posilovani - kungfu/qigong

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

posilovani - kungfu/qigong

Příspěvekod DMC » ned 20. úno, 2005 21:22

Ne, nemam na mysli dalsi thread k tematu "skodi posilovani vasemu kungfu"...znamy mi ukazoval nejake cviky na posilovani pazi z kung-fu, vetsinou vypadaji tak, ze se pazi provadi nejaky pohyb(serie pohybu) a bud se

a) na konci pohybu postupne zatnou vsechny svaly (podobne jako to maji karatisti v sanchinu)

b)se nezatina nic, jenom si clovek predstavuje ze ty svaly zatina (!!!)

Chtel bych se zeptat: Jaky je princip techto cviku(zejmena typu b), a jaka je jejich ucinnost? Jsou v necem vyhodnejsi nez posilovani se zavazim?
Hodi se i pro ostatni bojova umeni, nebo jsou jejich vysledky specificke pro kungfu?
Naposledy upravil DMC dne pon 21. úno, 2005 16:23, celkově upraveno 1
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

 

nazory

Příspěvekod Anonymní » pon 21. úno, 2005 12:17

O prvnim bodu ti nereknu nic, o tom svalovem "placebo" efektu jsem zatim cetl a slysel jen same spekulace, ale jeste sem nepoznal nazor ze by takovy zpusob cviceni mohl nahradit posilovani, ale nekteri lidi tvrdi, ze kdyz se to praktikuje po posilovani, donuti to svaly rust i u tech nabouchanejsich. Asi to funguje jak u koho.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

doplneni

Příspěvekod Anonymní » pon 21. úno, 2005 19:32

Jeste jedna vec-opravdu si nemyslim ze je to o predstavovani si, ale ze jde o to dodat nervove vzruchy svalum i bez zateze a pohybu, takze zatinani nebude na skodu ale spis jako dusledek a bude dobre dat do toho spoustu energie a koncetrace jako pri cviceni se zatezi, tzn. predstavovat si ten odpor,ne to cviceni :) . Sice asi nikdo vedecky nedokazal nejaky prospech tehle metody, ale hodne vychodnich umeni uci ze nervova soustava a hlavne mozek dokaze s telem hodne zajimavych veci
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » úte 22. úno, 2005 9:23

I kulturisti říkají, že kdo nedokáže vejít do prázdné místnosti a tam odcvičit bez čehokoliv pořádně těžký trénik (jen v mysli) a pak se doslova únavou plazit, nemá šanci na úspěch.

Párkrát jsem to zkusil a je to fakt nářez. nevím jak to může působit dlouhodobě, ale minimálně jako zpestření je to dost dobré.

Taky jsem znal jednu rehabilitační specialistku, která vyprávěla, že když měla zlomenou nohu, tak si každý den chvíli vizualizovala jak s tou nohou cvičí, jak zatíná svaly atd. Výsledek byl, že po cca 1,5 měsících sádry, nepotřebovala na tu nohu žádnou rehabilitaci. Noha byla úplně OK, jako kdyby v sádře nebyla.....
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod DMC » úte 22. úno, 2005 11:22

To mi tak nejak doslo, ze principem je nejspis trenink tech patricnych nervovych drah... Ovsem kdyby to bylo tak jednoduchy, tak proc se otravovat s nejakyma zavazima, riskovat zraneni atd.?

Docela rad bych slysel vysvetleni od nekoho kdo tomu rozumi, popripade to pouziva (a funguje mu to).
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

posilovani

Příspěvekod mao » stř 23. úno, 2005 8:26

DMC píše:To mi tak nejak doslo, ze principem je nejspis trenink tech patricnych nervovych drah... Ovsem kdyby to bylo tak jednoduchy, tak proc se otravovat s nejakyma zavazima, riskovat zraneni atd.?

Docela rad bych slysel vysvetleni od nekoho kdo tomu rozumi, popripade to pouziva (a funguje mu to).


Nevim jak je to v BU, ale v joze se to pouziva i kdyz cvicite. Clovek si predstavuje asanu(pozici) tak, jak by ji chtel zaujmout. Tim nejak oklame telo a nedostavi se stahnuti svalu v krajni pozici coz nasledne umozi vice natahnout svaly a slachy. Kdyz ma clovek uraz, cvici to same, ale mentalne. To navodi podobne pocity.

a proc tedy zdvihat zavazi? Pes nezacne slintat automaticky kdyz zazvonite, ale pouze pokud se mezi zazvonenim a jidlem vytvori vazba. A to same plati o cviceni, nejdrive vazbu cvicenim vytvorite, a pak ji teprve muzete vyuzit navozenim podobnych stavu mysli, coz nasledne vyvola fyziologickou reakci.

mao
mao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 08. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Miro » ned 27. úno, 2005 9:00

DMC,

Chtel bych se zeptat: Jaky je princip techto cviku(zejmena typu b), a jaka je jejich ucinnost? Jsou v necem vyhodnejsi nez posilovani se zavazim?
Hodi se i pro ostatni bojova umeni, nebo jsou jejich vysledky specificke pro kungfu?

odpoved je jednoducha: je to aplikovany princip troch vnutornych harmonii.
Ale podme od zaciatku. V cinskych bojovych umeniach (aj vo vonkajsich styloch, napriklad moj prvy styl bol Liu he men Shaolin) existuje velmi dolezity koncept siestich harmonii (liu he) - bez neho neexistuje v bojovych umeniach spravny pohyb, ci inak, kazdy spravny pohyb musi splnat podmienku siestich harmonii. Tri su vonkajsie:
1. ramena su v harmonii s bokmi.
2. lakte s kolenami.
3. zapastia s clenkami.
(Takto je to obecne definovane, v skutocnosti je to omnoho zlozitejsie, v realite muzia byt "harmonizovane" aj napriklad lavy clenok a pravy loket atd.).
Tri su vnutorne:
1. xin/srdce je v harmonii s yi/myslou [presnejsie zamer, ale zamer nie je nic ine nez mysel, i ked nie nasa bezna "spekulativna mysel"],
2. yi/mysel je v harmonii s qi,
3. qi je v harmonii s li (sila) [tu sa pod pojmom li rozumie nielen "vonkajsia" fyzicka sila li, ale aj "vnutorna" sila jin].
Praktickym dosledkom vnutornych harmonii je, ze srdce vedie rozum [zamer, intention], rozum vedie qi a qi vedie konkretnu silu, co z opacnej strany znamena, ze su (mali by byt, pokial uvazujeme spravny pohyb) "v rovnovahe ci harmonii", ci vyjadrene s trochou abstrakcie, ze su "jedno a to iste" (preto ten neustale opakovany doraz vo vnutornych styloch na yi, zamer ci intention - ono by to v skutocnosti malo byt xin/srdce, nie yi/zamer, ale to je na dlhsie vysvetlovanie, nechcem prilis odbiehat).
Vsimol si si niekedy, ako lietaju vtaky ci ako bezia zvierata? Hlavu maju vzdy vystrcenu dopredu, ta vystrcena hlava je ich realizovany zamer. Presne ten isty princip sa pouziva v bojovych umeniach v Tvojom priklade s napinanim svalov v mysli: ucelom je dosiahnut "spojenie" v tele pomocou mysle, este pred samotnym aktualnym fyzickym prevedenim. Pretoze zamer vedie qi a qi vedie silu, ci s trochou abstrakcie, pretoze zamer je qi a qi je sila.

(Poznamka: Mnoho ucitelov bojovych umeni nedoporucuje posilovanie s cinkami prave z tohto dovodu - pretoze ta prva faza [za pomoci mysle] je cvicena nedostatocne, mechanicky, bez aktualneho uvedomenia si a teda bez aktualneho cvicenia - cvicia sa iba svaly a mysel sa toho zucastnuje iba mechanicky. Ak vies, ako cvicit s myslou, potom sice mozes cvicit aj s cinkami, ale v skutocnosti ich nepotrebujes, su zbytocne. Avsak aj samotne "zatinanie svalov v mysli" je tak trochu zbytocne, ci lepsie, aj to zatinanie treba vediet robit, nie je to len take jednoduche zatinanie ako pri konkretnom zatinani fyzickych svalov.)

Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod raduz » pon 28. úno, 2005 13:48

No neviem, stretol som sa aj s nazorom ze cinky su pri cviceni bu skodlive. To si ale nemyslim. ved aj v minulosti sa predsa trenovalo s roznymi zavaziami nie? Neboli to cinky a stroje ake mame dnes ale principy boli predsa rovnake.
PS: Miro Ty nikdy necvicis s cinkami? Ak nie , preco?
raduz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 555
Registrován: čtv 18. lis, 2004 0:00
Bydliště: NMnV

Příspěvekod kurt78 » pon 28. úno, 2005 13:54

vraj ani fedor Emelianenko necvici s cinkami..

kto k tomu vie viac?
kurt78
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 375
Registrován: pon 11. říj, 2004 23:00
Bydliště: SR

Příspěvekod Miro » pon 28. úno, 2005 18:04

Raduz,

Cinania pouzivali miesto ciniek velke ci tazke mece, kopije ci kamenne kvadre na sposob "zavazi", ale pouzivali ich inym principom, nie ako pouzivame cinky my v Europe. Princip je uplne odlisny. Praca s cinkami v Europe by sa dala charakterizovat sposobom, ze sila rychlo naskoci, ale aj rychlo pominie, pretoze sa puzivaju izolovane svalove sustavy. V Cine sa s "cinkami" pracuje tak, ze lokalne svaly sa nepouzivaju, pouziva sa prirodzena sila, ktora vyplyva zo spravneho postoja a spravneho pohybu.
Rozdiel by sa dal prirovnat k sprintu a k maratonu. V sprinte pouzivas lokalne svaly maximalnym sposobom, ale vydrzis iba kratky cas, v maratone nejdes do svaloveho extremu, ale vydrzis dlhsie.
Osobne s cinkami necvicim, povazujem to za strateny cas, ked uz mam cas na cvicenie, radsej ho vyuzijem uzitocnejsim sposobom. Obcas sice nosim vestu, ale rozhodne ju neodporucam zaciatocnikom, ba ani stredne pokrocilym, je to zbytocna zataz na chrbticu a tiez treba vediet, ako ju nosit a za akych okolnosti (pri urcitych cvikoch sa naopak nesmie nosit). Taktiez neodporucam ziadne "zelezne podosvy" ci zavazia na zapastia a clenky, pretoze poskodzuju koncatiny - vaha je prilis koncentrvana v jednej oblasti - na rozdiel od vesty, kde sa vaha rozlozi v pomerne velkej oblasti.

Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

 

Příspěvekod DMC » pon 28. úno, 2005 20:09

Zdar Miro,
dik za podrobnou odpoved. Bohuzel mi porad neni uplne jasny rozdil v efektu. Kdyz uvedu priklad - zvysovani sily uchopu.

"Kung fu" pristup(mozna to popisu spatne, nejsem expert) - postavit se do postoje jezdce, s nadechem natahnout pazi dopredu, rozevrit ruku, pak s vydechem pritahnout k pasu,pomalu sevrit pest a predstavovat si,ze drtim v te ruce nejaky predmet. Opakovat do zblbnuti.

"Zapadni" pristup - vzit do ruky tezkou cinku a nosit ji sem a tak; delat mrtve tahy s cinkou na tluste tycce; mackani kovove pruziny; shyby na rucniku atd.

Zajimalo by me, jaky je fakticky rozdil mezi vysledkem obou postupu. Z te analogie se sprintem a maratonem by se zdalo, ze "zapadni" atlet bude mit nakonec silnejsi uchop, ale nevydrzi mu tak dlouho? Jsou tyto dva pristupy navzajem vylucne, nebo se daji kombinovat?
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Miro » úte 01. bře, 2005 10:22

Ahoj DMC,

Hm, tazko mi je to vysvetlit. To co si popisal ako "kungfu" metodu, moze robit vzpierac i majster kungfu, obaja vsak to budu robit inym sposobom - a prave tento rozdielny sposob je dolezity. A to iste plati aj pre "zapadny" pristup - aj kungfu majster moze mackat kovove pruziny atd. podobne ako vzpierac, ale zase to bude robit odlisnym sposobom ako zapadny vzpierac - zapadniari to budu robit skor fyzicky, telesne, navonok, kym majstri cinskych stylov skor vovnutri, nie az tak "vonkajskovo-telesne" (sorry, neviem, ako to vysvetlit). Napriklad, zapadny vzpierac bude pracovat s cinkami takym sposobom, ze svaly sa skracuju, pracuju aktivne, vychodny majster bude s cinkami pracovat tak, ze svaly sa natahuju, pracuju pasivne.

Je rozdiel vo vysledku? Tazko povedat, asi ani nie (vysledky tohto typu je dost tazko kvantifikovat), skor to zavisi od konkretnych ludi ako od systemu ci pristupu. Pointa je, ze cinske bojove umenia zdoraznuju, ze ich metoda je technicky spravnejsia a "zdravsia" (nesposobuje tolko namahy a nevycerpava natolko, ako zapadny pristup - asi sa pytaju opravnene: naco pouzivat svaly a vycerpavat sa, ked to ide aj bez toho?).
Osobne si myslim, ze na vyssich urovniach sa nedaju kombinovat, bud telo pracuje jednym sposobom, alebo druhym.

Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod raduz » úte 01. bře, 2005 10:48

A co stare zauzivane povery - ze cvicenie s cinkami znizuju rychlost? Co si o tom myslite?
Podla mna je to kec.... Uz Zdenek Srstka povedal ze matka rychlosti je sila (aj ked je pravda ze on je powerlifter a zapasnik a tam tu silu dost treba)
raduz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 555
Registrován: čtv 18. lis, 2004 0:00
Bydliště: NMnV

Příspěvekod kurt78 » úte 01. bře, 2005 11:05

to raduz + all: ja myslim , ze na tom nieco bude lebo:
posilovanim sa svali jakby nejak skracuju a najma posilovanim sa
svaly zvacsuju tj. rastie aj ich hmotnost a ludia tazsi sa pohybuju tazsie.
ja viem , ze budete asi namietat , ze strecing a striedat trening aj rychlostny aj posilovani, ale je fakt, ze ked si pozriete zapas 60 kg a pak 120kg napr . thaiboxerov tak tam rozdiel asik uvidite, aj ked je mozne ze ta relativna pomalost sa u tych 120 kg by dala nazvat tak trocha aj opatrnost , lebo dopadova sila uderu je viac knockoutujuca ako pri tych 60kg , ( a co zas ti 60kg thaici v k1 puramuk a kaoklay...)
... reagujte dost zajimava tema.................. :wink: :roll:
Naposledy upravil kurt78 dne úte 01. bře, 2005 14:28, celkově upraveno 1
kurt78
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 375
Registrován: pon 11. říj, 2004 23:00
Bydliště: SR

Příspěvekod Fireball » úte 01. bře, 2005 12:34

kurt78 píše:to raduz + all: ja myslim , ze na tom nieco bude lebo:
posilovanim sa svali jakby nejak skracuju a najma posilovanim sa
svaly zvacsuju tj. rastie aj ich hmotnost a ludia tazsi sa pohybuju tazsie.
ja viem , ze budete asi namietat , ze strecing a striedat trening aj rychlostny aj posilovani, ale je fakt, ze ked si pozriete zapas 60 kg a pak 120kg napr . thaiboxerov tak tam rozdiel asik uvidite, aj ked je mozne ze ta relativna pomalost sa u tych 120 kg by dala nazvat tak trocha aj opatrnost , lebo dopadova sila uderu je viac knockoutujuca ako pri tych 60kg , ( a co zas ty 60kg thaici v k1 puramuk a kaoklay...)
... reagujte dost zajimava tema.................. :wink: :roll:


Zdar.

No lenže nie je posilovanie ako posilovanie. Posledné výskumy v tejto oblasti dokazujú, že ak doba posilovania trvá do 30-40 sek tak napomáha rozvovju aktívnej, bojovej sily. Nad tento čas je to sila statická. Teda ak chceš posilovať pre boj, tak viac menej s vlastnou váhou, rýchlejšie a viac opakovaní a cviky ktoré nezaťažujú len jednu svalovú partiu - kvôli tomu čo opisoval aj Miro.
Cviky na rast svalov a na rast sily sú rozdielne. Pre bojovníka niesu dôležité veľké, ale silné a húževnaté svaly - teda nebudú ani veľké ani ťažké. Vezmi si príklad - powerlifter a kulturista. Ak by si zobral dvoch ktorí majú rovnakú silu tak ten powerlifter bu bol voči kulturistovi hodne menší aj keď rovnako silný.

Pat
Fireball
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 424
Registrován: stř 09. čer, 2004 23:00

Příspěvekod severin » úte 01. bře, 2005 13:31

Na co chodit do posilky,zajdete do sokola a vychutnejte si nadheru gymnastickeho nacini.Osobne doporucuju kruhy,ale ten zbytek je taky vybornej.A je to levnejsi :D :D
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod raduz » stř 02. bře, 2005 7:50

Veru gymnastika je super, ale aj gymnasti su niektori "dost velke bedny" :lol:
Ale aj napr. v kulturistike su cviky ktore zapajaju pri pouzivani skoro cele telo napr. drepy a mrtvola. Ale urcite je pravda ze kulturisti chcu hmotu a nie rychlost. Ale ked bude adept pouzivat spravne vahy a zapoji vybusnost (nieco podobne uz spominal Fireball) tak si myslim, ze trening s cinkami nemoze skodit. Alebo taky kruhovy trening v posilovni ( nesmie byt vela ludi) - ziadne prestavky a je to poriadna zaberacka.
raduz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 555
Registrován: čtv 18. lis, 2004 0:00
Bydliště: NMnV

Příspěvekod severin » stř 02. bře, 2005 12:34

Hrazda/kruhy/kladkovy kruhy/bradla/koza tomu rikam taky slusnej kruhovej trenink.Kluci co chodili na gymnastiku zvedali taky slusny vahy v posilovne.Obcas se pokusil i nejakej kulturista jen tak z hecu povesit na kruhy a roztrepali se mu ty namakany paratka,jak malymu decku. :D
Nechci ani jedno snizovat ci vyzdvihovat,ale gymnastika posiluje tzv. svaly o kterych ani nevite,ze je mate.Pomaha to z tela vytvorit,jak jsme ve srande rikali,ocelovou desku.Muzu taky rict,ze takovou bolest jsem v posilovne nezazil.Napr.udrzet rozpor na kruhach 3sec to mate pocit,jako kdyz maj ty kosti vyskocit z tela.Patri k tomu i mentalni trenink,kdy musite opravdu uverit,ze se tam udrzite.Neni to jen o svalech.Vetsina lidi gymnastiku zna z TV,ale nakonec skonci jen u kotrmelce,hvezdy nebo preskok pres kone.Pritom posilovna stoji od 40kc-180kc za hodinu nebo den,zatimco sokol stoji 200kc - 800kc za rok /soukrome gym kluby nebo lekce ceny neznam/.Urcite to stoji aspon za zamysleni 8) .
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod raduz » čtv 03. bře, 2005 7:23

Mas pravdu uz som v telocvicni rozpor na kruhoch skusal aje to riadna drina. A paci sa mi ze gymnasti su aj silni aj super ohybni.
Jedine co mi v telke bije do oci - je ze vsetci maju nabuchane "vrsky" (horna cast tela) , ale nohy maju jak sparatka :roll:
Nohy ich asi "nebavia" :lol:
raduz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 555
Registrován: čtv 18. lis, 2004 0:00
Bydliště: NMnV

Příspěvekod severin » sob 05. bře, 2005 7:06

Mam znamyho Petra Novaka /byvaly reprezentant/ a ten vypada jak Rampa McQak.Ma v tech hnatach,ale neskutecnou dynamiku.Ale to je vsechno jen otazka treninku.
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Další

Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron