V Brně ani v Praze se ještě nikdo činsky nenaučil...no lidi na ff uk na sinologii po 4 letech mluvi a rozumi i kdyz nejedou do ciny, ale ti co jedou a skutecne se tam aspon rok uci, snadno udelaji HSK na 8 level po trech letech studia.
Takze muzu doporucit nasledujici postup - v Brne nebo Praze zacni, zkus dva roky, nauc se 3000 znaku, a pak vem 1000 usd za skolny a 1000 usd na dalsi vydaje, a dej si semestr/dva na nejaky na nejaky levnejsi univerzite v Cine. Nepotrebujes bejt v CR student, skolny v malejch univerzitach na jihozapade neni tak vysoky, ziviotni naklady totez, programy pro cizince platici v usd maji vsude:-)). Vrele muzu doporucit Kunming nebo Guiyang, Changsha a dalsi zadky sveta, kde je jeste docela videt Cina a je levneji. Jsou ale jeste horsi mista, pokud chces usetrit zkuse Kaili v Guizhou:-) tam je taky univerzita a kazdej anglicky mluvici cizinec vydela na skolny dost snadno:-)))
Ohledne toho jakou cinstinu se ucit atd.:
1. Mas na vyber mezi taiwanem a pevninou - zjednoduseny a slozity znaky, pokud chces jazyk opravdu zvaldnout, slozity znaky se ti nakonec nevyhnou, nakonec musis stejne zacit s Guwenem - klasickou cinstinou a tam jsou samozrejme nezbytny. Guwen se hodi aspon zaklady i pro lidi, co je zajima jen moderni Cina, noviny a pod, protoze odkryva dalsi vrstvy vyznamu....
2. Pak uvnitr v Cine je to babylon, kdyz ve vlaku vedle sebe sedi chlap ze Sechuanu, dalsi je z Shanghaje, a treti je z Gansu, tak se, pokud jsou to rolnici, nedomluvi, ani kdyz se snazi o spisovnej jazyk - Butonghua. Butonghua ovsem musi bejt tvuj cil, pokud se nechces ucit Kantonsky. Zalezi v jakejch socialnich skupinach se pohybujes, ale obvykle se Butonghua domluvis i s lidma z Taiwanu, trochu zvatlaji i v Shanghaji, problem bude uplne na jihu, v tom Guantongu, ale i tam se lidi uci Butonghua ve skole. Neni moc stastny si myslet, ze Butonghua se mluvi spis na severu a jet kvuli tomu nekam do nejakyho zasmradlyho mesta jako Pekac nebo Harbin nebo nedej boze nekam do mandzuska. Vetsina lidi se dneska znicena televizi a skolou, takze Butonghua v nejaky forme umi, i na jihu. (netyka se 200 milionu chudych rolniku bez Z©:-))))
3. problem kvality ucitelu - Butonghua casto neumi sami ucitele skoleni pro uceni cizincu v Cine - meni tony, neumi pinyin atd. To te nesmi vykolejit. Na kazdy skole se najde nekdo, kdo ti bude vyhovovat....V Cechach je to osidne, hodne Cinanu je jen z nekolika oblastí, takze slysis porad podobny veci, je dobry stridat konverzacni partner/ky, abys poznal/a jak se to lisi...
4. diplomy: Kdyz ma nekdo diplom z pevniny, neni zadna zaruka, ze jazyk umi. Matouci chyby v pinyinu delaji i profesori s titulem prof, navic v Cine je kazdej "graduate student", vsude potkavas samy postgradualni studenty, kterym je 21 a nemeli jeste divku:-) uci se 18 let anglicky, ale nemluvi.
5. pokud se chces ucit aby sis precetl/a neco o wushu - zapomen na to. Cist texty ze 17 -19 budes trochu umet za 8 let, po 4 letech studia guwenu, klasicky cinstiny. Ackoli dneska je dost vydani na pevnine, vlastne prekladu do moderni cinstiny, s komentarema, neni to ono. Gramatika klasicky je dost jina, slovni zasoba totez, a specialni slovni zasobu z bojovejch umeni moc lidi neumi. Klasicky texty z Taiji napriklad, jsou casto sileny - pisatel na zacatku napise vsechno co vi o taoisticke filosofii, medicine - takze je to jak kdyz opise Huanti neijing a I jing a nevim co jeste - a pak je tam par obrazku panacku a popis kde ma bejt jako noha/ ruka. Neni nahoda, ze dodnes neexistujou kvalitni preklady do anglicty treba textu Chen Xina z roku 1909 - o to se uz par lidi pokouselo. Bez kontaktu s lidma, kteri v tom zijou, s rodinou Chen, a systematickejch konzultaci s nima, se to prelozit poradne neda. (neco jinyho je, kdyz si ve slovniku najdes, ze pcheng je zvednout, a neco jinyho je, kdyz ti tvuj ucitel ukaze pcheng ve forme, v boji..etc.)
6. V Čechách dost lidí tvrdí ze umí čínsky, ale přádně umí vlastne docela málo lidí. To že má někdo činskou manželku, nebo dokonce tátu, není záruka, že tě dovede něco naučit, a že ten jazyk umi dobře. Ani když ma nekdo FF UK obor sinologie, nemusi bejt rodilej lingvista a umet jazyk vyborne a umet ho nekoho naucit.
7. jazyk je jako wushu. Kdyz dva Brnaci zaplati 500 usd v Pekaci za tydeni vyuky, pak maji v brne skoly a delaji velke borce...tak to asi nebude uplne "vysoka uroven". Totez plati pro jazyk, za rok se ho nenaucis....