Aikijujutsu a Kenjutsu v ČR?

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Re: Aikijujutsu a Kenjutsu v ČR?

Příspěvekod ukropcany » pát 11. pro, 2015 8:46

Nemám pocit, že efekt, ktorý spôsobí sek tupým mečom by bol výrazne menší ako sek ostrým. Možno sa zasekne menej hlboko, ale fatálne by to mohlo byť asi tak či inak.

Snáď to nie je off topic - ako ostré sú bojové meče? Takže nepýtam sa na meče na machrovanie, ale také, ktoré boli skutočne určené na boj. S dong_wu sme o tom na jednom stretnutí kecali, kedy sa mi ten jeho meč zdal byť tupý (chleba by s ním človek fakt neodkrojil) a on na to, že musí, keby by sa vylámal. A to je logické, ako britevník o jemnom ostrí niečo viem... :wink:
Fighters never quit, quitters never fight - Ray Sefo
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Picard » pát 11. pro, 2015 12:56

ukropcany píše:Nemám pocit, že efekt, ktorý spôsobí sek tupým mečom by bol výrazne menší ako sek ostrým. Možno sa zasekne menej hlboko, ale fatálne by to mohlo byť asi tak či inak.

No já myslím, že tam ten rozdíl bude docela velký. Tím tupým mečem už jsem po hlavě dostal. Kolega už to naštěstí už zastavoval, takže mě to jen "kleplo", pecka to ale byla slušná :-D S ostrým mečem by to bylo určitě jiný kafe.

(Bylo to na nějaké ukázce, publikum jak často většinou nedává pozor a hlučí, tak teď bylo z ticha jak v kostele a do toho nějaká pani zašeptala "Ježišmarja!" v tom tichu to bylo pěkně slyšet :-D Samozřejmě kolegové vzadu se mohli potrhat smíchy, ale všichni jsme museli zachovat kamenné tváře i když to bylo náročné :-D )

ukropcany píše:Snáď to nie je off topic - ako ostré sú bojové meče? Takže nepýtam sa na meče na machrovanie, ale také, ktoré boli skutočne určené na boj. S dong_wu sme o tom na jednom stretnutí kecali, kedy sa mi ten jeho meč zdal byť tupý (chleba by s ním človek fakt neodkrojil) a on na to, že musí, keby by sa vylámal. A to je logické, ako britevník o jemnom ostrí niečo viem... :wink:

No nejsem v tom žádný expert, ale pokud vím, tak ten tvar toho břitu je vždycky nějaký kompromis - buď je to hodně ploché a hodně do špičky, pak to bude hodně ostré a dobře sekat a řezat (když bude čepel správně natočená), ale zas to bude míň pevné. Nebo to zas bude míň do špičky, pak to bude pevnější ale míň ostrý.

V dobách, kdy se počítalo s nasazením v nějakých bitvách se spíš volil ten druhý způsob, aby ten meč víc vydržel, nějaký delší bitvení notabene proti lidem v brnění. V pozdějším období, kdy už se počítalo spíš s nějakým použitím při nějakých přepadeních na ulici etc. v civilním oblečení se přecházelo spíš na ten první způsob (sekalo se do "měkkýho" ).

Taky neustálým přebrušováním starých čepelí se ten břit čím dál víc zeštíhloval do toho tenkého a špičatého.

Obrázek
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ingwe » pát 11. pro, 2015 16:04

Jsem byl zvědavý, co Picarde na tuhle záludnou otázku odpovíš, ale ustál's to dobře :)

Jen k tomu doplním, že ostrost údajně závisela i na tom, na kterou část čepele se kouknu. Monouči, tedy poslední třetina u hrotu, prý bývalo broušeno více do ostra, dále k rukojeti pak už tolik ne. Nevím, co je na tom pravdy, ale zní mi to logicky a u některých evropských mečů, kterým se teď věnuji více, to bylo stejně.
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Jerryu93 » pát 11. pro, 2015 17:00

Chápu, že to je trochu náročné, ale je podle mě lepší nesoustředit na nějakou vnější lacinou formu (cool "samurajské" oblečky, krásné dřevěně obložené dódžó, moudře se tvářící bělovlasý sensej, cool obrázky na zdech s exotickou kaligrafií etc.), nebo nějaký scénky se šermem, co člověk vidí v nějakém filmu

Bylo by sice hezké, chodit na takové cool místo :D , ale jsem realista. Mě osobně by nevadilo, kdyby se třeba dvaktrát týdně sešla šestice lidí plus sensei v nějaký tělocvičně kdeby si položily tatami a cvičily (na judo jsme taky přišli do tělocvičny a skládaly tatami) v tom nevidím problém, mě spíše jde o to jak probíhá to cvičení.

V poslení době jsem totiž zjistil, že spousta věcí co japonci dělají nemá jen kulturní význam, ale i praktický, takže já bych byl rád, kdybych mohl studovat u někoho kdo chápe tydle spojitosti, tak pak mi jedno jak si ti tradice upraví, hlavně když zachová hlavní myšlenku.

Jako moje vize ideální výuky je taková, učitel rozumí základním principům věcí, které učí a tyto znalosti předává svým studentů, student příjme tyto zkáladní principy a pod dohledem učitele je rozvíjí pomocí kata a randori, učitel dohlíží na cvičení studentů a případně poukazuje na chyby, student se nejprve snaží chyby sám napravit ,ale pokud toho není schopejn požádá učitele o radu, student pokud neví jak přesně má cvičit tak se buď požádá učitel nebo se podívá jak cvičí ostatní nejlépe na někoho kdo má vyšší technický stupeň, od chvíle kdy studenti vztoupí do dojo soustředí se pouze na výuku, učitel dohlíží na studenty zda-li správně cvičí, ale také dohlíží na to aby se studenti chovali disciplinovaně pokud tak nečiní tak je potrestá a to dle jeho uvážení.
Na začátku a nakonci výuky studenti vykonávají rituály podle uvážení učitele, před začátečním a po ukončovacím rituálu se studenti mohou učitele zeptat na cokoliv (v rámci daného boj. umění např: proč se co dělá a jaký to má význam).
Takhle vypadá moje ideální představa výuky, co se tradic týče mě jde třeba o způzob chování mezi studenty a učiteli, japonská kultrura stojí hodně na principech etikety, podle mě je dobré tyto způsoby chování zachovat během výuky, neboť si myslím, že si tím člověk rozvíjí smysl pro disciplínu a pomáhá to se soustředit, například herec Michael Jay White řekl, že díky tomu že v mládí cvičil karate tak si osvojil sebekontrolu.
Poté co jsem vyděl toto https://www.youtube.com/watch?v=u0az6iuLOCo kde například vysvětluje proč když se student klaní učitely v seiza tak použije obě ruce najednou místo postupného pokládání , jako můžete říct, že je to detail, ale pro mě byl docela zásadní, protože jsem najednou zjistil, že tím prokazuji učiteli úctu a důvěru, ale to mi nikdo nikdy neřekl, za celou dobu co jsem cvičil judo a karate, tehdy jsem prostě jen dělal to co ostatní.
Rozumím, že to jak se kdo chová na cvičeních je podle jedinc, ale stanovením, nějaké etikety, v tomto případně dodržováním se tomu dá předejít.
Teď koukám ,že jsem zašel hodně daleko od věcí o kterých se tu mluví tak za to se omlouvám.
Vím ,že teď to vypadá docela divně, ale kdybych vám to řekl z očí do očí, tak bych to asi vysvětlil lépe a vám by to dávalo možná větší smysl, takže prosím, berte to co jsem tady napsal s velkou rezervou.
Jo a děkuji za pro mě nové informace o kendo, byly dost poučné.
Děkuji
Jerryu93
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Příspěvekod ukropcany » pát 11. pro, 2015 21:37

Picard píše:No já myslím, že tam ten rozdíl bude docela velký. Tím tupým mečem už jsem po hlavě dostal. Kolega už to naštěstí už zastavoval, takže mě to jen "kleplo", pecka to ale byla slušná :-D S ostrým mečem by to bylo určitě jiný kafe.

To je jasné, ja som myslel "full-power" sek. Keby Ti "klepol" ostrým, tak to si bol v TV novinách :lol: :wink:

4ingwe - je jasné, že čím bližšie ku špicu, tým by ho človek chcel mať ostrejší, keďže ho najčastejšie používa, že... :lol: Aj na nože to platí, len väčšinou je to presne naopak, lebo človek pár krát niečo odkrojí a papa, ostrý je už zas len pri rúčke... :lol: Nože keď brúsim, tak idem do holiaceho stavu (čisto zo stavovskej hrdosti :oops: ), ale je mi jasné, že po pár rezoch je to vyleštené ostrie fuč a už len dobre reže...
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Sennin » pát 11. pro, 2015 21:54

Japonské meče jsou tak složitá kapitola, že je na světě (i u nás) málo odborníků, kteří jim skutečně rozumí. Ale je pravda, že jak japonské, tak i evropské meče a potažmo i středoasijské (pak i evropské) šavle byly více ostřeny blíže k hrotu, protože to byla ta část, která sekala nejvíce a oblast více k rukojeti zase sloužila k zachytávání soupeřových seků.
U nože to je jiné, slouží k jinému účelu a tam by měl být ostří stejné po celé délce (myslím u klasického typu nože), protože v první řadě jde o "pracovní" nástroj, určený k řezání. Každý brousí nože jinak, to je jasné. Mě se teda ještě nikdy nepodařilo nabrousit nůž tak, aby holil :( ale při krájení masa, zeleniny ap. poznám, jestli mám ostrý nebo tupý nůž...
Naposledy upravil Sennin dne pát 11. pro, 2015 23:17, celkově upraveno 1
Marek Pszczolka
Jeet Kune Do CZ
http://www.jeetkunedo.cz/
Sennin
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Picard » pát 11. pro, 2015 22:03

ukropcany píše:To je jasné, ja som myslel "full-power" sek. Keby Ti "klepol" ostrým, tak to si bol v TV novinách :lol: :wink:

No, ono to je full-power sek, ale zastavuje těsně před dopadem (na vzdálenost jednoho palce, ale podle pokročilosti dál nebo třeba i blíž). Pokud se tedy pořád bavíme o Kendó kata jako na těch videjích.

V novinách bych asi byl jen tak napůl :D
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Picard » sob 12. pro, 2015 1:15

Picard
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ukropcany » sob 12. pro, 2015 10:42

4picard - a čo tak na tretinky? :lol: :wink:

4sennin - záleží aké máš šutre... Ak máš jemné, tak potom je chyba v ruke a treba viac praxe. Ak máš len hrubé, tak to holiť nikdy nebude... Ono z fabriky občas prídu nože, ktoré holia a predsa boli brúsené nahrubo, ale to je veľká výnimka a brúsil to stroj zázračne správnym spôsobom, rukou neviem či to ide. Tu som kamošovi kedysi brúsil nôž -
https://www.youtube.com/watch?v=1RfL0BVRSfc
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Picard » sob 12. pro, 2015 16:44

ukropcany píše:4picard - a čo tak na tretinky? :lol: :wink:

No cože, až takhle? Ale tak jako možná časem dojde u pana kolegy i na takové extremní řešení, co já vím... :-D
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod practice » ned 13. pro, 2015 1:17

ukropcany píše:Tu som kamošovi kedysi brúsil nôž -
https://www.youtube.com/watch?v=1RfL0BVRSfc

slusne 8O
btw: co to tam krajis za batolata? :D
Feel the Force!
practice
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér

Příspěvekod ukropcany » ned 13. pro, 2015 7:58

practice píše:btw: co to tam krajis za batolata? :D

Tie som si tam veru nevšimol... :roll: :lol: 8) Pre mňa to bolo hlavne riešenie dilemy, ako pekne ukázať, že je fakt ostrý a zároveň na tom papieri to ostrie šialene tupím... :roll:
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod mysmys » pon 14. pro, 2015 6:52

mysmys
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Jerryu93 » úte 15. pro, 2015 17:55

Lidi prosím vás,
nevíte někdo jestli studíjní skupina Tenšin Šóden Katori Šintó rjů stále funguje v Liberci?
Případně nemáte kontak na někoho z této skupiny, protože kontakt z těchto stránek http://www.katorishintoryu.cz/dojo_lib.php bohužel nefunguje.
Děkuji
Jerryu93
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Příspěvekod Buji » stř 16. pro, 2015 19:35

I uchropcany občas pobaví :-)
Roman Kurc
Buji
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník

Příspěvekod ingwe » pát 18. pro, 2015 9:10

Jerryu93 píše:Lidi prosím vás,
nevíte někdo jestli studíjní skupina Tenšin Šóden Katori Šintó rjů stále funguje v Liberci?
Případně nemáte kontak na někoho z této skupiny, protože kontakt z těchto stránek http://www.katorishintoryu.cz/dojo_lib.php bohužel nefunguje.
Děkuji

Poslal jsem Ti email, kde Tě informuju, že vánoční trénink Katori v Liberci pravděpodobně bohužel neproběhne, ale poslal jsem Ti v něm také kontaktní informace na Liberecké Katori dojo. Přišlo Ti to?
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Jerryu93 » pát 18. pro, 2015 18:20

Jo , přišlo díky moc za kontakt.
Jerryu93
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Příspěvekod ingwe » pát 08. led, 2016 15:49

Nutno uznat, že PR má pan Procházka zmáknuté dobře. Na videu vypadá jako opravdový šihan. A ten záběr na stěnu plnou diplomů... :-)

https://www.youtube.com/watch?v=8IJno27-DS8

(jen mi není jasné, proč když se někdo napřáhne do džódan-no-kamae, má z této polohy před samotným sekem potřebu napřáhnout se ještě více za záda... proč se teda nenapřáhne rovnou za záda? :-) )

(thx Patriku za objevení)
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Jerryu93 » sob 09. led, 2016 22:18

(jen mi není jasné, proč když se někdo napřáhne do džódan-no-kamae, má z této polohy před samotným sekem potřebu napřáhnout se ještě více za záda... proč se teda nenapřáhne rovnou za záda? :-)

Opření meče o záda při seku je pouze cvičební pomůcka, při souboji se to samozřejmě nedělá, slouží to pouze k tomu aby se cvčící ujistil, že má meč rovně, možná to některým příjde jako blbost, ale postavte se před zrcadlo a párkrát sekně a uvidíte jak budete držet meč nad hlavou, mě osobně to třeba pomáhá, zkoušel jsem sekat bez toho a pak jsem se podíval do zrcadla a asi každy 5tý sek jsem držel meč rovně :( , pro začátek je to myslím dobré (pokdu nemáte zrcadlo :D ).
Jerryu93
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Příspěvekod ingwe » sob 09. led, 2016 23:20

Jerryu93 píše:Opření meče o záda při seku je pouze cvičební pomůcka, při souboji se to samozřejmě nedělá, slouží to pouze k tomu aby se cvčící ujistil, že má meč rovně, možná to některým příjde jako blbost, ale postavte se před zrcadlo a párkrát sekně a uvidíte jak budete držet meč nad hlavou, mě osobně to třeba pomáhá, zkoušel jsem sekat bez toho a pak jsem se podíval do zrcadla a asi každy 5tý sek jsem držel meč rovně :( , pro začátek je to myslím dobré (pokdu nemáte zrcadlo :D ).

A proč je potřeba sekat rovně? Jaký je rozdíl mezi tím, jestli soupeře seknu svisle, nebo pod nějakým úhlem?
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...