
http://www.thearma.org/HEMA.htm

Pokuď o našem(Evropském) šermu budeš ještě pochybovat můžeš se nakouknout do bezpočtu šermířských manuálů na:tohle už asi přesvědčí každého.
http://www.thearma.org/manuals.htm

Dále bych ti rád řekl o jednom Číňanovy z Honkongu (přezdívka Lancelot), (ze kterým se přes internet znám) který praktikuje nadšeně Evropský Středověký šerm (ve skupince s přáteli) (učil se myslím v U.S.A a Německu). A dokonce se mi svěřil, že si myslí že byl v minulém životě Evropan!! :) .Tak ten jednou vycestoval na ostr. Taiwan aby se tam cvičně utkal s přáteli kteří se věnují ozbrojeným čínským a japonským BU - Taiji Jian, Wu Tan, Hung Gar Dao, kendoka, Miao Dao. Většina z nich byla členy různých spolků čínských BU. Bojovalo se čínským mečem- Jian, Katanou a Lancelot používal německý jeden_a_půl_ručák po Evropském způsobu. Hádejte jak to dopadlo. :wink: Porazil všechny (14 lidí)!! A to většinou brutálně přesvědčivě!! :twisted: Dokonce porazil i předsedy jednoho Taipeiského spolku BU!
Záznam z této cesty (pro ty co umí anglicky) a videa+fotky všech soubojů (pro nevěřící Tomáše) v realplayer formátu. Najdete na:
http://www.rsw.com.hk/Taiwan.htm
Pro ty co umí jen trochu anglicky a nemají realplayer či rychlé připojení je pod každým obrázkem reprezentujícím souboj napsáno kdo kam koho zasáhl. 8)

Tak, tohle by mělo přesvědčit poslední, kteří si myslí ,že evropský šerm je neohrabaný a primitivní (ačkoli pochybuji, že někdo stále ještě žije v této sladké? iluzi)


honza: A) Myslím, že se pojem středoevropský se v mém příspěvku neobjevil. Ano, je to tradice Evropanů(-to jsem napsal) podle kterých je pojmenována celá naše civilizace
B)V tom máš velikou pravdu :wink: . To samozřejmě všechno zmírňuje. Jistě to jde i naopak. Já jsem pouze vybízel k větší úctě k našim BU a nemyslím si, že většina číňanů je nakloněna Evropské kultuře více než naopak(kromě Lancelota a spol. :D ) .Dále: Frázi kašlat na svoje tradice si vyprošuji. S tím rozhodně nemůžu souhlasit.
C)Ano, ovlivňuje a je to tak správné. Záleží to na tom jak se každý stotožňuje ze svojí civilizací. A na vkusu do jaké míry.
D)Prosím, ačkoli nevím za co. To co říkáš je historická pravda dávno minulá (to ale neznamená, že se na ni má zapomínat!!).Navíc jsme to my(současní Evropané) nemohli nijak ovlivnit a ti co to spáchali jsou už dávno po smrti. Dále nepochybuji ani na chvíli o tom,že i číňané a japonci spáchali bezpočet genocid a vyvražďování. Jenom ne v takové míře(neměli příležitost) a tolik se o tom nemluví. I u současných původních domorodých kulturách jsou válečné akce proti jinému kmeňi alespoň jednou do roka.


MaJ: Tělem nevím, ale celou svoji duší jsem slovan a okolí mě tak akceptuje. Národy bojovali mezi(i můj) sebou, to je normální. Bohužel nevím co je to Bu, ale například Francouzké Savate je tkay Evropský bezezbraňový systém na velmi vysoké úrovni. Dále je zde ,,znovuobjevený" evropský středověký_zápas (či spíše boj o přežití za použití všeho co se dá uplatnit :) ) o kterém platí co se týče kvality to stejné co jsem napsal výše o středověkém šermu. Tedy to že se vyrovná asijským a ostatním systémům. Používali se různé druhy kopů, úderů,páky a ostatní věci co se používají v asijských bojových systémech. S tímto, ale nemám bohužel přímé zkušenosti. Vše vím od borců z ARMA(y), kteří se tímto zabývají a měli možnost si to vyzkoušet (tréninkově) i proti ostatním (i asijským) bezezbraňovým bojovým systémům. Jsou mám pocit ze Spojených států. URL: http://www.thearma.org/
Tak, teď o tom víš,a až budeš mýt příležitost můžeš vyzkoušet jestli tě uspokojují naše tradice :twisted: .Porozumět sobě a světu? To se asi zase dostáváme k té filozofii.Ta se samozřejmě může kombinovat s BU i klidně se zahradničením. Podle libosti.
Černo-bíle? subjektivní názory mohou být klidně černo bílé. Na to není nic logického(lidi už jsou takový).
A do jaké míry tradiční? No, na to dala příroda lidem cit aby to posoudili a řeč aby si o tom mohli povídat.

Taky všechny zdravím. :)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Picard » pát 13. srp, 2004 22:05

No k tomu sermu - hlavni rozdil mezi evropskym a asijskym (rekneme japonskym pro priklad) je ten, ze v japonskych starych skolach se to provozuje bez preruseni nekolik set let v puvodni funkcni bojove podobe, je tam neprerusena linie mistru a jejich zaku a tradice te ktere skoly (rju), kteri presne vedi co maji delat, protoze je to ucil desitky let od ranneho mladi jejich mistr a toho zase jeho mistr atd. Krome toho se japonske skoly boje s mecem pomerne donedavna pouzivaly v siroke praxi (rekneme do konce WW2)

Kdezto evropsky serm (vynachame-li sportovni FIE serm) je znovu-vytvaren nekolka nadsenci podle starych knizek - preber si to sam, ja bych rekl to je jeden z hlavnich duvodu, proc ta japonska skola bude vzdycky lepsi.

I kdyz treba evropske skoly sermu jsou fascinujici a velmi zajimave.

Japonske skoly sermu (rju) se zameruji na bojove v umeni v kontextu busido, je to nejen rozvoj fyzickych schopnosti ale dusevnich a moralnich. Nejen rozvoj bojovnika jako efektivniho smrticiho nastroje ale BU jako prostredek duchovniho seberozvoje (samozrejme plati i pro jina asijska BU nez japonska) - tento aspekt v evropskych BU chybi. A to je treba pro me dalsi duvod (jiste subjektivni) proc zamirit za sermem spise do Asie.

Ale at si kazdy vybere zsam podle sebe, to je jasne, napsal jsem jen svuj pohled na vec.

Jinak souhlasim s tebou v tom, ze kvalita evropskych BU a treba evropskych mecu, nebo jinych zbrani je nemistne podcenovana na ukor asijskych, ale to je vetsinou lidmi, kteri o nich nic nevedi.

Wow neverim ze pisu do fora o boxu o kterem vim naprosto kulovy :-) Ale zaujal me ten prispevek o sermu.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Virgee » sob 14. srp, 2004 13:47

Jamamba píše:Problém je v tom, že boxeři rozhodně víc trénujou než ostatní cvičenci BU, který většinou pro svou nenažranost po mnoha smrtících technikách neumí ani jednu pořádně!
Kdežto Boxer trénuje pohyb, fyzičku a techniku BOXU, tedy především boxuje a má kontakt se soupeřem!


Naprostej souhlas. Já osobně taky dávám přednost kung fu (Ving Tsun), protože je barvitější, techničtější ... ale boxeři dřou tu trošku co mají, a jsou v 95% případů bojeschopnější - protože nějakej kung fu fighter umí třeba 100 technik, boxer řekněme 5, ale má je 20x natrénovanější - a v boji jde především o to, co dokážeš použít na ulici ve stresu, když ti srdce bouchá 200x za minutu a vidíš jenom tunelem před sebe, a to musíš mí zadrilovaný v hladině instinktů.
Virgee
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 313
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00

Příspěvekod Virgee » sob 14. srp, 2004 13:51

miisha píše:Myslim si,ze je to vec kazdyho cvicence,jak moc trenuje.Ale ten kontakt hraje dulezitou roli...


jj, a je taky každýho věc, že pak díky špatnýmu tréninku dotane nakládačku
Virgee
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 313
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00

Příspěvekod Gino » sob 14. srp, 2004 20:31

Já jen dodám myšlenmku k tomu šermu. Napadlo mě... že ono tady, v evropě, nebývalo zakázáno nosit a vlastnit zbraň, což na východě bylo nemyslitelné. Takže možná i proto se tam ten šerm v těch školách praktikoval mnohem lépe, než zde. Pak je také nutné porovnat styl boje... všimněte si třeba filmu tři mušketýři... ti by (podle mého) s obyčejným samurajem moc neuhráli. Jiný je úchop meče, jiná je síla seku... jiný je záměr boje (nemyslím zvítězit, ale přežít) a jiná je cesta k tomu splnění záměru... .-))
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod Jendis » sob 14. srp, 2004 20:59

Gino - No,možná by ses divil :wink: Ve Třech Mušketýrech se praktikuje trošku jiný styl šermu(je tam italská škola-mírně upravená francouzskou)-hlavně se bodá,seky se už tolik nepoužívají.To nemůžeš takle srovnávat.... :!:
Můžeme to rozebrat více(lidí,kteří se zabývají evropským šermem,je tu dost a "japončíků" taky).....ale přesuňme se do diskuze šerm....tady je to o boxu.
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

sila uderu

Příspěvekod Anonymní » úte 12. říj, 2004 8:00

ahoj,
citam vase clanky a chcem sa spytat..
preco vsetci uvazuju o sile uderu bez vztahu udierajuci a zasiahnuty objekt,super v protipohybe???
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

sila uderu

Příspěvekod Anonymní » úte 12. říj, 2004 8:00

ahoj,
citam vase clanky a chcem sa spytat..
preco vsetci uvazuju o sile uderu bez vztahu udierajuci a zasiahnuty objekt,super v protipohybe???
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: sila uderu

Příspěvekod Virgee » úte 12. říj, 2004 15:29

Anonymní píše:ahoj,
citam vase clanky a chcem sa spytat..
preco vsetci uvazuju o sile uderu bez vztahu udierajuci a zasiahnuty objekt,super v protipohybe???


Skvělá poznámka, podnětná.
®ivot je boj /// http://virgee.wz.cz/
Virgee
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 313
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00

Příspěvekod Anonymní » úte 12. říj, 2004 18:11

RE: vsak existuju udery na privitanie

No jasně určitě myslíš ty údery typu: Kdo první praští, dvakrát praští :)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

PředchozíDalší

Zpět na západní bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron