
To sis vybral skutecne ty pravy "znacky" ...
Pro neznale par infos::
Thor Steinar
www.thorsteinar.cz
Thor Steinar je původní německá neonacistická značka, která se hojně distribuuje v ČR. O značce Thor Steinar se v českém prostředí začalo více mluvit začátkem července 2004, kdy provedla Policie ČR rozsáhlou razii proti obchodníkům se skinheadskou módou a řadu výrobků firmy TS zabavila (hovořilo se o objemu zboží asi za 500 000 Kč) na základě posudku soudního znalce PhDr. Miroslava Gregoroviče, který zboží označil za propagující fašismus. Přestože tento názor nesdílíme (symbolika Thor Steinar se až úzkostlivě vyhýbá čemukoli, co by mohlo být přímo spojováno s nacistickou ideologií), je zjevné, že zabavení takového množství zboží neonacisty citelně zasáhlo. Obchodem, který byl zasažen nejvíce, byl plzeňský Original Store a proti jeho majiteli bylo vzneseno i obvinění, které ovšem později policie stáhla. Počátkem července 2004 rozjel také Filip Vávra na stránkách Hooligans.cz akci, na jejímž konci byl samostatný web věnovaný kauze Thor Steinar a informacím o policejním vyšetřování. Zajímavé je, že jeho webová adresa je
www.kickme.to/11brno, kde se původně nacházely stránky Anti-Antifa Brno. V průběhu roku 2004 však byla obvinění proti majitelům plzeňského krámku stažena a zboží Thor Steinar se od konce září opět může veřejně prodávat. Funguje i české stránka Thor Steinar na adrese
www.thorsteinar.cz. Na těchto stránkách se dozvídáme, že výhradním dovozcem této značky k nám je firma Irminsul s.r.o., Přemyslova 19, Plzeň, IČO: 694 44 323, což není nic jiného než adresa Original Store. Úsměvně působilo dnes již stažené úvodní sdělení na stránkách "Firma se distancuje od jakékoliv propagace neonacismu," které jasně ukazuje na to, že si majitelé obchodu velmi dobře uvědomují, že nad nimi stále visí Damoklův meč trestního postihu.
Thor Steinar pochází z Německa a její
majitelé jsou aktivní němečtí neonacisté. Od roku 2003 vystupuje za Thor Steinar firma Mediatex GmbH Axela Kopelka a Uwe Meusea. Kopelke není v Německu ale žádný politický nováček. Jeho obchodní ambice začaly v roce 1997, když nastoupil do obchodu "Explosiv" v Königs Wusterhausenu. Z tohoto obchodu se stalo náborové místo regionální mládežnické ultrapravicové scény. Axel Kopelke byl ovšem také viděn na neonacistických oslavách slunovratu, hudebním večeru s bardem neonacistů, Frankem Reinnickem, a také na oslavě založení NPD v roce 2000 ve Friedersdorfu. Je také v kontaktu se známým německým neonacistickým aktivistou Carstenem Szczepanskim. Zkrátka a dobře se jedná o člověka, který je aktivním a dlouholetým členem německé neonacistické scény. Podle nejnovějších informací jde údajně minimálně 10% zisku z prodeje TS do rukou organizace "Svobodní kamarádi", což je německá obdoba české neonacistické militantní organizace Národní odpor.
Logo Thor Steinar prošlo dramatickým vývojem. Původní runové logo bylo totiž v Německu v roce 2004 soudně zakázáno kvůli podezření z propagace nacismu a firma musela začít používat logo nové. Staré logo se skládalo z kombinace dvou run, T a S. Runy nejsou používány bez politického významu a jejich použití obecně je v Německu omezeno, přestože jejich původní historický význam není nijak spojen s jakoukoli politikou. Nacistické zneužití run (stejně jako svastiky) však jejich původní význam bohužel jednoznačně překrylo. Celé složené logo se podobá runovému symbolu Wolfsangel neboli Vlčí Hák. Jedná se o několik run, které byly během nacistické vlády zneužity. Jejich kombinace v logu Thor Steinar je však nová a neodpovídá žádné známé nacistické insignii. Jinými slovy, symbolika Thor Steinar byla volená tak, aby ji každý neonacista správně identifikoval jako "spřátelenou značku", ale aby zároveň nezavdávala příčinu k trestnímu postihu. Tomu se ovšem firma nakonec stejně nevyhnula a byla donucena logo změnit. Nové logo se skládá již pouze ze znaku X a dvou teček. Nezúčastněný pozorovatel by si mohl myslet, že nemá žádnou spojitost s ničím a to i z důvodu, že se mu čas od času posměšně říká "piškvorky." Ovšem nejde o nic jiného, než o germánskou G-runu "Gyfu/Gebo", která znázorňuje předzvěst obchodních smluv, partnerských vztahů a přátelství.
Grassel
www.grassel.cz
První vlaštovkou mezi nacistickými značkami byl v Čechách Grassel Petra Ondruše. Tento bývalý člen Národního odporu Praha a ochrankář Filipa Vávry (bývalý vůdce Národního odporu) jako první pochopil, že vlastní kšeftík je nejlepší způsob, jak na neonacistické vášni po módních značkách dobře vydělat. Po nástupu Thor Steinar na český trh však značka stagnuje a v poslední době se spíše stahuje z trhu. Co se ale Ondrušovi povedlo, je uvedení jeho značky do prostředí bojových sportů. Firmu Resistance s.r.o., která Grassel vyrábí tvoří dva lidé. Jednak Marek Petrášek (Kamenný Újezd, Náměstí 250, České Budějovice) spolumajitel firmy Printtex Petrášek a synové z Budějovic, která Grassel tiskne a Petr Ondruš (Praha 2, Sázavská 14), trenér bojových sportů.