od Raptor » čtv 07. říj, 2004 23:18
Dobrá, bez "urážek" se vyjádřím konkrétně a pro playera shrnu, proč se sestavy cvičí:
1. Sestavy jsou součástí a základem každého tradičního bojového systému
Aneb jinak řečeno, téměř každý tradiční asijský bojový systém je postaven na sestavách. Jejich prostřednictvím se předávalo jádro a základ stylu několik desetiletí až staletí do dnešní doby. Je nutno si uvědomit, že většina mistrů bojových umění nebyla gramotná, takže potřebovali vymyslet nějaký způsob předání sestav následujícím generacím. Navíc se většinou jednalo v určité fázi vývoje o rodinné systémy, které se začínaly učit malé 4 - 6-ti leté děti, kterým musel být předáván systém v nějaké srozumitelné podobě. S tím souvisí moje poznámka o různých úrovních pokročilosti provádění sestav, která je předmětem bodu 8 tohoto shrnutí. Funkční bojové systémy umožňovaly ochranu života a majetku a v neposlední řadě i slušný výdělek těm, kteří se jimi živili například jako vojáci, osobní strážci, případně jako majitelé a provozovatelé ochranných služeb - takže se dá říct, že to byla otázka života a smrti vymyslet systém výuky a předání systému dál.
2. Obsahují v sobě kompletní základy stylu, ke kterému daná sestava patří
Po lopatě - správně provedená sestava tě naučí správné tělesné mechanice, která je pro tvoje bojové umění nezbytnou nutností. Správná tělesná mechanika je nezbytná pro provedení správné techniky - a bez správné techniky se nejedná o bojové umění ale o nefunkční paskvil. Správná technika se dá samozřejmě naučit i procvičování samostatných pohybů, nicméně sestavy učí navazovat jednotlivé pohyby do kombinací a tak učí člověka mimo jiné nezastavovat se v jedné technice ale navazovat jednu akci na druhou.
3. Sestavy obsahují principy stylu
To souvisí s předešlým bodem, ale dovoluji si to zdůraznit zvlášť. Správné pochopení sestavy učí i pochopení principů bojového umění - například že mám dát úder celým tělem, že mám provést kop celým tělem, že qinna má opět vycházet z celého těla, ... Současně sestava učí i správnou rovnováhu těla, koordinaci těla, timing, ... Bez pochopení principů stylu se nejedná o bojové umění, ale opět jen o nepovedený paskvil ...
4. Sestavy mají v sobě víc než jen zjevné techniky
Souvisí to sice s bodem 8, ale zmíním to už tady - na začátku se naučíme sestavu, která se skládá z nějakých prvků, které na první pohled vypadají jen jako kopy a údery. Postupem času ale zjistíme, že jsou tam schovány kromě těchto zjevných kopů a úderů i například porazy, přehozy, páky, útoky na šlachy a úpony, úchopy za vlasy, lámání vazu, vypichování očí, útoky na genitálie, útoky na vitální body ... prostě špinavé triky, co jsou v bojových sportech zakázány, ale v reálu fungují naprosto bezchybně.
5. Sestavy rozvíjejí zdraví a fyzickou kondici
Zcela nepochybně správný cvičením sestavy utužím svoji fyzickou kondici a tím samozřejmě podpořím i svoje zdraví. Po fyzické stránce sestava protahuje, uvolňuje a posiluje vybrané celé tělo. Je jedno, jestli budu cvičit sestavu karate, hungga gongfu, wing chun nebo třeba taijiquan - při správném cvičení, dodržení principů a správném zaměření mysli budou sestavy všech stylů fungovat podobně - posilní fyzickou kondici, která je samozřejmě nutná, a rozvine a zkultivuje vnitřní energii (Qi, Ki, Pránu, ...), což má oboje za následek upevnění zdraví.
6. Sestavy rozvíjejí psychiku
Správně cvičení sestav mimo jiné znamená, že se má cvičit se zaměřením mysli. Záměr by měl předcházet pohyb, pokud je to dodrženo, podporuje to i rozvoj vnitřní energie - viz bod 7. Tím mimo jiné cvičím nejen schopnost koncentrace, ale i intuici. Dál pravidelné cvičení sestav umožní zvnitřnění principů stylu, takže se dostanou na reflexivní úroveň a tělo pak v případě potřeby samo automaticky použije tyto principy a maximalizuje tak efekt použití jednotlivých technik.
7. Sestavy rozvíjejí vnitřní energii
Pro někoho to může být překvapení, pro většinu to bude asi známá věc - nicméně fakt je, že cvičení tradičních sestav (nikoli moderních dělaných pro soutěže) výrazně podporuje rozvoj vnitřní energie toho, kdo je cvičí. Je jedno, jestli se jedná o vnější nebo o vnitřní styly - funguje to u obou, podmínkou ale je, aby byly cvičeny správně jak po pohybové stránce, tak i po stránce psychycké - to ovšem opět vyžaduje pochopení smyslu sestav. V podstatě se dá říct, že je cvičení sestav mimo jiné i dynamický Qi-gong ... Kromě jiného by sestavy měly na pokročilé úrovni naučit jak tuto vnitřní energii projevit na venek, tedy vložit do pohybu, technik a podobně ...
8. Úroveň provedení a chápání sestavy se vyvíjí spolu s člověkem, který sestavu cvičí
Každá sestava má několik úrovní provedení - od začátečnické, kdy jen mechanicky opakuješ pohyby a snažíš se je vstřebat do podvědomí a zacvičit je maximálně správně a ve správném rytmu, přes různé pokročilé úrovně provedení, kde se každá úrověň provedení sestavy zaměřuje na procvičení jiných pokročilejších aspektů příslušného bojového umění až po úrovně mistrovské. Každá z pokročilých úrovní cvičení sestavy v sobě zahrnuje aspekty úrovní předešlých, mistrovské úrovně pak v sobě zahrnují všechny tyto aspekty. Většinou se taky vizuelně pohyby mistrovské úrovně různě odlišují od provedení začátečnické úrovně. Zvládnutí mistrovské úrovně vyžaduje správné vedení, hodně času, praxe a chápání podstaty sestav a rozhodně se neučí ani na prvním tréninku, ani za rok, ani za pět let cvičení ...
Tolik v kostce a jak už zaznělo, sestavy nejsou vše - mimo sestav je nedílnou součástí příslušného stylu bojových umění i plno dalších cvičení, ať už bez partnera nebo s partnerem.