Docela jste mně rozesmáli

ani jsem netušil, jaký jsem ničema. Tak vás teď rozesměji já informacemi o NIN TSUN DO FREEDOM WAY, které chci dát na nové www stránky.
Zatím se trefujete do mně - tak jo, s tím budu dál v pohodě žít. Ale zkuste se teď věcně trefit do následujícího textu a buďte si jisti, že každou námitku, či kritiku zvážím a text upravím.
Mimo to, já se tu nechci hádat - ačkoli, jak sleduji jiná témata, je to tu nejobvyklejší zábava. Chci nabídnout těm, kdo o to stojí, dobře řešený aktuální systém sebeobrany. Toto je diskuzní forum - předpokládám tedy, že je zde místo pro každého, kdo chce diskutovat. Omezuji se na jedno téma - pokud vám některým vadím - nechoďte na toto téma, bavte se jinými. Pokud mi zkritizujete můj přístup k sebeobraně, budu rád - zatím jsem tu slyšel jen osobní výpady a vzájemné podporování v lynčování - diskuze na úrovni dětského pískoviště.
Základní informace – sebeobrana pro veřejnost
NIN TSUN DO COMBAT je novodobý bojový systém, který slouží především k účinné sebeobraně pro veřejnost. Jeho autorem je Jaroslav Polák (nar. 1965 v Praze), učitel bojových umění, publicista, podnikatel.
Ačkoli mají bojová umění dlouhou tradici a jejich kořeny sahají až k počátkům lidstva, jsme lidé, žijící ve Střední Evropě, v Evropské Unii, na počátku třetího tisíciletí.
Každý, kdo posunul vývoj lidského poznání, činil tak pro potřeby současníků. Pro svou aktuální potřebu upravoval tradici, historické postupy a techniky. V bojových uměních i v jiných činnostech lidského snažení.
Vždy budou samozřejmě lidé, kteří jdou dál a lidé, kteří tvrdošíjně lpějí na tradicích minulosti. Přitom není třeba tyto cesty křížit a za každou cenu je konfrontovat – mohou jít souběžně vedle sebe. Tradicionalisté mohou pěstovat odkazy svých mistrů. Ti, kdo mají obavy o svou bezpečnost, mohou pěstovat účinnost své sebeobrany.
NIN TSUN DO COMBAT nemá tradici zakladatelů a po cca 14 letech své existence je ještě velmi mladé. Má ale hluboké kořeny v systémech, kterými se inspirovalo. V japonském umění NINJUTSU, v čínském bojovém stylu Ving Tsun Kung Fu a v cestě bojovníků za svobodu, cestě mexických Toltéků.
NIN TSUN DO COMBAT je „syntetický“ systém. S podobnou myšlenkou, s jakou vyvíjel svou cestu slavný bojovník a filmový hrdina Bruce Lee (nar. 27.11 1940). Jako základ si vzal Wing Chun Kung Fu a přidával k němu veškeré dobré techniky, pohyby a strategie, které vstřebal z nejrůznějších jiných stylů boje – z boxu, šermu, jiných stylů Kung Fu. Poté rušil vše, co bylo nadbytečné a to, co zbylo – bylo to nejlepší, co mohl on sám, jako individualita získat.
Současné potřeby lidí, kteří se v rámci moderní Střední Evropy chtějí učit sebeobraně, musí být brány též velice individuálně. Tatam je doba, kdy se bojovému umění učili pouze vojáci v armádách, oddíly policistů, nebo mniši v klášterech. Postavte dnes vedle sebe zájemce o sebeobranu. V řadě bude stát sedmnáctiletý teenager s brýlemi, vážící 40 kilo, třicetiletá žena od rodiny, kterou se někdo pokusil na dovolené znásilnit, holčička ze sedmé třídy, která stále někde lítá a běhá po ulicích, či podnikatel středního věku s bříškem, který se dostal do finančních obtíží a někdo mu hrozí schůzkou s Ukrajinci. Co takové lidi učit ? Jaký systém vybrat ? Je lepší šaolinské Kung Fu ? Jemné Aikido ?, Sportovní Karate ? Zápasnické Judo ? Učit je boj se zbraní ? A s jakou ? S nožem ? Mečem ? Tyčí ? Halapartnou ?
©kola tradičního systému, například Kobudo, Iai-do, nebo Ken-do a pod…, je ideální pro ty, kteří se tomuto systému chtějí jednoznačně věnovat a poznat jej do nejmenších podrobností. To je samo o sobě pozitivní cíl.
©kola sebeobrany se ale dnes tímto nemůže a nesmí omezovat. A ani nemůže jít příliš do hloubky jednotlivých tradic. Musí dát jednoduchý a účinný návod, jak se reálně ubránit násilí.
Proto je přístup, jaký měl k bojovým uměním Bruce Lee, pro moderní sebeobranu ideální.
Sebeobrana ve stylu NIN TSUN DO COMBAT
Každému zájemci stanovíme základ bojové strategie. Principy postoje, těžiště, pohybu, krytí, úderů a kopů. NIN TSUN DO COMBAT má základ v japonských školách, neboť jeho zakladatel zprvu studoval Judo a Karate. Netvrdíme, že je to úplně nejlepší, ale je to dobrý základ. Jednoduchý a účinný.
Na tento základ začneme učit různé sebeobranné kombinace typu : útok – obrana – protiútok – kontrola. Takových kombinací jsou miliony a rozhodně se neomezujeme na konkrétní bojová umění, styly, či školy.
Není třeba, aby se student naučil kombinace nazpaměť, či v přesně předložené podobě (stejně si je instruktor skládá až těsně před ukázkou, nebo v průběhu cvičného útoku – a po tréninku je hned zapomíná). Je třeba, aby se naučil cítit strategii pohybů svého těla, svých možností a toho, co jeho tělo „bere“ a co ne.
V sebeobraně nejde o mistrovství, ani o dokonalou fyzickou kondici. Jde o reakce v šokové situaci.
Jsou tři typy útočníků : amatér, který nic neumí, pouliční rváč bez techniky, ale se zkušenostmi z praxe a adept, či mistr bojových umění. Nejnebezpečnější je ten druhý.
Sebeobranu se člověk učí především proto, aby zvládl útok amatéra, který nic neumí. To je opilý člověk v hospodě, který ztratil sebekontrolu, sexuální násilník v parku, či v lese, školní frajer, kterému dělá dobře šikanovat menší spolužáky, rozvášněný fanoušek na fotbale, či hokeji. Podobným útočníkům se dá ubránit. Vždy je samozřejmě situace zcela individuální, záleží jak na útočníkovi, tak na obránci. Střet není nikdy stejný, ani nikdy učebnicový. Tréninky sebeobrany vám nezaručí bezpečí, ale postupně navýší šance na rychlé a úspěšné reakce.
Adept cesty bojových umění, nebo mistr na vás nezaútočí bez velmi vážného důvodu. Musíte jej vážně ohrožovat, ohrožovat jeho život, jeho rodinu, jeho majetek, svobodu, či bezpečí. Sebeobrana tento střet neřeší a řešit nemůže, neboť se v tom případě nebráníte napadení, ale čelíte následku svých útoků. Pak – dobře vám tak.
Nejnebezpečnější jsou pouliční rváči. Nemusí mít bohatou a mistry orazítkovanou techniku, ale mají rychlé reakce a především praktické zkušenosti, což je to nejcennější. Pouliční rváč jde do boje s chladnou rozvahou a dobře si vybírá svého protivníka – vždy napadne slabšího. Navíc si vybírá situaci, prostředí, čas, zbraň, je připraven fyzicky i psychicky. Na jeho straně jsou veškeré výhody, na vaší žádné. Tady je skutečně nejúčinnější sebeobranou prevence – nedat svým chováním šanci k napadení. Přesto vám trénink sebeobrany může zvýšit šance přežít i útok pouličního rváče. Bez tréninku jsou šance nulové. S tréninkem stoupají.
NIN TSUN DO COMBAT využívá především bohatosti technik a kombinací systému NINJUTSU. Ninjutsu je tradiční japonský systém obrany a boje, sloužící k přežití. Vlastní techniky fyzického boje jsou jen jeho malou součástí.
Techniky NINJUTSU jsou ale v tradiční podobě ne příliš vhodné pro moderní sebeobranu. Byly určeny proti ozbrojeným vojákům, či samurajům, nebo pro likvidaci nepřítele ze zálohy. Navíc jsou určeny k likvidaci a to v dnešní době není rozhodně ideální.
Slyšeli jste snad za poslední roky zprávu o někom, kdo v sebeobraně zabil útočníka a policie mu stiskla ruku a poděkovala, že jim obránce ušetřil práci ? Většinou je odražený útočník ten, kdo podává trestní oznámení a žaloby a obránce má několikaleté tahanice po soudech, kde se pomalu obrací role.
Bojovník typu Mijamota Musashiho, legendárního japonského mistra meče, který vyhledával souboje a zabíjel soupeře jen pro ověření své dokonalosti, je dnes neslučitelný s uspořádáním práva, společnosti a státu. Nevím, zda je tak dobře, nebo špatně, ale je to tak.
NIN TSUN DO COMBAT nemůže učit zabíjet. Co tedy vlastně může učit ? Student má na výběr použít uvolňovací techniku a utéci, nebo použít techniku, vedoucí ke kontrole útočníka.
Desetiletá holčička, kterou chytí v parku neznámý muž a chce ji odvléci do parku, se asi nebude snažit jej dostat do kontroly. Bude ráda, když se jí podaří jej nakopnout do holeně, vykroutit se mu z ruky a utéci. Může zavolat rodiče, nebo policii.
Překvapeného zloděje v bytě, který chce umlčet svědka, budete asi muset nejen přemoci, ale též dostat do kontroly do doby, než přijede přivolaná Policie. Stejně tak opilého rváče z baru, který zranil několik hostů.
Takže NIN TSUN DO COMBAT umožňuje každému studentu a studentce, aby si vlastní systém sebeobrany postavil/a na jednotném základě sám/a.
NIN TSUN DO COMBAT je v tomto ohledu úplně stejné, jako JEET KUNE DO Bruce Lee :
„….. JEET KUNE DO dává přednost beztvarosti,
takže může na sebe přijmout všechny formy
a protože nemá styl, může se zapojit do všech stylů.
JEET KUNE DO užívá všech způsobů a není vázáno žádným.
Užívá všechny techniky a prostředky, sloužící jeho cílům.
V tomto umění platí účinnost ….“
Bruce Lee
Na tréninky sebeobrany systému NIN TSUN DO COMBAT se může přihlásit naprosto kdokoli – dítě od 6 let až po důchodce. Studenti ale nejsou učeni stejně. Přístup je velmi individuální.
Základní tréninková hodina (dvouhodinovka) se skládá z rozcvičky (uvolnění a protažení, rozproudění krevního oběhu a prokrvení svalů), dále ze základních pohybů (pohyby těla, bloky, údery a kopy, pády a kotouly). Poté je trénink ve dvojicích – trénují se techniky – kombinace sebeobrany a zde je již individuální přístup, kdy instruktor dává každému k procvičení a k pochopení takovou kombinaci, či techniku, která odpovídá věku, postavě, kondici i již získané úrovni studenta, či studentky.
Samostatným tématem sebeobrany jsou zbraně. Nelze je vyloučit, naopak, je třeba se s nimi naučit zacházet, neboť sebeobrana – je obrana sama sebe proti někomu, kdo má veškeré výhody na své straně.
Není však třeba ovládat zbraň mistrovsky, nebo přesně v parametrech tradičního stylu boje té které školy, toho kterého dávného mistra. Je třeba pochopit, co se zbraní, nebo s předmětem, které zbrani přibližně odpovídá, lze pro svou sebeobranu udělat.
NIN TSUN DO COMBAT učí používat krátkou a středně dlouhou tyč, boken (dřevěný meč), nůž a pás.
Krátká tyč (cca 50 cm) je zbraní, kterou nalezneme takřka všude. Klacek, deštník, hůl, trubka, noha od stolku,….. Dá se s ní nejen úspěšně bránit (blokovat a zastavovat), ale i útočit (udeřit a bodat). Může se s ní kontrolovat (klouby, krk), škrtit, či vyrážet jiné zbraně. Můžou se s ní zlomit menší kosti, prolomit žebra. Stejné techniky jsou použitelné na delší čepel (dlouhý kuchyňský nůž, mačeta), která může i říznout.
Středně dlouhá tyč (cca 100 cm) umožňuje delší dosah útoků a pevnější bloky při držení obouruč. Umožňuje též zásahy oběma konci. Má větší váhu a švihnutí s í může být mnohem účinnější, než u krátké tyče. Udrží též ozbrojeného útočníka (např. s nožem) v bezpečnější vzdálenosti.
Dřevěný meč (boken – tvarově napodobuje japonský samurajský meč). Nepředpokládám, že by u sebe dnešní člověk nosil meč, ale naproti tomu je nesmysl zbavovat se dokonalých technik meče, staletími dovedených do obrovské účinnosti. Když máte v rukou středně dlouhou tyč, můžete ji vnímat jako tyč, drženou obouruč, nebo jako meč. Techniky jsou pak jiné, vše má své výhody. Proto učíme i v sebeobraně základní techniky s mečem.
Nůž – je univerzální zbraní dneška. Existuje ve stovkách variant a podob, v různých velikostech. Je rychlý, je možno jej skrývat, je obtížně odejmutelný – je velmi nebezpečný. Boj proti noži je vždy nebezpečný a riskantní – pro každého. Zapomeňte na filmová vykopnutí z ruky – ruka je daleko rychlejší, pokud to není ruka totálně opilého člověka. V sebeobraně NIN TSUN DO COMBAT se studenti učí se noži vyhnout a zaútočit nejprve na citlivá místa útočníkova těla – pak teprve odejmou zbraň.
Pás je pro sebeobranu ohromně užitečnou zbraní – můžete použít prakticky cokoli – pásek, řetěz, šňůru, lano, smotaný ubrus, ručník, košili, či tričko. Něco podobného vždy kolem sebe najdete. Pásem se dá blokovat, škrtit, kontrolovat, poutat. Pásem se závažím (kámen, velká matice,…) se dá švihat, či házet.
Studenti se nejprve učí ovládnout své tělo. Nalézt dobrou stabilitu a zároveň uvolněnost, pochopit práci s těžištěm, dobře se krýt i vyrážet do útoku. Učí se zkoordinovat svůj záměr s celým svým tělem. Pak tréninkem získávají návyky a reakce. Cílem je ubránit se bez přemýšlení, mít v sobě takové reakce, jaké má například sjezdový lyžař, či tenista – jedou, či hrají a nepřemýšlejí nad každým pohybem – reakce je již zafixována přímo v těle, které reaguje podvědomě.
Délka přípravy je opět zcela individuální. Student, který má opravdový zájem, dochází na výuku co nejčastěji a především výuku s instruktorem bere především jako předlohu pro neustálý domácí trénink, jde v technice a dovednosti dopředu daleko rychleji, než někdo jiný, kdo si myslí, že se stačí pasivně se účastnit párkrát do měsíce tréninku a spoléhá se na to, že mu sebeobranu do těla „natluče“ instruktor. Za to jej přeci platí, nebo ne ?
Proto jsou otázky typu „Za jak dlouho se tedy sebeobranu naučím ?“ v podstatě nesmyslné. Mnohem lepším přístupem je postoj : „Pokud dnes začnu se studiem a tréninkem, budu již dnes na tom lépe, než včera“. Každým cvičením se posouváte dopředu, každým vynechaným tréninkem padáte zpět.
Sebeobrana v systému NIN TSUN DO COMBAT se vyučuje formou pravidelných tréninků (dvouhodinových) a formou seminářů (jednodenních, víkendových, týdenních). Termíny, hodiny, počet a formu tréninků, jejich cenu – to vše si určuje každý licencovaný lektor NIN TSUN DO COMBAT sám. Kdo je a kdo není licencovaný lektor systému NIN TSUN DO COMBAT naleznete v seznamu lektorů na těchto www. stránkách. Pokud někdo jiný používá tento termín, těžko mu v tom zabráníme, ale rozhodně se od něj distancujeme.
Ještě je třeba zmínit jeden pramen NIN TSUN DO COMBAT – a to je cesta Toltéků – mexických bojovníků a šamanů.
V rámci cesty Toltéků se student, či studentka učí tomu nejdůležitějšímu aspektu sebeobrany – vymazat zranitelná místa své mysli. Především vymazat nesmírně zranitelný egoismus a sebedůležitost.
Ego – je v podstatě pouhá představa mysli o sobě samém, promítaná slovně, vnějšími projevy a činy na své okolí, na jiné lidi. Pokud mám své představy o sobě samém jiné, než je skutečnost, musím vlastně obhajovat pouhou vlastní iluzi – a ta je snadno napadnutelná kdykoli a čímkoli. Čím větší je ego, tím je snadněji napadnutelné. Mnozí lidé se pouští do bojů (finančních, slovních, existenčních i fyzických) jen pro obhajobu iluze, která vlastně ani neexistuje – stejně, jako když hájí svou sebedůležitost, která je jen iluzorní.
Na cestě Toltéků je prvním cílem poznat skutečně sebe sama – přestat hájit falešné iluze. Tím vás přestanou trápit útoky těch, kteří mají pravdu – a oni na vás přestanou útočit.
Druhým cílem je zbavit se potřeby obhajovat i svou vlastní pravdu, sebe sama – tím vás přestanou trápit útoky těch, kteří pravdu nemají (oni sice útočit nepřestanou, ale vás to už nebude trápit a zraňovat).
Když nemáte co obhajovat, protože se dokonale znáte, nemá vás ani co zranit. Každý slovní šíp, byť s jedovatou špičkou, vámi proletí jako obláčkem mlhy. Předejdete tak 90 % střetů, vzniklých z obhajování svého ega, nebo své sebedůležitosti. Proto je cesta Toltéků tím nejlepším systémem sebeobrany, jaký si člověk mohl kdy vymyslet.
Hlavní lektor NIN TSUN DO COMBAT
Jaroslav Polák