roza napsal: "Bohužel ale z hlediska metalurgického - jak historicky tak aktuálně - ,píšeš nesmysly"
To má být argument? Lol, mohl bys to trochu rozvést? Ne, protože nesmysly píšeš ty, je všeobecně známo, že japonská železná rudá měla velmi špatnou kvalitu, proto se taky japonské meče musely "přehýbat", aby se tím nedostatek kompenzoval. Najdi si, co to je Pig Iron a jeho roli při výrobě katany, Pig Iron žádný evropský kovář nepoužíval, protože je to ocel podřadné kvality.
O švédské oceli a konkrétně švédské železné rudě asi nic nevíš, jen pro tvoji informaci švédská železná ruda je pravděpodobně nejlepší železná ruda na světě, mimo jiné pro její chemické složení, to není žádný mýtus, ale renomé, které si Švédsko vybudovalo už asi od 13. století, tvoje neznalost tohoto faktu, pouze svědčí o tvé absolutní neznalosti problematiky. Japonsko má v tomto ohledu "hovno", protože je nesmírně chudé na nerostné suroviny, to je všeobecně známy fakt.
"používáš logiku jako násadu od krumpáče" Nauč se argumentovat, chlapče, tvé invektivum to video absolutně nijak nepopřelo, a tvůj pseudoargument spíše odpovídá produktu hlavy, co tou násadou dostala.
To video pouze názorným způsobem popírá stupidní mýtus, že japonský meč přetne bez problémů evropský meč, jak je vidět, tak tomu tak není, ba je tomu naopak. Meč byl pro pokus importován z Japonska a vyroben jejich technologií, tvůj argument s mečem z královské sbírky je zcestný, protože řadový samuraj byl vyzbrojen řadovým mečem. Meč z královské sbírky by dopadl úplně stejně, žádná magická královská ocel neexistuje. To, že byl v testu použit autentický japonský meč, svědčí i fakt, že se meč ohnul, japonské meče jsou totiž kovány s jádrem z měkkého kovu, aby se v boji nezlomily, to je ovšem při snaze zlomit nějaký tvrdý předmět kontraproduktivní. Japonské katany ani nebyly primární zbraní ve válce, na to měly kopí a naginaty. Katana byl primárně duelový meč určený pro boj proti neobrněnému protivníkovi, evropské meče byly ale mnohem verzatilnější.
P. S. Skutečný duelový rapír, bys kolenem neohnul a ani by ho v souboji nepřeťala katana, pleteš si to závodními zbraněmi, nejdříve si o tom něco najdi a teprve potom piš.
Rapír meč nenahradil. Rapír je meč určený pro duely. Ten si s sebou vojáci do války nebrali, meč se spíše vyvinul v šavli a její účinnost prověřily konflikty, vedle kterých si nějaké vnitrostátní půtky Japonců nemohou ani stoupnout. Japonci se ani pořádně neutkali s Mongoly, protože mongolské invazní loďstvo rozbil "božský vítr". Hahaha. Až si příště vezmeš trochu času, tak sem místo tvých výkřiků typu, "píšeš nesmysl" napiš nějaké konkrétní informace a relevantní videa, nebo mi vůbec nepiš. Můj původní příspěvek, jsi nijak nepopřel. Japonsko je schopné vyrobit kvalitní ocelové produkty, ale rozhodně ne nejlepší na světě a rozhodně ani není zemí oceli. V Evropě je mnohem více firem se staletými tradicemi, které vyrábí kvalitní ocelové výrobky. Mohu zmínit třeba Solingen.
roza píše:Katana - no,hele,jen že mám teď náladu a chvíli času :
(předesílám,že jap.meče neprodávám ani s nima necvičím)
Shodnem se na tom,že mediální humbuk kolem jap. mečů je nechutný a skutečně nestojí za to,co se o nich obecně tvrdí.Potud souhlas.
Bohužel ale z hlediska metalurgického - jak historicky tak aktuálně - ,píšeš nesmysly.
Stejně tak používáš logiku jako násadu od krumpáče ve chvíli,kdy argumentuješ tím videem.
(víš, funkčnost zbraně je dána hlavně způsobem použití,mimo jiné třeba technikou.......kord ohnu o koleno k nepoužití a přesto vytlačil z bojišť largesword už před staletíma.Technické parametry nemusí mít stejný poměr vlivů)
Z lásky k jednomu a nenávisti k druhému ses dopustil stejné chyby jako ti,které kritizuješ....nemohla by tedy být pravda někde uprostřed?
PS:jen ze zvědavosti - která švédská ocel je v současnosti lepší než japonská(ve stejné kategorii) a která to byla historicky plus jak jsi k tomu dospěl,prosím?
PPS:nepochybuji o tom,že pro ten test na videu byl zapůjčen meč ze sbírky japonské královské rodiny

,že?