Judo

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Judo

Příspěvekod Saros » ned 05. čer, 2005 11:08

Ahoj
Měl bych dotaz, jsou součástí tréninku, respektive techniky Juda nějaké údery a kopy? Nebo se v Judu používají pouze podmety, tahání, páčení a podobně.

zde třeba píšou že Judo převzalo nějaké prvky kopů a úderů od karatedo..
http://www.czechjudo.cz/kjj/hist_jj2.htm

ale jiné zdroje zase tvrdí že v judu ani ve vyšších stupních nic takového není.. co myslíte?

díky a mějte se
Saros
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 59
Registrován: stř 27. říj, 2004 23:00

 

JUDO

Příspěvekod MROZEK » ned 05. čer, 2005 11:34

Dávnejšie sa to preberalo, tak okrajovo. Mrkni na http://www.bojovaumeni.cz/bu/modules.ph ... sc&start=0
Czesci od Mroža.
"Mínění jest překážkou postupu".
MROZEK
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: stř 25. srp, 2004 23:00
Bydliště: Košice

Příspěvekod Jendis » ned 05. čer, 2005 11:42

V tomhle dojo učí tradiční judo,jehož součástí jsou kopy,údery...katy.Myslím,že na veškeré dotazy Ti tam rádi odpoví.... :wink:

http://www.aikido.euweb.cz/
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod junior » ned 18. úno, 2007 11:17

Dnes známe 2 formy JUDA.

Tou nejrozšířenější je tzv. závodní forma juda (závodní judo= judo, které známe z ol. her, mistroství světa a v neposlední řadě z krajských přeborů a podobně; jde o to, kdy dva borci /jeden modrý a druhý v bílem/ stojí proti sobě a prvním dojmem to vypadá, že jeden druhému chce utrhnout rukávy)

Pak je tu KODOKAN JUDO ze kterého vyšla již zmíněná závodní forma. Zde se můžeme setkat s kopy, údery pěstí, hran ruky bojem se zbraní, pákami, škrcením, držením obranou proti ozbrojenému útočníkovy, tlaky na vitální body a i s jakým si léčitelstvím (zda jde jen o jakousi první pomoc či bylinkářství opravdu nevím). Ale i přez možnost použití úderú a kopů jsou v kodokan judo prioritou hody a strhy.

Oboje formy využívají k poražení nepřítale jeho vlastní energii, můžeme hovořit o vítězství z ustoupení (kdy, zjednodušenou formou, uhýbáte útoku agresora, případně jeho pohyb přesměrujete a nastavíte mu nohu aby o ni opacknul= je to velmi zjednodušeně rěčeno, ale mojí snahou nebylo uvést tady jakými zbůsoby judista sráží soupeře k zemi, ale naznačit, jak je to s těmi údery a kopy v judu).

Pokud se vám budou zdát mé názory chybné, či zcela smyšlené, neváhejte a poučte mě. Jsem pouze junior.
junior
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 26. led, 2006 0:00

Příspěvekod junior » ned 18. úno, 2007 11:30

Zdá se mi, že je tu celkově velmi málo o judu.

Čím to je?
Je to tím, že je málo judistů, nebo snad není judo prováz dost přitažlivé nestojí za to aby oněm zde někdo psal? Nebo to provás není bojové umění, podobně to může být i se sumem, kde dva napapaní prdeláči se snaží od kutálet soupeře ven z kruhu.
Zajímá mě váš názor zda je účiné na ulici, nebo jen v zápase na tatami?
Předem děkuji za jakoukoli odpověď.
junior
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 26. led, 2006 0:00

Příspěvekod Quan-Chi » ned 18. úno, 2007 12:14

asi neni na judu co komentovat a co napadat ;-) je pekne, ucinne, skvele :-)

Pokud ja vim, tak udery, kopy apod. se uci i ve sportovnim judu v ramci sebeobrany, ze ktere se "paskuje" na nektery z danu (nevim ted na ktery), stejne tak tam je i katana, lecitelstvi a dalsi veci...
Quan-Chi
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 158
Registrován: pon 04. říj, 2004 23:00

Příspěvekod TF » ned 18. úno, 2007 12:21

junior píše:Zdá se mi, že je tu celkově velmi málo o judu.

Čím to je?
Je to tím, že je málo judistů, nebo snad není judo prováz dost přitažlivé nestojí za to aby oněm zde někdo psal? Nebo to provás není bojové umění, podobně to může být i se sumem, kde dva napapaní prdeláči se snaží od kutálet soupeře ven z kruhu.
Zajímá mě váš názor zda je účiné na ulici, nebo jen v zápase na tatami?
Předem děkuji za jakoukoli odpověď.



já si myslím že judo při aplikaci na ulici je hodně učinný ba téměř likvidační, když protivník neumí padat a řízneš s ním o zem tak ho dost pochroumáš :twisted:
TF
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 255
Registrován: úte 30. led, 2007 0:00
Bydliště: Mladá Boleslav

Příspěvekod Quan-Chi » ned 18. úno, 2007 13:01

je to tak, dalsi vec je, ze nektere velmi ucinne chvati maji sice velmi jednoduchy protichvat, ale pokud ho protivnik jednoduse nezna, tak ma problem...

jednou jsem jednoho novacka neustale drtil na tomoe-nage, a kdyz me to po nejaky dobe prestalo bavit, tak jsem mu jen poradil at se snizi a da kolena k sobe + trochu predklon...od ty doby jsem ho na to nehodil... (ikdyz vlivem toho ze v ty hajzl-pozici pak byl neustale, tak se zas nasly ine veci ;-) )
Quan-Chi
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 158
Registrován: pon 04. říj, 2004 23:00

Příspěvekod junior » ned 18. úno, 2007 15:17

Je škoda, že se tu o judu mluví tak málo. Myslím, že je to opravdu použitelné na ulici i jinde.
Ránu pěstí ustojí takřka kde kdo, ale prašti s někým o chodník, je jednoduché a člověk má čas i na případný útěk.
junior
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 26. led, 2006 0:00

Příspěvekod Snooorri » ned 18. úno, 2007 15:23

Judo na ulici... podle me když by se setkali judista a nekdo kdo cvicí neco kde sou udery, kryty...atd. a meli by uz neco odtrenovano tak Judista by mel tak 30% sance. Souper mu vrazi uder nebo kop a ustoupi (nenecha se chytit) a i byz je chycenej tak ma sanci stihnout 1 rychlej vypad na nejblizsi zranitelny misto. Pad je sice neprijenmy ale pokud to neni na hlavu nebo nejak vylozene blbe tak se da prekonat.
Nic
Snooorri
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 245
Registrován: stř 18. led, 2006 0:00
Bydliště: Brno

 

Příspěvekod Sukuba » ned 18. úno, 2007 15:45

Snooorri a chtěl by sis to z nějakým judistou vyzkoušet? Není na vlastní zkušenosti. Pak se člověku líp argumentuje.
Sukuba
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 26. říj, 2006 23:00

Příspěvekod nickname » ned 18. úno, 2007 17:25

To Snoori

V tom s tebou moc nesouhlasím - jednak se to tu probírá často - jde hlavně o lidi, ale taky o to že velká většina judistů má doopravdy natrenované i ty údery a kopy, judistický podmet je taky kop, a pokud se ti fakt povede, tak soupeře ta noha zatraceně zabolí
nickname
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 71
Registrován: pát 15. pro, 2006 0:00

Příspěvekod Baxxse » ned 18. úno, 2007 17:32

junior píše:Je škoda, že se tu o judu mluví tak málo. Myslím, že je to opravdu použitelné na ulici i jinde.
Ránu pěstí ustojí takřka kde kdo, ale prašti s někým o chodník, je jednoduché a člověk má čas i na případný útěk.


Pouzitrelny na ulici??? Tak predevsim Bu/BS je jenom nastroj...takze tezko muzes hodnotit jeho ucinnost na ulici...verim ze existuji lide,kteri se pomoci juda na ulici ubranili,ale to ani zdaleka neznamena ze se s nim kazdy ubrani...Nevim kolik si v zivote dostal pesti ale ocividne si v zivote nedostal poradnou. Protoze rict ze ranu pesti ustoji takrka kdokoliv je dost naivni... :roll:
Baxxse
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 381
Registrován: čtv 22. led, 2004 0:00
Bydliště: Cheb-Praha

Příspěvekod chachar » ned 18. úno, 2007 18:18

tak ja bych rekl ze judo je na ulici hodne ucine. padat umi opravdu malo kdo a boj na zemi taky.
judisti trenujou vetsinou naplno. oba dva se snazi branit a utocit jak nejlepe umi. alespon co ja jsem zazil. neni to jako v aikidu kde delaji nerealne utoky a padaji pomalu sami.
doufam ze jste pochopili jak jsem to myslel. nevim jak lepe to vysvetlit.
jo jeste k tem uderum. nejaky ten uder umi dat kazdy. jak utocnik na ulici tak i judista.
chachar
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 138
Registrován: sob 08. črc, 2006 23:00

Příspěvekod Rychi » ned 18. úno, 2007 19:10

Podle me se v Judu pri sebeobrane predpoklada, ze je utocnik v tesne blizkosti a nema v umyslu se kryt (je v afektu) nebo razne uderit ci kopnout. Kazdopadne bych chtel videt nejaky videiko Judo vs. udery a kopy, ci judo v realu, na ulici.
Rychi
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 12. úno, 2006 0:00
Bydliště: Tatami

Příspěvekod chachar » ned 18. úno, 2007 22:13

Rychi: a co treba Royce Gracie. nedela sice judo, ale jeho zapasy byli ve stylu "udery kopy VS paky hody atd..." podivej se na to video a uvidis sam
http://youtube.com/watch?v=1l5MxL9CWeQ
chachar
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 138
Registrován: sob 08. črc, 2006 23:00

Příspěvekod MartinMartin » ned 18. úno, 2007 22:32

Ja osobne radim judo k "tomu lepsimu" co se da cvicit....Jejich sportovni zapasy jsou podle me docela tvrdy rvacky,trenujou silu atd. Navic kolik lidi umi dat takovou ranu aby cloveka sundali a poskodily na prvni pokus? Kdezto kdyz s tebou nekdo slehne o obrubnik...!Navic to ze se na treninku hazi na zada neznamena,ze te v realu nepootoci a nezapichne do zeme hlavou...Ja jsem to parkrat videl na vlastni oci...V pripade pochybnosti doporucuju zajit nekam na trenink..ono by tu vubec zmizelo 90% hloupych diskusi..
MartinMartin
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 82
Registrován: ned 30. lis, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod kaze18 » pon 19. úno, 2007 15:25

Dobře umístěný slabý úder nebo kop tě dokáže porazit na zem stejně
dobře jako strh nebo hod.Nemyslím si ,že je možné srovnávat jestli je lepší kop,páka nebo nějaký strh.Ucinnost záleží na situaci a na tom kdo techniku provádí.Nejlepší je podle mě umět všechny tyto prvky bojových umění.Třeba jujutsu... :P
kaze18
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon 12. úno, 2007 0:00

Příspěvekod Makoto » pon 19. úno, 2007 15:31

MartinMartin píše:Ja osobne radim judo k "tomu lepsimu" co se da cvicit....Jejich sportovni zapasy jsou podle me docela tvrdy rvacky,trenujou silu atd. Navic kolik lidi umi dat takovou ranu aby cloveka sundali a poskodily na prvni pokus? Kdezto kdyz s tebou nekdo slehne o obrubnik...!Navic to ze se na treninku hazi na zada neznamena,ze te v realu nepootoci a nezapichne do zeme hlavou...Ja jsem to parkrat videl na vlastni oci...V pripade pochybnosti doporucuju zajit nekam na trenink..ono by tu vubec zmizelo 90% hloupych diskusi..

MM, souhlasim s tebou, ze judo patri k vcelku dobre pruprave, pokud to chce nekdo pouzit pri sebeobrane. Verim vsak, ze nejenom judo zapasy jsou tak tvrde, jak rikas. Urcite by se ti tu ozvali kluci, co delaji karate, thai box ci box a ackoliv sebou nemlati o zem, presto krev nezridka tece. Neni to o silne rane, ale o dobre mirene rane. Pak i krehka divka ti dokaze zpusobit krvaceni behem par vterin. Je proto zbytecne tu tolik propagovat judo. Nakonec bud rad, ze se do toho nikdo nestoura jako do jinych stylu. Neni to nic hezkeho a vetsinou diskuse neprinese nic noveho (jen se tu par lidi vyradi, budu-li hovorit slusne) Myslim si vsak take, ze by bylou chybou naroubovat judo na sebeobranu bez jakychkoliv uprav. Delal jsem judo dost dlouho, takze vim o cem mluvim. A vim i o jeho slabostech, ale to neni jen specifikum juda. Vice najdes v jinych diskusich tykajicich se realne sebeobrany zde na foru.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Makoto » pon 19. úno, 2007 15:34

kaze18 píše:Dobře umístěný slabý úder nebo kop tě dokáže porazit na zem stejně
dobře jako strh nebo hod.Nemyslím si ,že je možné srovnávat jestli je lepší kop,páka nebo nějaký strh.Ucinnost záleží na situaci a na tom kdo techniku provádí.Nejlepší je podle mě umět všechny tyto prvky bojových umění.Třeba jujutsu... :P

A ted jsi si nabehl ;-) Nemusis odpovidat na tuhle otazku verejne, jen si sam pro sebe zodpovez, jestli skola jj, ktere se venujes, cvici udery, kopy, hody, paky apod. tak, aby byla "konkurenceschopna" boxerum (v uderech), thaiboxerum (v kopech), judistum (v hodech), atd. Ber to prosim jako navodnou otazku nic vic v tom neni, fakt :-)
A navic to, co jsi popsal, neni pouze vysada JJ ;-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Další

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 4 návštevníků

cron